Στο 96′ έχασε δυο πολύτιμους βαθμούς – 2-2 με ΕΝΠ

Ισόπαλος 2-2 έληξε ο αγώνας της ομάδας μας με την ΕΝΠ στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.  Η ομάδα μας ενώ κατάφερε να ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα δεν κατάφερε να κρατήσει το υπερ της αποτέλεσμα και απώλεσε δυο βαθμούς στο Παραλίμνι αφού δέχθηκε το γκολ στο 96′.   Δυστυχώς αφήνει μια πικρή γέυση η έκβαση του αγώνα ενώ η ομάδα ήταν ελαφρώς βελτιωμένη.

H ομάδα μας αν και μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και κρατούσε τη μπάλα, γύρω στα μισά του ημιχρόνου κατέβασε ρυθμούς και έπαψε να δημιουργεί προυποθέσεις, κλείνοντας το ημίχρονο με ένα καλό φάουλ του Κουταντέρ που έφυγε λίγα εκατοστά πάνω από την αντίπαλη εστία.  Όσο αφορά την αντίπαλη ομάδα δυσκολεύτηκε πολύ να κυκλοφορήσει τη μπάλα και να δημιουργήσει ευκαιρίες για κάποιο γκολ.

Στην επανάληψη η αντίπαλη ομάδα μπήκε με περισσότερη αποφασιστικότητα και ευτήχησε να σκοράρει με εύστοχο κτύπημα πέναλτι στο 52′. Με δυο προσωπικά γκολ του Αντριάν Σαρδινέρο η ομάδα μας γύρισε το παιχνίδι όμως δεν άντεξε να κρατήσει το υπερ της αποτέλεσμα αφού ισοφαρίστηκε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με σουτ εκτός περιοχής.

Α’ ημίχρονο:

Πρώτες καλές προϋποθέσεις για την ομάδα μας στο 13′ λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ, όμως η Σαρδινέρο και Σέμα από κοντά δεν μπόρεσαν να σπρώξουν τη μπάλα στα δίκτυα.

Στο 22′ ο από αριστερά, μέσω οργανωμένης επίθεσης ο Οχένε έδωσε στον Αρουά που βρισκόταν μέσα στην περιοχή όμως το τελειώμα του ήταν πολύ κακό και απώλεσε μια σημαντική ευκαιρία.

Στο 41′ ο Ελευθερίου έβγαλε μια μακρινή μπαλιά στον Νιάγνκ που μπήκε στην περιοχή και από την πίεση του αμυντικού της ΕΝΠ βρέθηκε κάτω στο έδαφος με τον διαιτητή να δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι.   Η επαναληπτική προβολή δείχνει πως ο Πιερέττης κρατούσε και τράβαγε τον Νιάνγκ.

Όμορφη εκτέλεση φάουλ του Κουταντέρ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, έφυγε πάνω από την εστία του τερματοφύλακα της ΕΝΠ.

B’ ημίχρονο:

Στο 52′ η ΕΝΠ άνοιξε το σκορ με τον Μπούντιμιρ μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.  Το πέναλτι δόθηκε για χέρι πάνω στον Αντράντε ο οποίος μάζεψε τα χέρια του ψηλά στο κεφάλι για να μην το βρει η μπάλα, όμως ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα.  Φαίνεται πως με βάση το νέο κανονισμό της ΟΥΕΦΑ ο διαιτητής έχει δικαίωμα να δώσει ένα τέτοιο πέναλτι.

Στο 58′ ο Σαρδινέρο έφερε το παιχνίδι στα ίσα μετά από πάσα που δέχθηκε από το Νιάνγκ, έκοψε τη μπάλα μέσα και έπιασε ένα ξερό σουτ που κατευθύνθηκε στη γωνιά του Κωνσταντίνου ο οποίος ήταν ανίκανος να αντιδράσει.

Ο Σαρδινέρο και πάλι εκμεταλλευόμενος το λάθος του αμυντικού της ΕΝΠ μετά τη σέντρα του Οχένε έβαλε το κεφάλι και έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα μας κάνοντας το 2-1.

Δυστυχώς η ΕΝΠ ισοφάρισε στο 96′ με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή με τον νεαρό Παπαδόπουλο να στέλνει τη μπάλα στη γωνία του Ντεγκρά και να “κλέβει” δυο βαθμούς από την ομάδα μας.

Aρχική ενδεκάδα:  Ντεγκρά, Ρομπέρ, Ατράντε, Καραγκούνης (Σταύρου 57′), Ελευθερίου, Σοάρες, Κουταντέρ, Σαρδινέρο (85′ Αντρέας Κυριάκου), Οχένε, Αρούα, Σέμα (20′ Νιάνγκ)

Κάρτες: / Βαν Ράνσμπικ, Μπασόφ, Πιερέττης