Επιτέλους ΝΙΚΗ!

Την πρώτη της νίκη με το Μάκη Χάβο στον πάγκο της πέτυχε η ομάδα μας σήμερα το απόγευμα απέναντι την Ομόνοια με 2-0.  Πολύτιμη νίκη μετά από 9 αγωνιστικές για την ομάδα μας που παίρνει βαθμολογική ανάσα και από τους 9 βαθμούς φτάνει στους 12 στο τέλος του πρώτου γύρου.  Ο κόσμος ήταν πλάι της από την αρχή ως το τέλος του παιχνιδιού και έγινε ένα με την ομάδα ενώ στο τέλος η ανατολική θύμισε άλλες εποχές.

Ξεκίνησε καλα το πρώτο ημίχρονο η ομάδα μας, στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά κυκλοφόρησε αρκετά καλά τη μπάλα και έδειξε διάθεση, όμως στη συνέχεια έχασε τα πατήματα της και έδωσε χώρους και κατοχή στην Ομόνοια να πάρει τις πρωτοβουλίες.  Προς τα μέσα του ημιχρόνου άρχισε κάπως να ισοζυγίζει το παιχνίδι προσπαθώντας να βγει μπροστά και να δημιουργήσει τις προυποθέσεις για κάποιο γκολ χωρίς όμως να φτιάχνει την κραυγαλέα ευκαιρία.  Ο Τσούκκας θα μπορούσε να δώσει κόκκινη στον Κίρμ αλλά και στον Γκουλόν.

Στην επανάληψη έδειξε η διάθεση και συνέχισε να έχει πάθος στο παιχνίδι της κάτι που έλειπε στα προηγούμενα, είχε πλάνο και δούλεψε μεθοδικά, είχε καλές επιστροφές αν και υπήρχαν κάποιες λάνθασμένες μεταβιβάσεις ο κ. Χάβος διάβασε καλά τον αγώνα και με λίγη δόση τύχης άνοιξαμε το σκορ με το Σαρδινέρο και διπλασιάσαμε τα τέρματα μας με το Σέμα μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Αναλυτικά πιο κάτω:

Α’ ημίχρονο:

Η πρώτη τελική προσπάθεια στον αγώνα προήλθε από την μακρινή εκτέλεση φάουλ του Κουταντέρ στο 6′ που πέρασε πάνω από τα δοκάρια του αντίπαλου κήπερ.

Η Ομόνοια την πρώτη φορά που πάτησε στην περιοχή μας μετά από 16 λεπτά αγώνα, δημιούργησε φανταστική διπλή ευκαιρία, στην πρώτη φάση είπε όχι ο Ματίας Ντεγκρά με ασταθή απόκρουση και στη συνέχεια της φάσης, ποδοσφαιριστής της Ομόνοιας  σημάδεψε το κάθετο δοκάρι.

Στο 22′ ο Σαρδινέρο μέσα στην περιοχή δέχθηκε την πάσα από τον Οχένε και ενώ ήταν πλάτη γύρισε και σούταρε με το δεξί όμως η μπάλα έφυγε έξω.

Στο 40′ ο Κίρμ έπρεπε να δεχθεί δεύτερη κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα πάνω σε ποδοσφαιριστή μας, ο διαιτητής έδωσε απλά πλάγιο.  Ναι μεν δέχθηκε ένα λεπτό νωρίτερα την κάρτα ο ποδοσφαιριστής της Ομόνοιας λανθασμένα (την έδωσε στον Κίρμ ενώ το φάουλ έκανε ο Χάφες) αλλά το φάουλ του ήταν σκληρό και έπρεπε να τιμωρηθεί.

Πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Ρομπέρ στο 43′ έπεσε και απέκρουσε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας της Ομόνοιας, στην εκτέλεση του οποίου χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα μας με τον Αντράντε να μη μπορεί να σπρώξει τη μπάλα στα δίκτυα απο πολύ κοντά.

Στην επόμενη φάση ο Οικονομίδης μπήκε στην περιοχή και έβγαλε στον Σκέμπρι ο οποίος από τα δύο μέτρα αστόχησε ευτυχώς.

B’ ημίχρονο:

Στο 60′ η ομάδα μας άνοιξε το σκορ με τον πρώτο της σκόρερ, τον Άντριαν Σαρδινέρο.  Ο Γκουγιόν με τον Παναγή δεν συνεννοήθηκαν καλά, ο πρώτος έδιωξε πάνω στα πόδια του ποδοσφαιριστή μας και η μπάλα κατέληξε στα δίκτυα!

Έξι λεπτά αργότερα ο Σέμα έκανε μια καλή προσωπική προσπάθεια και έστειλε τη μπάλα στο ύψος της μικρής περιοχής όπου βρισκόταν ο Κουταντέρ που δεν τα κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίκτυα.  Ήταν πολύ σημαντική ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματα της η ομάδα μας.

Απίστευτη ευκαιρία ξανά έχασε η ομάδα μας 71′ μετά από σουτ του Κουταντέρ η μπάλα κατέληξε στο Σιέλη που πλάσαρε όμορφα, όμως με τα ακροδάκτυλα έπεσε και απόκρουσε σε κόρνερ ο Παναγή της Ομόνοιας.

Στο 73′ η ομάδα μας κέρδισε πέναλτι μετά από τάκλιν του Μπεμπέ στον Σαρδινέρο με τα δύο πόδια, ο πρώην ποδοσφαιριστής μας είδε και την κίτρινη.  Το πέναλτι εκτέλεσε ένα λεπτό μετά, ο Μάικ Σέμα εύστοχα διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας μας!!!!  Η φάση ξεκίνησε από τον Βαλεντίνο Σιέλη που σκότωσε αντεπίθεση της Ομόνοιας και πήρε τη μπάλα, κατέβηκε και έδωσε στο Φέλτσερ που από την ασσίστ του δεύτερου προήλθε και το κερδισμένο πέναλτι.

Αδικαιολόγητη δεύτερη κίτρινη του Τσούκκα στο Β. Σιέλη ο οποίος δέχθηκε την κόκκινη για ένα δυνατό τάκλιν στο οποίο όμως βρήκε ξεκάθαρα τη μπάλα.  Δεν ήταν καν φάουλ ενώ στην επόμενη φάση το δυνατό σουτ του Ντεγκρά βρήκε τον Σέμα που ήταν μόνος όμως ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ δόθηκε οφσάιντ.

Στο 87′ η Ομόνοια μειώσε σε 2-1 μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Φέλτσερ έχασε χρόνο στον αέρα και άφησε τον Σέρινταν να σκοράρει.

Αρχική ενδεκάδα: Ντεγκρά, Σιέλης, Αντράντε, Αιρόσα, Ρομπέρ, Κουταντέρ, Σοάρες, Ελευθερίου (82′ Αρούα), Σταύρου (54′ Σεμά), Σαρδινέρο, Οχένε (71′ Φέλτσερ).

Κίτρινες: Σιέλης (κόκκινη – 2η κίτρινη / Μαργκάσα, Mπαντιμπαγκά, Κίρμ, Γκουγιόν, Μπεμπέ