Άξιζε περισσότερα… – Ηττήθηκε με 0-1

Αν και μπορούσε δεν τα κατάφερε η ομάδα μας να πάρει κάτι από τον σημερινό αγώνα κόντρα στην Ανόρθωση στο Τσίρειο, χάνοντας με 0-1.  Πραγματοποιήθηκε μια αξιοπρεπέστατη παρουσία από την ΑΕΛ που φάνηκε αλλαγμένη μετά την νίκη με την Ομόνοια. Μελανό σημείο στον αγώνα ο διαιτητής για άλλη μια φορά που δικαιολογούσε τις καθυστερήσεις και τα γελεία πεσίματα των αντιπάλων ενώ προς το τέλος ήταν σύμμαχος των αντιπάλων στο ακατανόητο αντιποδόσφαιρο για να παραμείνει το σκορ ως είχε.  Για τις φάσεις που υπήρξαν παράπονα αναφερόμαστε όπως σε κάθε ρεπορτάζ μας πιο κάτω.  Τα στατιστικά του αγώνα προδίδουν τη γενική εικόνα του αγώνα.

Αν μια ομάδα έπρεπε να κερδίζει στο πρώτο ημίχρονο αυτή ήταν ΑΕΛ, που στάθηκε καλύτερα από την Ανόρθωση στο γήπεδο, δημιούργησε ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα και έβαλε πίεση.  Δυστυχώς όμως αυτά δεν ήταν αρκετά αφού η αστοχία στις τελικές και το δοκάρι κράτησαν το μηδέν για την ομάδα μας ενώ στη μόνη φάση που πιάστηκε στον ύπνο η άμυνα μας είχε ως αποτέλεσμα να δεχθεί το γκολ και να μείνει πίσω στο σκορ σε μια από τις ελάχιστες ευκαιρίες της αντιπάλου.

Στην επανάληψη η ομάδα μας μπήκε έχοντας θέληση και πάθος για να ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα.  Είχε μια σχετική κινητικότητα την οποία δε μας έχει συνηθίσει αλλά σιγά σιγά κόπασε κάπως το ρυθμό της δίνοντας την ευκαιρία στην Ανόρθωση να πάει για λίγο την πρωτοβουλία.  Ωστόσο έκανε 1-2 ευκαιρίες χωρίς αποτέλεσμα.  Όσο περνούσε η ώρα η Ανόρθωση αμυνόταν και η ομάδα μας προσπαθούσε να κάνει κάτι, έχοντας την κατοχή χωρίς όμως να φτιάχνει τις προυποθέσεις.   Είχε κάποιες ευκαιρίες για να πάρει κάτι από το παιχνίδι όμως δεν τα κατάφερε.

Α’ ημίχρονο:

Μόλις στο 18ο δευτερόλεπτο η ομάδα μας ολοκλήρωσε μια επιθετική προσπάθεια με τον Φέλτσερ να σουτάρει μεν, άστοχα δε.

Στο 11′ ο Κουταντέρ κτύπησε με φάλτσο μια μακρινή στατική φάση και βρήκε το κεφάλι του Σαρδινέρο που δεν την έκανε όπως θα έπρεπε με αποτέλεσμα ο Κόπραβετς να πιάσει τη μπάλα εύκολα.

Τεράστια ευκαιρία για την ομάδα μας, με τον Κόπριβετς να έχει σύμμαχω του το δοκάρι, ήταν η ωραία προσπάθεια του Μέσκα από δεξιά όπου έκανε τη μπαλιά στον Σαρδινέρο, με τον δεύτερο να βάζει την προβολή όμως η μπάλα να κτυπά στο δοκάρι.

Στο 28′ ο Κουταντέρ ξανά απείλησε με απευθείας κτύπημα φάουλ όμως δύσκολα ο αντίπαλος τερματοφύλακας έδιωξε τη μπάλα.

Η ομάδα μας στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου δέχθηκε το γκολ, με τη φάση να ξεκινά από ανύπαρκτο φάουλ που έδωσε ο διαιτητής.  Στην εκτέλεση του κόντραρε στο τοίχος και σε μια επαναφορά από πλάγια πιάστηκε στον ύπνο η άμυνα μας με αποτέλεσμα ο Βίκτορ να σκοράρει και να στείλει την ομάδα του στα αποδυτήρια με 0-1.

B’ ημίχρονο:

Όπως και στην έναρξη του πρώτου ημιχρόνου έτσι και στο δεύτερο μπήκε χάνοντας μεγάλη ευκαιρία με τον Αντράντε, από πλάγιο φάουλ του Κουταντέρ ο αμυντικός της ομάδας μας ήταν εντελώς μόνος, στην επανάληψη αναρωτιόμασταν πως κατάφερε να το χάσει.  Κρίμα.

Στο 64′ ο Σαρδινέρο από δεξιά έκανε σέντρα όμως ήταν δυνατή και δεν την πρόλαβε κάποιος με αποτέλεσμα να περάσει παράλληλα της εστίας του Κόπριβετς.

Ένα λεπτό αργότερα ο Σαρδινέρο έφυγε μόνος από όμορφη ασσίστ του Κουταντέρ αλλά το πλασέ του ήταν βεβιασμένο και αδύναμο με αποτέλεσμα να αποκρουστεί ξανά από τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Στο 85′ χωλαίνοντας αποχώρησε ο Φέλτσερ και τη θέση οτυ πήρε ο Σταύρου.

Στο 90+4 μετά από μπαλιά του Ντεγρκά ο Νιάνγκ πάει να φύγει μόνος, τον κατεδαφίζει ο αμυντικός της Ανόρθωσης με κτύπημα στα μούτρα όμως ο διαιτητής δεν είδε τίποτα.

Αρχική ενδεκάδα: Nτεγκρά, Ρομπέρ, Αντράντε, Σοάρες, Αιρόσα, Κουταντέρ, Ελευθερίου, Οχένε (63′ Βασιλείου), Μέσκα (69′ Nιάνγκ), Φέλτσερ (85′ Σταύρου), Σαρδινέρο

Κάρτες: Ελευθερίου (χάνει το επόμενο), Αντράντε / Λαίφης, Εντλοβού, Κάλβο, Μαισουράντζε