Ευρεία νίκη στο Τσίρειο – Πολύ καλή η ΑΕΛ.

Η ΑΕΛ μας το πρώτο ημίχρονο είχε την κύριο λόγο στον αγώνα, με καλά πατήματα και δίκαια πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων.  Υπήρχε καλή κυκλοφορία της μπάλας και είχε την κατοχή με το μέρος της, η αντίπαλη ομάδα δεν απείλησε σε καμία περίπτωση την αντίπαλη εστία.

Δαιμόνια συνέχισε το δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας που ήταν πολύ καλύτερη και στο δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο, έπαιξε υπέροχα και δίκαια έφτασε στη νίκη σκοράροντας 5 γκολ εκεί που παλαιότερα δε μπορούσε να βρει δίκτυα.

Πολύ καλή εμφάνιση και χορταστικός αγώνας για όσους τον παρακολούθησαν.  Δύο γκολ ο Πίεχ, ένα ο Αγκάνοβιτς, ένα ο Σαρδινέρο και ένα αυτογκόλ για την ομάδα μας.

Α’ ημίχρονο:

Πολύ καλή ασσίστ δόθηκε στο 9′ από τον Ρομπέρ στον Πίεχ, ο δεύτερος έβαλε την προβολή στέλνοντας τη μπάλα έξω.  Ο επόπτης σήκωσε τη σημαία του για οφσάιντ.

Δύο λεπτά αργότερα ο Μεσκά κακώς υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

O Aρκάδιους Πίεχ σκόραρε στο 16′ το πέμπτο του γκολ μετά από ασσίστ του Οχένε από δεξιά, στόπαρε όπως έπρεπε τη μπάλα και γύρισε φάτσα με την εστία σουτάροντας τη μπάλα στα δίκτυα του Μπογκατίνωφ.

Στο 22′ ο Σκόβρον είπε όχι σε δυνατό σουτ του Έβερτον πέφτοντας και αποκρούοντας τη μπάλα σε κόρνερ.

Τρια λεπτά ήταν ο Μέσκα που επιχείρησε μια όμορφη σέντρα, με τον Πίεχ να πηδά αν και κοντύτερος ψηλότερα απ’ όλους όμως η κεφαλιά του έφυγε λίγο πάνω από την αντίπαλη εστία.

Στο 36′ η ομάδα μας διπλασίασε τα τέρματα της μετά την προσπάθεια του Αιρόσα που έτρεξε και έκανε μια ”χαμένη” θα λέγαμε μπαλιά, όμως ο Ατάντε έπιασε ένα φαλτσαριστό κακό για την ομάδα του διώξιμο στέλνοντας τη μπάλα στα δίκτυα της ίδιας του της ομάδας.

Β’ ημίχρονο:

Στο 54′ σε μια φάση διαρκείας η ομάδα μας σκόραρε με τον Αγκάνοβιτς να στέλνει με δυνατό σουτ τη μπάλα στα δίκτυα αφού προηγουμένως προσπάθησαν οι Μέσκα και Πίεχ.

Στο 74′ ο Ντε Πάουλα ξέφυγε από τα μαρκαρίσματα και από κοντά με το κεφάλι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και διαμόρφωσε το 3-1.

Δυο λεπτά αργότερα ο Σαρδινέρο εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την άψογη σέντρα του Ρομπέρ και έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα με τον ώμο.

Ο Σαρδινέρο απώλεσε μεγάλη ευκαιρία για το 5-1 στο 82′ μετά από στρωμένη ασσίστ του Κουταντέρ, έπιασε το πλασέ όμως έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δίκτυα του αντίπαλου κήπερ.

Μείωσε περαιτέρω με τον Πιντσέλλι στο 85′ ο Εθνικός με μακρινό σουτ στην αριστερή γωνία του Σκοβρόν.

Άμεση απάντηση από την ομάδα μας, με τον Πίεχ να ντριμπλάρει τον Μπογκατίνωφ και να σκοράρει το δεύτερο προσωπικό του γκολ κάνοντας το 5-2.

Aρχική ενδεκάδα: Σκόβρον, Αϊρόσα, Αντράντε, Σιέλης, Ρομπέρ, Σοάρες, Κουταντέρ, Οχένε (78′ Φράγκου), Αγκάνοβιτς (69′ Στεπάνοβιτς), Μέσκα (60′ Σαρδινέρο), Πίεχ.