Νίκησε και ελπίζει για εξάδα.

Η ομάδα μας ήταν η νικήτρια με 1-0 στο σημερινό παιχνίδι με τον Εθνικό Άχνας και έτσι έφτασε στους 31 βαθμούς, 1 λιγότερο από τη Νέα Σαλαμίνα και συνάμα από την εξάδα, καθώς το παιχνίδι μεταξύ Σαλαμίνας και Δόξας έληξε 0-0. Η ομάδα μας ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού και ευτύχησε να σκοράρει με τον Πίεχ μετά από ωραία σέντρα του Στεπάνοβιτς. Από το 70′ και μετά όμως, ο Εθνικός Άχνας προσπάθησε να πιέσει και να πάρει βαθμολογικό κέρδος μέσα στο Τσίρειο. Η ΑΕΛ παρουσιάστηκε συγκεντρωμένη και σοβαρή και διαχειρίστηκε το υπερ της 1-0 αρκετά καλά και έτσι πήρε τους 3 πόντους. Τώρα θα αντιμετωπίσει την Ομόνοια στο ΓΣΠ και ελπίζει για την εξάδα.

Α΄ Ημίχρονο

Η ΑΕΛ ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά στο πρώτο ημίχρονο. Η κατοχή έφτασε μέχρι και το 67% πράγμα που δείχνει και την υπεροχή της ομάδας μας που είχε σε όλο σχεδόν το πρώτο μέρος. Από ένα σημείο και μετά οι ρυθμοί έπεσαν και αυτό που βλέπαμε ήταν παιχνίδι κέντρου. Ο Εθνικός περιορίστηκε και δεν έκανε κάτι το ιδιαίτερο και έτσι η εστία του Ντεγκρά δεν απειλήθηκε καθόλου.

7′ Ο Ρομπέρ έδωσε στον Σαρδινέρο που πέρασε όμορφα τον αντίπαλο του και μπήκε στη περιοχή, το σουτ του μπλόκαρε εύκολα όμως ο Μπογκατίνοφ.

9′ Πολύ καλή φάση διαρκείας για την ομάδα μας. Ο Αγκάνοβιτς έβγαλε όμορφα στον Σαρδινέρο που πέρασε τον τερματοφύλακα όμως δεν ακολούθησε κανένας στο γύρισμα που έκανε.

11΄Συρτή σέντρα του Μεσκά στον Πιέχ που απο κοντά δεν βρήκε καλά την μπάλα.

14′ Ο Πίεχ κέρδισε τη κόντρα με τον αντίπαλο του και βρέθηκε μόνος απέναντι στον τερματοφύλακα όμως στο σουτ του η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω.

23′ Σέντρα του Αιρόσα ο κουταντέρ σε καλή θέση όμως ο δεύτερος βρήκε αέρα.

45′ Σέντρα του Χάρη Κυριάκου, ο Πουτζιουρής πήρε το κεφάλι η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία του Ντεγκρά.

Β΄ Ημίχρονο

Οι αρχές του δευτέρου ημιχρόνου ήταν στα ίδια επίπεδα και για τις δύο ομάδες. Η μπάλα ανεβοκατέβαινε στις 2 περιοχές, ωστόσο καμία από τις δύο δεν μπορούσε να κάνει τη μεγάλη φάση. Αυτή που ευτύχησε να σκοράρει ήταν η ομάδα μας με σκορερ τον Αρκάδιους Πίεχ. Από εκεί και πέρα ο Εθνικός προσπάθησε με αλλαγές να βγει μπροστά, έκανε κάποιες ευκαιρίες, αλλά ο Ντεγκρά ήταν παρών. Στη συνέχεια η ομάδα μας ανέβασε και πάλι ρυθμούς και προσπάθησε να αυξήσει τον δείκτη του σκορ. Ο Εθνικός αντέδρασε και τα τελευταία 20 λεπτά του αγώνα ήταν συνέχεια κοντά στην περιοχή του Ματίας Ντεγκρά.

48′ Σέντρα του Αιρόσα, ήταν καλή όμως οι αμυντικοί απομάκρυναν σε κόρνερ.

59′ ΓΚΟΟΟΟΛΛΛ  για την ΑΕΛ. Έγινε το γέμισμα στη περιοχή του Εθνικού, ο αμυντικός έκανε το λάθος αφού με το κεφάλι έστρωσε στο Πίεχ που απο κοντά έπιασε το σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

62′ Φάση για τον Εθνικό με τον Ντε Πάουλα που μόλις μπήκε στο παιχνίδι, πήγε να πλασάρει τον Ντεγκρά ο οποίος ευτυχώς ανέκοψε την μπάλα.

70′ Καλή ευκαιρία για την ομάδα μας να κάνει το 2-0. Ο Πίεχ μπήκε στη περιοχή από τα πλάγια, γύρισε τη μπάλα στον Αγκάνοβιτς όμως τελευταία στιγμή ο Κυριάκου πρόλαβε και έδιωξε.

71′ Γέμισμα στη περιοχή μας ο Μιράντα πήρε το κεφάλι όμως ο Ντεγκρά μπλόκαρε.

Αρχική ενδεκάδα:  Ντεγκρά, Ρομπέρ, Αϊρόσα, Σοάρες, Σιέλης, Αγκάνοβιτς, Κουταντέρ, Στεπάνοβιτς, Μέσκα (46′ Οχένε), Σαρδινέρο (60′ Σταύρου), Πίεχ (87′ Μαύρου).

Κίτρινες: Αγκάνοβιτς, Aϊρόσα / Πράκερ