Δεν σήκωσε κεφάλι (2-1 ήττα από Ερμή)

Ούτε σήμερα κατάφερε να δείξει χαραχτήρα και να κερδίσει κάτι στον αγωνιστικό χώρο η ομάδα μας, χωρίς πάθος από τους πλείστους ποδοσφαιριστές, ανούσια και με πολλές αδυναμίες έχασε 2-1 από τον Ερμή μέσα στο Αμμόχωστος. Ορισμένους ποδοσφαιριστές μας τους ψάχναμε στο γήπεδο όσο της αντίπαλης ομάδας έπαιζαν παθιασμένα και ήθελαν να πάρουν τη νίκη. Στα ίδια επίπεδα κινήθηκε και η διαιτησία των Αναστασίου και του επόπτη Πέτρου που έκαναν αμέτρητα λάθη.

Α’ Ημίχρονο

Το πρώτο μέρος άρχισε καλά για την ομάδα μας και προσπάθησε να πιέσει τον Ερμή από τα πρώτα λεπτά. Ενδεικτικό της πίεσης είναι τα 3 κόρνερ στα πρώτα 5 λεπτά. Ωστόσο δεν κατάφερε να κάνει γκολ τις ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν και κατέληξε να χάνει με 1-0. Χαρακτηριστικό του πρώτου ημιχρόνου ήταν τα 3 μεγάλα λάθη του επόπτη Πέτρου Πέτρου, με το να υποδεικνυεί τον Φέλτσερ σε θέση οφσάϊντ ο οποίος σκόραρε, στη συνέχεια έδωσε ανεξήγητο οφσάϊντ τον Οχένε, και κορυφαίο ήταν το οφσάϊντ που έδωσε από εκτέλεση πλάγιο.

Η πρώτη προσπάθεια είναι για την ομάδα μας στο 3ο λεπτό με  σουτ του Σοάρες  εντός περιοχής, η μπάλα κοντράρει στον Κουαϊνόρ και καταλήγει μακριά από το τέρμα του Παναγόπουλου.

Στο 6ο λεπτό ο Φέλτσερ σκοράρει αλλά κακώς υποδείχθηκε σε θέση οφσάϊντ.

ΓΚΟΛ για τον Ερμή στο 12′. Ο Κεϊτά πέρασε τον Ατράντε από τα δεξιά, έδωσε παράλληλη στον Βασιλογιάννη ο οποίος μέσα από την μικρή περιοχή δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 1-0.

Καλό σουτ του Οχένε στο 23ο λεπτό, πέρασε μόλις έξω.

Πρωτόγνωρη απόφαση από τον επόπτη ο οποίος έδωσε οφσάϊντ από πλάγιο. Ο ίδιος που ακύρωσε το γκολ της ομάδας μας.

Καλή προϋπόθεση για τον Ερμή στο 36′, όμως η έγκαιρη προβολή του Αντράντε έστειλε τη μπάλα σε κόρνερ.

Β’ Ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΛ μπήκε ακόμη πιο δυνατά, κυνήγησε την ισοφάριση, κάτι που κατάφερε αλλά σε μια αδράνεια της άμυνας της ομάδας μας ο Ερμής έβαλε και 2ο τέρμα και πήρε τελικά τη νίκη. Το δεύτερο ημίχρονο κινήθηκε μέσα στα νεύρα, ενώ από την άλλη ο Μάκης Χάβος προσπάθησε με τις αλλαγές του να βγάλει την ομάδα μπροστά, ωστόσο το μη καθαρό μυαλό στο τελείωμα των φάσεων δεν επέτρεψε στην ομάδα να σκοράρει.

Πρώτη καλή ευκαιρία είναι για την ΑΕΛ στο πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου, με το σουτ του Φέλτσερ να πηγαίνει στα δίκτυα αλλά κόντραρε σε αμυνόμενο.

ΓΚΟΟΟΟΟΛ για την ομάδα μας. Ο Μέσκα ανατράπηκε στην περιοχή, την εκτέλεση ανέλαβε ο Βαλεντίνος Σιέλης και έγραψε το 1-1.

Επικίνδυνος ο Ερμής στο 53΄, με τον Γουίκς να πιάνει το φαλτσαριστό σουτ ευτυχώς η μπάλα έφυγε μόλις έξω.

Ωραία μπαλιά του Θεόδωρου προς Φέλτσερ στο 62′, ο δεύτερος όμως άργησε να πιάσει το σουτ στη κίνηση και η μπάλα κόντραρε στον αμυντικό που ήταν δίπλα του.

Φάση στο 67′ με τον Αντράντε να διώχνει προ του Κεϊτά που περίμενε την πάσα του Βασιλόγιαννη προ της γραμμής τέρματος.

Στο 72′ σουτ του Μέσκα από πλάγια θέση, μπλόκαρε ο Παναγόπουλος.

Πολύ καλό σουτ του Φέλτσερ στο αμέσως επόμενο λεπτό έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε μόλις έξω.

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ερμή στο 76′ με τον Σκόβρον να πραγματοποιεί σπουδαία διπλή απόκρουση σε προσπάθειες των Κουαϊνόρ και Κεϊτά. Εδώ οι παίκτες του Ερμή ζήτησαν πέναλτυ σε χέρι του Ατράντε.

ΓΚΟΛ για τον Ερμή στο 88′. Σέντρα από τον Εντόνγκ, ο Κειτά κεραυνοβόλησε από πολύ κοντά τον Σκοβρόν και έκανε το 2-1.

Αρχική ενδεκάδα: Σκόβρον, Ελευθεριόυ (58΄ Θεοδώρου), Αντράντε, Ρομπέρ, Σιέλης, Σοάρες, Κουταντέρ, Οχένε, Μέσκα (82′ Σταύρου), Φέλτσερ (90′ Μαύρου), Σαρντινέρο.

Κίτρινες: Γιαγκουδάκης, Μουσταφά, Λατόρε, Γκονζάλες  / Σαρδινέρο, Μέσκα, Κουταντέρ, Οχένε, Στάυρου