Πάλεψε αλλά έμεινε εκτός εξάδας

Δεν τα κατάφερε αν και προσπάθησε θα λέγαμε η ομάδα μας μέσα στο Γ.Σ.Π απέναντι στην Ομόνοια όπου τα έπαιξε όλα για όλα για την κατάκτηση της 6ης θέσης που θα της έδινε το εισιτήριο για να μπει στην πρώτη εξάδα.  Η ομάδα μας μπήκε πολύ καλά όμως δεν είχε ανάλογη συνέχεια με αποτέλεσμα να χάσει το παιχνίδι με 4-2.

Το πρώτο ημίχρονο η ομάδα μας ήταν καλύτερη από την Ομόνοια αφού μπήκε μέσα έχοντας στο μυαλό της την είσοδο στην εξάδα του πρωταθλήματος.  Δημιούργησε κάποιες προυποθέσεις και είχε την κατοχή της μπάλας όμως από το ημίωρο και έπειτα έδωσε χώρους στην Ομόνοια να ανέβει ψηλότερα και στην κόντρα πέτυχε το γκολ με τον Πίεχ στο 31′.  Στη συνέχεια η Ομόνοια κέρδισε χώρους με την ομάδα μας να αρκείται στις άμυνες της και ένα λάθος στο κέντρο του γηπέδου έφερε λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου το 1-1 από μακρινό σουτ.

Στην επανάληψη η ομάδα μας μπήκε δειλά δειλά ενώ η αντίπαλος πιο αποφασισμένη για την κατάκτηση του τριπόντου, μάλιστα έχοντας καλύτερα πατήματα στο γήπεδο σκόραρε μέσα σε δυο λεπτά δυο γκολ παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με 3-1.  Η ομάδα μας είχε πολύ κακές άμυνες με αποτέλεσμα να μείνει πίσω στο σκορ και να μη μπορέσει να φτάσει το στόχο της.  Η ΑΕΛ το μόνο που κατάφερε να πετύχει ήταν να μειώσει το σκορ στο 3-2 με αποτέλεσμα ο αγώνας να ολοκληρωθεί υπερ της Ομόνοιας που σκόραρε άλλο ένα γκολ μέχρι το τέλος του αγώνα κάνοντας το τελικό 4-2.

Αυτό είχε ως συνέπεια η ομάδα μας να παραμείνει στην 8η θέση του πρωταθλήματος και να πάρει τη δεύτερη θέση στο Β’ γκρουπ κάτω από τον Άρη.

A’ ημίχρονο:

Στο 25′ ο Μπαντιμπαγκά από το ύψος της μεγάλης περιοχής προσπάθησε να βρει δίκτυα όμως ο Ματίας Ντεγκρά αντέδρασε ορθά και απόκρουσε τη μπάλα ενώ στην επόμενη ακριβώς φάση ο Οικονομίδης από παρόμοιο σημείο επιχείρησε σουτ όμως ο Αργεντίνος κήπερ της ομάδας μας απόκρουσε ξανά.

Ο Αρκάδιους Πίεχ κάρφωσε στο 31′ τον Παναγή με άψογη κεφαλιά μετά από εξαιρετική σέντρα του Ελευθερίου από δεξιά ανοίγοντας το σκορ.

Στο 43′ η Ομόνοια ισοφάρισε σε 1-1 μετά από μακρινό σουτ ο Ντεγκρά δε μπόρεσε να αντιδράσει εγκαιρα και να διώξει τη μπάλα.  Στην προηγούμενη φάση η ομάδα μας είχε την ευκαιρία με τον Πίεχ να διπλασιάσει τα τερματά της όμως το πλασέ του ήταν αδύναμο και δυστυχώς στην αμέσως επόμενο φάση δεχθήκαμε το γκολ.

Β’ ημίχρονο:

Στο 57′ η Ομόνοια διπλασιάζει τα τέρματα της, από την κεφαλιά πάσα του Σιέρινταν, ο Κίρμ πλάσαρε εύστοχα τον Ντεγκρά σκοράροντας για 2η φορά στο παιχνίδι.

Δυο λεπτά αργότερα ο Μπαντιμπαγκά σκόραρε και πάλι για λογαριασμό της Ομόνοιας και έκανε το 3-1 εκμεταλλευόμενος κενά στην άμυνα της ομάδας μας.  Αυτά τα δυο λεπτά ήταν πολύ καταστροφικά για την ομάδα μας.

Μεγάλη ευκαιρία στο 67′ για την ομάδα μας, ο ξεχασμένος Οχένε έμεινε μόνος και αφύλακτος στο  δεύτερο δοκάρι όμως έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.  Ήταν μια μεγάλη ευκαιρία, κακή εκτίμηση από τον Οχένε.

Ο Πίεχ στο 72′ από αριστερά προσπάθησε να απειλήσει μέσα από την περιοχή όμως το σουτ του αποκρούστηκε εύκολα.Στο 78′ ο Αγκάνοβιτς μείωσε από πολύ κοντά με πλασέ, ήταν η ωράια σέντρα του Ρομπέρ ο Κροάτης εύκολα έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα του Παναγή.

Στο 82′ με μακρινό σουτ ο Αγκάνοβιτς προσπάθησε να απειλήσει την αντίπαλη εστία, το σουτ του ήταν αρκετά καλό όμως πέρασε λίγο πάνω από την αντίπαλη εστία.

Σε γρήγορη αντεπίθεση της Ομόνοιας η ομάδα μας δε μπόρεσε να αμυνθεί κατάλληλα και δέχθηκε το τέταρτο γκολ από τον Μπαντιμπαγκά που διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

Αρχική ενδεκάδα: Ντεγκρά, Ρομπέρ, Σιέλης, Κουταντέρ (84′ Ντινα), Μέσκα (58′ Οχένε), Ελευθερίου, Πίεχ, Στεπάνοβιτς (65′ Αντράντε), Σοάρες, Σαρντινέρο, Αγκάνοβιτς