Που σταματάει η κατηφόρα; – Ήττα και από τον Άρη

Βυθίζεται ακόμη περισσότερο στο βαθμολογικό πίνακα η αγαπημένη μας ομάδα αφού ηττήθηκε στο τοπικό ντέρμπι από τον Άρη με 1-2 που παραμένει καθηλωμένη στους 7 βαθμούς.  Ότι και να πούμε γι’ αυτή την κατάντια είναι λίγο.

Στα του αγώνα ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και σημάδεψε το δοκάρι πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό στη συνέχεια η ομάδα μας προσπάθησε να βρεί τα πατήματα της και ενώ άρχισε να παίζει πιο ορθόδοξα δέχθηκε το γκολ.  Ο Άρης στη συνέχεια αρκέστηκε στην άμυνα του και στη διαχείριση του υπερ του σκορ όσο η ομάδα μας προσπαθούσε να βγει μπροστά τις περισσότερες φορές ανεπιτυχώς.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με περισσότερη διάθεση η ομάδα μας, όμως αυτό κράτησε για τα πρώτα περίπου 10-12 λεπτά αφού στη συνέχεια έδωσε περισσότερους χώρους στον Άρη να βγει ψηλότερα.  Στη συνέχεια κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με κεφαλιά του Νιάνγκ και ενώ άρχισε να ανεβαίνει για να πάρει κάτι από το παιχνίδι, ο Άρης εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την κακή αμυντική λειτουργία και πήρε λίγο αργότερα ξανά κεφάλι στο σκορ με τον Μαραγκουδάκη.

Στο 90′ ο Αντράντε κέρδισε πέναλτι και ο Σοάρες σημάδεψε στην εκτέλεση του το οριζόντιο δοκάρι χάνοντας πολύτιμη ευκαιρία για να πάρουμε τον ένα βαθμό της ισοπαλίας.

Αναλυτικά:

Την πρώτη καλή ευκαιρία στον αγώνα δημιούργησε στο 26′ η ομάδα μας με τον Μάικ Σέμα ο οποίος έφυγε τετ-α-τετ, ντρίμπλαρε τον αντίπαλο κήπερ όμως το πλασέ του κτύπησε στο δοκάρι και έφυγε έξω.

Η ομάδα μας βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 29′ πληρώνοντας τις καθυστερημένες επιστροφές της, ο Μπαγκούρα βρέθηκε μόνος φάτσα με τα γκολπόστ μετά την ασταθή απόκρουση του Σκοβρόν και ο δείκτης του σκορ έγραψε 0-1.

Στην επανάληψη ο Αντράντε έκανε μια κίνηση σέντερ φορ και ενώ στήθηκε καλά για να δεχθεί την πάσα του Σαρδινέρο το τέλειωμα του δεν ήταν καλό πετώντας μια καλή ευκαιρία πέντε λεπτά μετά την έναρξη του Β’ ημιχρόνου.  Δύο λεπτά αργότερα ο Σέμα έπιασε ένα καλό σουτ από το ύψος περίπου της μικρής περιοχής όμως η μπάλα κτύπησε σε σώματα.

Στο 63′ ο Αναστασίου στέρησε πέναλτι της ομάδας μας  αφού ο ποδοσφαιριστής του Άρη με το χέρι άλλαξε πορεία της μπάλας ενώ αυτή πήγαινε στο κεφάλι του Νιάνγκ.

Ο Νιάγνκ άνοιξε λογαριασμό με τη φανέλα της ομάδας μας αφού στο 78′ με το κεφάλι έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα του Νουρετινόφσκι φέρνοντας το παιχνίδι στο 1-1.  Έξι λεπτά αργότερα ο Μαραγκουδάκης έπαιξε το ένα – δύο με συμποδοσφαιριστή του και βρέθηκε μόνος, φάτσα με τον Σκοβρόν και πλασάροντας επιτυχώς έγραψε το 1-2 για τον Άρη.

Ο Σοάρες απώλεσε πέναλτι στο 90′ αφού σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

Aρχική ενδεκάδα: Σκοβρόν, Αντράντε, Σαμπού, Αιρόσα, Ρομπέρ, Σοάρες, Ελευθερίου (46′ Φέλτσερ), Οχένε (72′ Σταύρου), Κουταντέρ, Σέμα (Νιάνγκ 55′), Σαρδινέρο.

Κάρτες: Ρομπέρ, Σταύρου, Φέλτσερ, Μαύρου, Αιρόσα / Μπαγκούρα, Μπόνιφεις, Χριστοφόρου, Μαραγκουδάκης