Δεν κατάφερε να κερδίσει ούτε την Πάφο

Δεν τα κατάφερε ούτε σήμερα να πάρει τη νίκη η ομάδα μας μέσα στην έδρα της απέναντι στην Πάφο στα πλαίσια της 18ης αγωνιστικής.  Μπορεί να πήρε ένα βαθμό που δεν αφήνει κανένα ικανοποιημένο στο οικοδόμημα της ΑΕΛ που δείχνει την ανικανότητα και την αναποτελεσματικότητα της ομάδας να πάρει μια νίκη έστω και από τις φαινομενικά αδύναμες ομάδες του πρωταθλήματος.  Ο αγώνας τελείωσε 0-0 και με την Πάφο να αγωνίζεται για περίπου 30 λεπτά με 10 ποδοσφαιριστές κάτι που όμως η ομάδα μας δεν έδειξε να μπορεί να εκμεταλλευτεί.

Αν και μπήκε κάπως δυναμικά η ομάδα μας στον αγώνα στη συνέχεια η Πάφος ισοζύγισε και προσπάθησε να κάνει κάτι.  Σημαντικότερη ευκαιρία του αγώνα η προβολή του Φέλτσερ, λίγα δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του αγώνα.  Υπήρχαν διαστήματα που ο αγώνας είχε πολλές εναλλαγές στην κατοχή και αντεπιθέσεις και από τις δυο ομάδες.

Αν και στην γενική εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα μας κινήθηκε στην μετριότητα, στα τελευταία είκοσιλεπτά είχε τον κύριο λόγο στον αγώνα, μετά και την κόκκινη της Πάφου, προσπάθησε να απειλήσει δημιουργώντας κάποιες σημαντικές ευκαιρίες χωρίς όμως να καταφέρει να πετύχει κάποιο γκολ.  Ήταν πολλές ανορθόδοξες προσπάθειες και η ανευ ουσίας κυκλοφορία της μπάλας.

A’ ημίχρονο:

Μόλις στο 45ο δευτερόλεπτο η ομάδα μας έχασε μεγάλη ευκαιρία, ο Σαρδινέρο έδωσε ασσίστ στον Φέλτσερ που έβαλε την προβολή όμως η μπάλα κτύπησε στο δοκάρι.

Στο 26′ ο Μέσκα έκλεψε πολύ έξυπνα από δεξιά και έκανε μια καλή μπαλιά στην περιοχή για τον Φέλτσερ όμως στην προσπάθεια του να σουτάρει βρήκε αέρα, χάνωντας μια σημαντική ευκαιρία.

Τρία λεπτά αργότερα ο Μέσκα και πάλι έκανε εκπληκτική προσπάθεια, έδωσε στον Φέλτσερ που βρέθηκε κάτω στην προσπάθεια του να γυρίσει για να δει δίκτυα αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

B’ ημίχρονο:

Πρώτη αξιόλογη φάση για την ομάδα μας στο Β’ ημίχρονο προήλθε από τα πόδια του Α. Σταύρου στο 70′ που βρέθηκε απέναντι από την αντίπαλη εστία και έπιασε ένα ξερό σουτ όμως ο τερματοφύλακας της Πάφου απόκρουσε ενστικτωδώς σε κόρνερ.

Ο Αντράντε επιχείρησε με ενα μακρινό σουτ να απειλήσει την εστία του Γκρούμιτς στο 75′, όμως στην σωστή θέση έσβησε τη μπάλα στην αγκαλιά του.

Μακρινό σουτ του Φράγκου στο 83′ πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 86′ μετά το κόρνερ του Φράγκου δημιουργήθηκε μια σύγχηση στην περιοχή της Πάφου και ο Μέσκα από πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίκτυα, με αυτοθυσία ο τερματοφύλακας της Πάφου.

Στο 88′ ο Ρομπέρ επιχείρησε σέντρα από αριστερά έκανε την προβολή ο Μέσκα όμως η μπάλα ανακόπηκε πάνω στην γραμμή από τους αμυνόμενους της Πάφου, δυστυχώς.

Αρχική ενδεκάδα: Ντεγκρά, Σιέλης, Ρομπέρ, Αντράντε, Αιρόσα, Θεοδώρου (33′ Σοάρες), Ελευθερίου (73′ Φράγκου), Οχένε, Σαρδινέρο, Φέλτσερ (59′ Σταύρου), Μεσκά.

Κάρτες: Αντράντε, Οχένε / Κμαλάτζε, Αλαμπί (2 κίτρινες – κόκκινη), Μάρκεζ