Το γκολ του Μαύρου χάρισε το τρίποντο

Τη νίκη πέτυχε η ομάδα μας απέναντι στον Άρη με 0-1 στα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής με τις δυο ομάδες να είναι καλές από ένα ημίχρονο.  Πολύτιμη βαθμολογικά νίκη για την ομάδα μας σε ένα κομβικό σημείο του πρωταθλήματος.

Η ομάδα μας θα μπορούσαμε να πούμε πως δεν μπήκε πολύ δυνατά τον αγώνα δίνοντας χώρους στον Άρη, από το τέταρτο και ύστερα που ευτήχησε να σκοράρει στην πρώτη της επιθετική ενέργεια με τον Γιάννη Μαύρου πήρε τα ηνεία και έφτιαξε ευκαιρίες για να διπλασιάσει τα τέρματα της.  Ο Άρης αδυνατούσε να βγει μπροστά με το ημίχρονο να βρίσκει την ομάδα μας να πηγαίνει στα αποδυτήρια και καλύτερη αλλά προπάντων με το υπερ της αποτέλεσμα.

Στην επανάληψη έριξε ρυθμούς και έδωσε χώρους και πάλι στον Άρη να ασκήσει πίεσει για να ισοφαρίσει, μάλιστα έφτιαξε δυο κλασσικές ευκαιρίες από αδράνεια στην άμυνα που για καλή μας τύχη δε στοίχισαν.  Υπήρχαν στιγμές που ο Άρης έλεγχε τον αγώνα ενώ η ομάδα μας έδειχνε να κάνει καλή διαχείριση του υπερ της αποτελέσματος.  Στα τελευταία στάδια του αγώνα ανέβηκε ψηλότερα και κράτησε λίγο μπάλα μη αφήνοντας ελπίδες στον Άρη για κάτι άλλο παρά την ήττα.

Πολύ καλό παιχνίδι από τους Μαύρου και Αγκάνοβιτες που ειδικά το πρώτο ημίχρονο ήταν σε όλες τις φάσεις και οι δυο τους.

A’ ημίχρονο:

Στο 11′ ο Ματίς Ντεγκρά είχε σύμμαχο του το κάθετο δοκάρι αφού ο Μπόνιφεις με μακρινό ξερό σουτ σημάδεψε το δοκάρι για καλή μας τύχη.

Στο 16′ ο Αγκάνοβιτς εκτέλεσε ένα φάουλ από αριστερά όπως επιτίθετο η ομάδα μας και ο Γιάννης Μαύρου διάβασε εξαίσια τη φάση και βάζοντας με αυτοθυσία το πόδι του, όπως και όσο θα έπρεπε έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα του Άρη μέσα σε έξαλλα πανηγύρια από τους συμπαίκτες και τον κόσμο που βρέθηκε στην ανατολική.  Ήταν ο πρώτος αγώνας  ο αποψινός για τον Μαύρου που ξεκίνησε ως βασικός και σκόραρε το πρώτο του γκολ.

Στο 30′ ήταν το ωραίο σουτ του Αγκάνοβιτς με το αριστερό εκτός περιοχής, απόκρούστηκε ασταθώς ο τερματοφύλακας του Άρη, η μπάλα κατέληξε στον Μαύρου που αιφνιδιάστηκε και έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

B’ ημίχρονο:

Η πρώτη καλή προσπάθεια της ομάδας μας στο Β’ ημίχρονο προήλθε από στημένο σε καλό σημείο με τον Ρομπέρ, που εκτελώντας το στο 58′ έστειλε τη μπάλα λίγο έξω.

Στο 74′ ο Άρης έχασε απίστευτη ευκαιρία για να μειώσει ευτυχώς η μπάλα πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Ντεγκρά.

Ο Σαρδινέρο στο 82′ πήγε να εφνιδιάσει τον Νουρετινόφσκι με ένα σουτ όμως δεν ανησύχησε τον αντίπαλο κήπερ, κάτι παρόμοιο έγινε και ένα λεπτό αργότερα με τον Ρομπέρ που μπήκε στην περιοχή και προσπάθησε με το δεξί να απειλήσει όμως το σουτ του ήταν αδύναμο.

Αρχική ενδεκάδα: Ντεγκρά, Ρομπέρ, Σιέλης, Αντράντε, Σοάρες, Ελευθερίου, Κουταντέρ (90′ Kυριάκου), Μέσκα(64′ Α. Βασιλείου), Αγκάνοβιτς, Μαύρου (71′ Σταύρου), Σαρδινέρο

Kάρτες: Αουρέλιο, Μαραγκουδάκης / Ρομπέρ, Σταύρου (4η χάνει το επόμενο)

O κόσμος στο τέλος απαίτησε από τον κόσμο να πάρει την πρόκριση απέναντι στον Απόλλωνα.