Τραγική η ΑΕΛ – Ήττα 0-2 από Ε.Ν.Π

Απρόσμενη αλλά δίκαιη ήττα γνώρισε η ομάδα μας που δεν κατάφερε να πετύχει ούτε αυτή τη φορά δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα κι’ ας πέρασαν 22 αγωνιστικές στο πρωτάθλημα.  Η ΕΝΠ απόδρασε με το διπλό κερδίζοντας 0-2 και πήρε δίκαια το τρίποντο απέναντι σε μιαν ΑΕΛ που εμφανίστηκε κατώτερη των περιστάσεων και δε μπόρεσε να κερδίσει μια ομάδα που βρίσκεται πιο χαμηλά απ’ αυτήν.

Οι δυο ομάδες είχαν ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο με την ομάδα μας να έχει την κατοχή της μπάλας και να προσπαθεί να κάνει κάτι στην αντίπαλη εστία όσο η ΕΝΠ αμυνόταν και προσπαθούσε να κτυπήσει στην κόντρα.

Στην επανάληψη τα πράγματα άλλαξαν με την ομάδα μας να μπαίνει αλλαγμένη φορώντας το άσχημο προσωπείο τον προηγούμενων αγωνιστικών, λανθασμένες μεταβιβάσεις, χωρίς συγκέντρωση και μυαλό στο παιχνίδι της, δίνοντας ευκαιρία στον ΕΝΠ να βάλει τη μπάλα κάτω και δίκαια να πάρει τη νίκη.

Α’ ημίχρονο:

Η πρώτη τελική προσπάθεια ήρθε μόλις στο 2′ λεπτό από τον Οχενέ, ο οποίος επιχείρησε ένα σουτ έξω από την περιοχή με την πάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια του Σαντίνι.  Λίγα λεπτά αργότερα επιχείρησε και ο Κουταντέρ ένα μακρινό σουτ που είχε παρόμοια κατάληξη.

Πολύ καλή επέμβαση πραγματοποίησε ο Ματίας Ντεγκρά στο 20′ που από κοντά απογειώθηκε και απομάκρυνε σε κόρνερ κεφαλιά των αντιπάλων.

Στο 29′ ο Αντράντε έπιασε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ρομπέρ και η μπάλα προσέκρουσε στο ανοικτό χέρι του αμυντικού της ΕΝΠ, έπρεπε να δοθεί πέναλτι αφού ήταν σκόπιμο αλλά από κοντά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί ο αγώνας.

Στο 41′ η ομάδα μας φάνηκε άτυχη μετά από φάουλ του Ρομπέρ, ήταν πολύ καλή και έξυπνη εκτέλεση όμως το δοκάρι στάθηκε σύμμαχος της ΕΝΠ, πάνω στο οποίο προσέκρουσε η μπάλα.

Β’ ημίχρονο:

Η ΕΝΠ απείλησε μόλις τρια λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης με τον Μπούντιμιρ που γύρισε και μπήκε μέσα στην περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε μόλις έξω.

Στο 53′ η ΕΝΠ άνοιξε το σκορ με τον Παπαδόπουλο μετά από εξαιρετική μπαλιά του Μπόουμαν, κόντρα στην ροή του παιχνιδιού.

Έξι λεπτά αργότερα η ΕΝΠ είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Μαύρου να ανακόπτει την μπάλα πάνω στη γραμμή και να αποσοβεί τον κίνδυνο.

Στο 66′ η ομάδα μας κέρδισε πέναλτι με τον Κουταντέρ το οποίο εκτέλεσε ο Σιέλης με πολλή δύναμη στέλνοντας το πάνω από την εστία.  Κρίμα. Το πέναλτι δόθηκε δίκαια και ήταν κάτι περισσότερο από ”καθαρό”!

Στο 70′ η ΕΝΠ με τον Σαλάι διπλασίασε τα τέρμα της, κάνοντας το 0-2, ο Κουταντέρ για πολλοστή φορά στον αγώνα έχασε τη μπάλα στο κέντρο του γηπέδου δίνοντας την ευκαιρία στον Σαλάι να στείλει τη μπάλα στα δίκτυα του Ντεγκρά.

Στο 75′ ο Αιρόσα κατέβηκε με ταχύτητα, έδωσε στον Πιεχ που το πλασέ του ήταν εντελώς άστοχο.

Αρχική ενδεκάδα: Nτεγκρά, Σιέλης, Αντράντε, Ρομπέρ, Αιρόσα, Κουταντέρ, Σοάρες, Οχένε (74′ Ντίνα), Σαρδινέρο, Αγκάνοβιτς (Μεσκά), Μαύρου (68′ Πίεχ).

Κάρτες: / Μπόκορατς, Παπαδόπουλος, Σαιλάι, Tσιακλής