Νέα ήττα με 0-2 από τη Ν.Σαλαμίνα

Η ομάδα μας δεν κατάφερε να πάρει ούτε και αυτή τη φορά τη νίκη αλλά ουτε και τον ένα βαθμό της ισοπαλίας. Η ΑΕΛ εμφανίστηκε στο πρώτο ημίχρονο ανώτερη από τον αντίπαλο της, δημιούργησε ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφερε να τελειώσει τις φάσεις και να φτάσει στην ουσία που ήταν το γκολ. Η Νέα Σαλαμίνα και συγκεκριμένα με τον Κούλλη Παύλου, τιμώρησε την αστοχία της ΑΕΛ και κόντρα στην ροή του αγώνα άνοιξε το σκορ. Στην επανάληψη η ομάδα μας μπήκε μουδιασμένα και μόλις στο 49ο λεπτό η Σαλαμίνα διπλασίασε τα τέρματα της με τον Πεδρίτο και μετά από λάθος του Σαμπού.

Από εκεί και πέρα η ΑΕΛ δεν κατάφερνε να βγει μπροστά και να καταφέρει κάτι το ουσιαστικό, μένωντας και αυτό το παιχνίδι “άσφαιρη”. Η ομάδα μας παρέμεινε στην (επικίνδυνη) 11η θέση με μόλις 8 βαθμούς.

Α’ Ημίχρονο

Τεράστια ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα στο 5ο λεπτό. Ο Ντεγκρά έκανε μεγάλο λάθος πασάροντας στον Πεδρίτο, όμως το διόρθωσε στην εξέλιξη της φάσης αποκρούοντας το τετ-α-τετ του Μακρίεφ και τον Αντράντε να απομακρύνει προ της γραμμής.

Μπαλιά για τον Σέμα μέσα στην περιοχή στο 11ο λεπτό, ο οποίος έπιασε το ανάποδο σουτ αλλά πέρασε έξω.

Χάνει τεράστια ευκαιρία ο Φέλτσερ στο 14ο λεπτό μετά τον συνδυασμό του με τον Αϊρόσα από δεξιά, με τον πρώτο να σουτάρει στην κίνηση και να στέλνει τη μπάλα έξω.

Εκτέλεση φάουλ από τον Κουταντέρ στο 19′, ο Σαμπού πηδάει πιο ψηλά από όλους αλλά η κεφαλιά του περνά δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

Τεράστια ευκαιρία για την ομάδα μας στο 22′, όμως ο Σέμα δεν κατάφερε να νικήσει τον Στέινμπορς από εξαιρετικά πλεονεκτική θέση μετά από πάσα του Φέλτσερ.

Ακόμα μία μεγάλη φάση για την ΑΕΛ στο 25′ με τον κόσμο να φωνάζει γκολ.  Ο Σαρδινέρο, που βρήκε τη μπάλα μπροστά του μετά τις κόντρες από εκτέλεση κόρνερ, έστειλε τη μπάλα μόλις δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Στέινμπορς.

ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα στο 29′. Μόλις στην δεύτερη της προσπάθεια και κόντρα στη ροή του αγώνα η Σαλαμίνα ανοίγει το σκορ με τον Κούλλη Παύλου.

Τεράστια ευκαιρία στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου για την ισοφάριση. Ο Στέινμπορς βγήκε από την εστία του, έδιωξε λάθος, η μπάλα έφτασε στον Φέλτσερ ο οποίος δοκίμασε από πολύ μακριά να κρεμάσει την αντίπαλη εστία, δυστυχώς η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

Β’ Ημίχρονο

ΓΚΟΛ και πάλι για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Πεδρίτο στο 49ο λεπτό, τσιμπά την μπάλα πάνω από τον Σαμπού, βγαίνει φάτσα με τον Ντεγκρά και δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 0-2.

Καλό σουτ του Κουταντέρ στο 57′, με τον Στέινμπορνς να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ.

Καλή στιγμή για την ΑΕΛ στο 65′, όμως το σουτ του Ρομπέρ μετά την πλασαριστή εκτέλεση φάουλ του Κουταντέρ έφυγε έξω.

Σουτ του Σαρδινέρο στο 72ο λεπτό μέσα από την περιοχή αλλά χωρίς καλή ισορροπία, απελπιστικά άστοχο.

Κεφαλιά του Σαρδινέρο από πολύ κοντά, καταλήγει έξω.

Εκτός περιοχής σουτ του Κουταντέρ στο 90+1, η μπάλα έφυγε έξω.

Αρχική ενδεκάδα: Ντεγκρά, Σιέλης (70′ Νιάνγκ), Φέλτσερ (55′ Σταύρου), Κουταντέρ, Σέμα, Αιρόσα, Σαμπού, Αντράντε, Σοάρες (55′ Ρομπέρ), Σαρντινέρο, Οχένε

Κίτρινες: Σαμπού / Παύλου