Δύσκολη νίκη στο Παραλίμνι

Μετά από μια μέτρια εμφάνιση στο Παραλίμνι η ομάδα μας πήρε το ζητούμενο κερδίζοντας 0-1 την Αγία Νάπα κάνοντας τους βαθμούς της 15 και ανανεώνει τις υποχρεώσεις της για την ερχόμενη Τετάρτη για το ντέρμπι με τον Απόλλωνα.

To πρώτο ημίχρονο αν και η ομάδα μας ήταν πιο κινητική δεν κατάφερε να εξασφαλίσει με κάποιο γκολ την υπεροχή της, είχε αρκετές τελικές προσπάθειες σε αντίθεση με την αντίπαλη ομάδα που ολοκλήρωσε μόνο μια φάση της που για καλή μας τύχη δε στοίχησε αφού ο Μάντολεκ στόχευσε το δοκάρι.

Στην επανάληψη η ομάδα μας κατάφερε να σκοράρει και να πάρει τη νίκη με γκολ του Αντράντε.  Είχε την υπεροχή κατά διαστήματα ενώ στο τελευταίο διάστημα, από το 70′ και έπειτα θα λέγαμε ο αγώνας ήταν ανιαρός χωρίς κάτι σημαντικό με εξαίρεση της εντυπωσιακής απόκρουση του Ντεγκρά στο 79′.

A’ ημίχρονο:

Στο 9′ για καλή τύχη της ομάδας μας ο Μάντολεκ σημάδεψε το δοκάρι για λογαριασμό της Αγίας Νάπας.

Πολύ καλό δεξί ξερό σουτ του Οχένε πέρασε λίγο έξω στο 15′.

Aπίστευτη ευκαιρία του Μέσκα στο 22′ που έβαλε την προβολή και η μπάλα πέρασε μόλις έξω από τα αντίπαλα δοκάρια.

Ωραίο σουτ στην κλειστή γωνία του αντίπαλου κήπερ επιχείρησε ο Σαρδινέρο μετά από όμορφη προσπάθεια στο 27′.

Σπουδαία ευκαιρία 4 λεπτά αργότερα, στο 41′ από τον Οχένε μετά από υποδειγματική μπαλιά του Κουτανέρ.  Ο πήδηξε με το κεφάλι όμως η μπάλα πέρασε δυστυχώς έξω.

B’ ημίχρονο:

50′ Καλή αλλά λίγο πάνω από τα δοκάρια η εκτέλεση του Κουταντέρ σε απευθείας φάουλ.

Στο 60′ η ομάδα μας άνοιξε το σκορ με ένα υπέροχο γκολ από τον Αντράντε που έπεσε κεφαλιά ψαράκι από πλάγια και έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα του Κίττου.  Ωραία η εκτέλεση του Ρομπέρ.

Στο 79′ ο Ρομπέρ έφερε τον Ντεγκρά σε πολύ δύσκολη θέση στρώνοντας τη μπάλα στο πέναλτι σε επιτεθέμενο ποδοσφαιριστή της Αγίας Νάπας ο οποίος έπιασε ένα πολύ δυνατό σουτ.  Ο Αργεντίνος απογειώθηκε και στο τέλος τραυματίστηκε με αποτέλεσμα να διακοπεί για λίγο ο αγώνας.

Aρχική ενδεκάδα: Ντεγκρά, Σιέλης, Αιρόσα,  Ρομπέρ, Αντράντε, Σοάρες  Κουταντέρ, Οχένε (63′ Νιάνγκ), Μέσκα (51′ Βασιλείου), Φέλτσερ (75′ Σταύρου), Σαρδινέρο

Kάρτες:  ΓεωργίουMέρτακας, Μαρκόφσκι / Aντράντε (3η), Κουταντέρ (3η)