Παλλικαρίσιο διπλό μέσα στο “Αμμόχωστος”

Το διπλό πέτυχε η ομάδα μας απέναντι στη Σαλαμίνα εκτός έδρας με 1-2.  Η ομάδα μας έπαιξε πολύ καλά και έφτασε δίκαια στη νίκη.  Ανανεωμένη και διαφορετική από την εικόνα που μας συνήθισε φέτος.  Ο Πάμπος Χριστοδούλου έδωσε άλλο αέρα στην ομάδα και αυτό φάνηκε σήμερα στον αγωνιστικό χώρο. Με αυτή της τη νίκη η ομάδα μας έφτασε στους 28 βαθμούς, σημαντική νίκη τόσο ψυχολογικά όσο και βαθμολογικά ενόψει του επαναληπτικού με Απόλλωνα.

To πρώτο ημίχρονο η ομάδα μας είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας και ο αγώνας ήταν ισοζυγισμένος θα μπορούσαμε να πούμε χωρίς τις πολλές φάσεις γενικά. Υπήρχε θετική παρουσία με καλές εναλλαγές τις μπάλας και καλή αμυντική συμπεριφορά.

Στην επανάληψη η ομάδα μας είχε τον κύριο λόγο στο παιχνίδι, ήταν καλύτερη και πίεζε την αντίπαλο της ψάχνοντας κενά για να κάνει τη ζημία, κάτι που πέτυχε με τον Πίεχ στο 64′.  Στη συνέχεια ενώ πάλι κυριαρχούσε στον αγωνιστικό χώρο 10 λεπτά περίπου αργότερα δέχθηκε το γκολ από μια αντεπίθεση της Σαλαμίνας που έκανε το 1-1.  Στη συνέχεια δεν τα βάλαμε κάτω, παλέψαμε με πάθος κάνοντας το 1-2 πέρνοντας ένα πανάξιο διπλό.

Α’ ημίχρονο:

Την πρώτη ευκαιρία του αγώνα δημιούργησε η ομάδα μας στο 2′ με τον Πίεχ που έδωσε στον Οχένε, μπήκε στην περιοχή όμως το σουτ του αποκρούστηκε από τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Στο 22′ ο Στεπάνοβιτς ελευθερώθηκε και επιχείρησε ένα μακρινό σουτ που ήταν άστοχο.

Η Ν. Σαλαμίνα στο δίλεπτο 28-30 βρήκε δυο καλές ευκαιρίες με την πρώτη να περνάει πάνω από τα δοκάρια του Ντεγκρά και τη δεύτερη να αποκρούεται από τον Αργεντίνο.

B’ ημίχρονο:

Πρώτη ευκαιρία στην επανάληψη για την ομάδα μας στο 54′ με κεφαλιά του Πίεχ μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα πέρασε μόλις έξω.

Εξαιρετικός Πίεχ στο 64′ που μπήκε μέσα στην περιοχή από δεξιά, σούταρε και ενω το σουτ του αποκρούστηκε στην επαναφορά της μπάλας έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα με το κεφάλι κάνοντας το 0-1.

Στο 75′ η Σαλαμίνα με τον Τσουτσουριτς στην πρώτη της καλή ευκαιρία στον αγώνα έφερε το παιχνίδι στα ίσα, μετά από μακρινή μπαλιά του Παύλου στον Πεδρίτο, ο δεύτερος έδωσε στον Τσουτσουριτς που προσποιήθηκε στον Αντράντε και πλάσαρε εύκολα στην γωνία του Ντεγκρά.

Αποκρούστηκε στο 79′ πάνω στη γραμμή κεφαλιά του Κουταντέρ, όμως δε δόθηκε το κορνερ όπως θα έπρεπε για φάουλ πάνω στον τερματοφύλακα της Σαλαμίνας.  Λανθασμένο κατά την απόψή μας αφού ο νεαρός κήπερ της αντίπαλης ομάδας μόνος του έπεσε πάνω στον Σαρδινέρο που βρισκόταν κάτω στο έδαφος.

Στο 81′ ο Σαρδινέρο επιχείρησε ένα σουτ μετά από γρήγορο γύρισμα του όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Μιχαήλ.

Με τον Κουταντέρ στο 85′ η ομάδα μας διπλασίασε τα τέρμα της παίρνοντας για δεύτερη φορά κεφάλι στο σκορ.  Ήταν η σέντρα του Φέλτσερ και ο Γάλλος έβαλε το σώμα και με τον ώμο έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Στο 92′ η Σαλαμίνα είχε ευκαιρία με τον Τσιγκουίνι όμως η κεφαλιά του πέρασε έξω.

Aρχική ενδεκάδα: Ντεγκρά, Αϊρόσα, Αντράντε, Κυριάκου, Ρομπέρ, Oχένε (52′ Μεσκα), Αγκάνοβιτς, Στεπάνοβιτς, Κουταντέρ, Σαρδινέρο (84′ Φέλτσερ), Πίεχ (78′ Ντίνα)

Κάρτες: Κούσουλος