Νίκησε την πρωτοπόρο με 0-2 – Μεγάλη ανάσα

Μεγάλη νίκη πέτυχε η ομάδα μας εκτός έδρας κερδίζοντας την πρωτοπόρο ΑΕΚ με 0-2 παίρνοντας μια μεγάλη βαθμολογική ανάσα.  Είναι απίστευτο αυτό που συμβαίνει με την ομάδα μας που καταφέρνει να κερδίσει μια πολύ δύσκολη ομάδα και να πάρει πίσω λίγη από την χαμένη της αξιοπρέπεια δίνοντας απλόχερα χαμόγελα στον κόσμο μας.

Η ομάδα μας ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς τον αγώνα με γκολ του Σαρδινέρο από τα αποδυτήρια.  Μόλις το πρώτο λεπτό κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ και να μπει με άλλο αέρα στο παιχνίδι δημιουργώντας 1-2 προυποθέσεις για να σκοράρει ξανά χωρίς ωστόσο να το πετυγχαίνει.  Στη συνέχεια του αγώνα η ΑΕΚ πήρε τον έλεγχο του αγώνα και προσπάθησε να ισοφαρίσει κυρίως με μακρινά σουτ που δεν δυσκόλεψαν ιδιαίτερα τον Ματίας ενώ η σημαντικότερη της ευκαιρία ήρθε μετά από εκτέλεση κόρνερ.  Η ομάδα μας είχε κλείσει καλά τους χώρους και δεν επέτρεψε να αλλοιωθεί το υπερ της σκορ μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο αγώνας κινήθηκε στον ίδιο ρυθμό με την ΑΕΚ να προσπαθεί να πάρει τις πρωτοβουλίες και την ομάδα μας να κυνηγάει να κτυπήσει στις αντεπιθέσεις και προσέχοντας πολύ τις άμυνες της.  Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία του Ντεγκρά ουσιαστικά.  Το τέλος του αγώνα υπόγραψε ο Φέλτσερ που διπλασίασε τα τέρματα μας και κλείδωσε το τρίποντο και τον κόσμο μας να ξεσπά σε έξαλλα πανηγύρια.

Α’ ημίχρονο:

Στην πρώτη ευκαιρία του αγώνα η ομάδα μας ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με τον Σαρδινέρο, μόλις στο πρώτο λεπτό για πρώτη φορά βρήκε δίκτυα στο πρώτο τέταρτο του ημιχρόνου.  Ήταν η μεγάλη μπαλιά από τον Ντεγκρά με τις κόντρες να καταλήγουν πάνω στον Σαρδινέρο που με το αριστερό πλάσαρε όμορφα και έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Η ΑΕΚ στο 18′ έχασε την πρώτη της σημαντική ευκαιρία για να απαντήσει με κεφαλιά του Καταλά, λανθασμένη έξοδος και αντίδραση του Ντεγκρά.  Ευτυχώς δε στοίχισε αφού η μπάλα έγλειψε κυριολεκτικά το κάθετο δοκάρι της εστίας μας.

Στο 27′ ο Πίεχ έριξε τη μπάλα μπροστά και ενώ έφευγε μόνος ο Καταλά πραγματοποίησε σκληρό φάουλ από πίω με αποτέλεσμα ο διαιτητής να του δείξει την κόκκινη κάρτα.

Στο 45′ ο Οχενέ πήρε την φάση στην πλάτη του, μπήκε στην περιοχή και σούταρε με το δεξί μόλις έξω από την εστία του Τόνιο.  Δεν αξιολόγησε σωστά μια σημαντική ευκαιρία ο κεντρικός της ομάδας μας τη συγκεκριμένη περίπτωση.

Β’ ημίχρονο:

Στο 49′ ο Κουταντέρ έβγαλε μόνο τον Σαρδινέρο που πλάσαρε, αλλά το τελείωμα του δεν είχε καμία τύχη αφού ήταν χλυαρό και προβλεπτό και αποκρούστηκε εύκολα από τον Τόνιο.

Ο Βαλεντίνος Σιέλης επιχείρησε ένα μακρινό σουτ στο 67′ αποκρούστηκε εύκολα από τον αντίπαλο κήπερ.

Kαλή προσπάθεια του Σαρδινέρο που μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή και επιχείρησε μια σέντρα σουτ που έσβησε πάνω στον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Πολύ δυνατό συρτό σουτ του Οχένε στο 70′ είπε όχι ο Τόνιο, πολύ δύσκολη απόκρουση.

Στο 75′ η ομάδα μας διπλασίασε τα τέρματα της με τον Φέλτσερ χάρη στην ωραία ενέργεια του Μέσκα από πλάγια.  Ο εξτρέμ της ομάδας μας έκανε τη σέντρα με τον Φέλτσερ να παίρνει το κεφάλι και να στείλει τη μπάλα στα δίκτυα κάνοντας το 0-2.

Άλλη μια πολύ καλή ενέργεια έκανε ο Μέσκα στο 82′, έκοψε τη μπάλά προς τα μέσα και έπιασε ενα δυνατό σουτ με τ’ αριστερό που πέρασε κόρνερ.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μέσκα έχασε σημαντική ευκαιρία να κάνει το 0-3 με το πλασέ του να φεύγει πάνω από την εστία.

Αρχική ενδεκάδα: Nτεγκρά, Αιρόσα, Σιέλης, Ρομπέρ, Σοάρες, Ελευθερίου, Οχένε (84′ Στεπάνοβιτς), Κουταντέρ, Μεσκά, Πιέχ (58′ Φέλτσερ), Σαρδινέρο (90′ Σταύρου)

Kάρτες: Kαταλά (απευθείας κόκκινη), Ορτίζ/Κουταντέρ, Αιρόσα, Οχένε, Σαρδινέρο