Το έκρινε ο Νικολαίδης…

Άλλη μια ήττα δέχθηκε η ομάδα μας σήμερα το απόγευμα στο Μακάρειο στάδιο από τη Δόξα Κατωκοπιάς με 2-1.  Τον αγώνα θα μπορούσαμε να πούμε έκρινε ο διαιτητής ο οποίος όταν η ομάδα μας ανέβασε στροφές φρόντισε να βάλει το χεράκι του έτσι ώστε να μην καταφέρει να έχει βαθμολογικό ώφελος από τον αγώνα.  Βυθίζεται ακόμα περισσότερο η ΑΕΛ μας η οποία βρίσκεται σε ένα κατήφορο δίχως τέλος.

Το πρώτο ημίχρονο κινήθηκε σε πολύ αργό ρυθμό με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να βγουν μπροστά, να βρουν τα πατήματα τους για να δημιουργήσουν κάτι καλό.  Δεν υπήρχαν ευκαιρίες από τις δυο πλευρές.  Αυτό όμως άλλαξε στο 26′ με την ομάδα της Δόξας στην πρώτη καλή ευκαιρία ουσιαστικά του αγώνα να ανοίξει το σκορ.  Ήταν μια οργανωμένη γρήγορι επίθεση με την ασσίστ του Σολωμού να βγαίνει από  δεξιά και να βρίσκει τον Καλό στην περιοχή μόνο ανενόχλητο, ο πρώην εξτρέμ της ομάδας μας πλάσαρε επιτυχώς.

Στη συνέχεια η ομάδα μας προσπάθησε να απειλήσει με τον Αντράντε ο οποίος πήδηξε ψηλότερα απ’ όλους μετά από εκτέλεση κόρνερ όμως η μπάλα έφυγε πάνω από τα γκολπόστ.

To τέλος του ημιχρόνου βρήκε την ομάδα μας να βρίσκεται πίσω στο σκορ και δείχνοντας αδύναμη να κάνει κάτι για να απειλήσει την Δόξα.

Στην επανάληψη συνεχίσαμε στο ίδιο τέμπο με εξαίρεση μια φάση από δεξιά στο 58′ όπου ο Φέλτσερ έκανε μια παράλληλη μπαλιά και στην προσπάθεια του Νιάνγκ να την εκμεταλλευτεί η μπάλα κατέληξε στον Σαρδινέρο που από κοντά ισοφάρισε σε 1-1.

Τρια λεπτά αργότερα ο Σαρδινέρο έπιασε απίστευτη κεφαλιά η οποία αποκρούστηκε με τα ακροδάκτυλα από τον Νέγκρι και στη συνέχεια η μπάλα κτύπησε πάνω στο δοκάρι.

Η ομάδα μας έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές μετά από δεύτερη κίτρινη που έδειξε ο διαιτητής στον Αρούα.

Στο 83′ η άμυνα της Δόξας εξουδετέρωσε με σπρωξίματα τον Μαμέ Νιάνγκ και ο διαιτητής αντί να δείξει την άσπρη βούλα για την ομάδα μας, έδωσε επιθετικό φάουλ.  Στην αμέσως επόμενη φάση δε δίστασε να δώσει πέναλτι στη Δόξα μετά από βουτιά του ποδοσφαιριστή της Δόξας σε μαρκάρισμα του Αντράντε.

Το πέναλτι εκτέλεσε με ευστοχία ο Παουλίνιο στο 86′ βάζοντας ξανά τη Δόξα μπροστά στο σκορ με 2-1.

Κάρτες: Καλό, ΠαουλίνιοΑρούα (2η κίτρινη – κόκκινη), Αιρόσα, Νιάνγκ, Ντεγκρά

Αρχική ενδεκάδα:  Ντεγκρά, Αντράντε, Σοάρες, Αιρόσα, Ελευθερίου (46′ Νιάνγκ), Αρούα, Οχένε (87′ Σαμπού), Κουταντέρ, Ρομπέρ, Σαρδινέρο, Φέλτσερ (73′ Σταύρου).