Σημαντικό τρίποντο, μέτριο παιχνίδι – Δεύτερη νίκη με Φέλτσερ

Sielis Ermis AEL 2015

Σ’ ένα μέτριο ουσιαστικά παιχνίδι και με την ομάδα μας να παρουσιάζεται με δυο εντελώς διαφορετικά πρόσωπα καταφέραμε να φτάσουμε σε ένα σημαντικό τρίποντο κερδίζοντας τον Ερμή 1-0 με γκολ του Φράνκ Φέλτσερ.

Το πρόσωπο του πρώτου σαρανταπενταλέπτου έδωσε αισιοδοξία και το δεύτερο χάλασε ότι πήγε να δημιουργήσει.  Η ομάδα έμεινε καθηλωμένη στα μετώπισθεν και βολεύτηκε με το υπερ της 1-0 μέχρι τα τελευταία στάδια του αγώνα που προσπάθησε να διπλασιάσει τα τέρματα της δημιουργώντας 2-3 σημαντικές ευκαιρίες χωρίς αποτέλεσμα.

Ισοδύναμο θα λέγαμε ήταν το πρώτο σαρανταπεντάλεπτο του αγώνα, με τους ποδοσφαιριστές της ομάδας μας να υποπεύτουν σε κάποιες λανθασμένες πάσες οι οποίες άφηναν εκτεθειμένη τόσο την άμυνα αλλά και τον τερματοφύλακα Σκοβρόν που έκανε το ντεμπούτο του ενώ είπε όχι ένα δύσκολο τετ-α-τετ.  Ο επιτυχημένος συνδυασμός – όβερ λαπ των Σέμα – Σιέλη και το στρώσιμο του Κουταντέρ στον Φέλτσερ εκτελέστηκε με ακρίβεια ανοίγοντας το σκορ και παίρνοντας την ομάδα στα αποδυτήρια με το 1-0.

Άλλη ομάδα ανέβηκε από τα αποδυτήρια η ΑΕΛ, χωρίς όρεξη, χωρίς πάθος με προβλεπόμενες κινήσεις, οποσθοχώρησε δίνοντας χώρο στον Ερμή ο οποίος άσκησε αρκετή πίεση και απειλώντας την εστία του Σκοβρόν με αρκετούς χώρους.  Η ομάδα μας ήταν εντελώς ακίνδυνη και χωρίς συνδετικό κρίκο ανάμεσα στην άμυνα και την επίθεση κάτι που δυσκόλεψε τα πράγματα με την πολύ καλή κυκλοφορία που είχαν οι ποδοσφαιριστές του Ερμή.  Έχασε την κατοχή της μπάλας και αυτό το προδίδουν και τα στατιστικά των δυο ημιχρόνων.

Αναλυτικά ότι συνέβηκε στον αποψινό αγώνα

A’ ημιχρόνο:

Πρώτη καλή φάση για την ομάδα μας ήρθε από τα πόδια του Σοάρες που επιχείρησε ένα μακρινό σουτ το οποίο έπεσε και απόκρουσε δύσκολα ο κήπερ του Ερμή, στο 5ο λεπτό.

Δύο λεπτά αργότερα ο Σαρδινέρο έφυγε ταχύτατα έχοντας δεξιά και αριστερά του συμπαίκτες του έδωσε χλυαρή πάσα και έχασε μια σπουδαία ευκαιρία για την ομάδα μας να ανοίξει το σκορ.

Στο 13ο λεπτό ο Κουτανέρ έπιασε ένα βολέ όμως η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Παναγόπουλου.

Στο 17′ ο Κουταντέρ έδωσε εκπληκτική ασσίστ στον Νιανγκ ο οποίος υποδείχθηκε ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ σε θέησ οφσάιντ αφού καλυπτόταν από τον ποδοσφαιριστή του Ερμή (με αριθμό 55′).

Λάθος του Σαμπού δετερόλεπτα αργότερα διόρθωσε ο ίδιος προκαλώντας καρδιακά σε φίλους και συμπαίκτες.

Στο 27′ αναγκαστική αλλαγή για την ομάδα μας, ο Ρομπέρ τραυματίστηκε και τη θέση του πήρε ο Βαλεντίνος Σιέλης

Τεράστιο λάθος άφησε τον Βασιλόγιαννη, ποδοσφαιριστή του Ερμή να φύγει μόνος στο 37′, όμως ο Σκοβρόν είπε όχι και έδιωξε σε κόρνερ.  Πολύ καλή απόκρουση από τον 24 χρόνο τερματοφύλακα που πραγματοποίησε το ντεμπούτο του.

Απίστευτη ευκαιρία από το Βαλεντίνο Σιέλη στο 40′ που από το μισό μέτρο σημάδεψε τα πόδια του τερματοφύλακα του Ερμή χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ.

Λίγο πριν τη λήξη του Α’ ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 44′ ο Μάικ Σέμα πήρε τη μπάλα υπομονετικά και ανέμενε το Βαλεντίνο Σιέλη που κατέβηκε από αριστερά, έκαναν μια πετυχημένη κίνηση όβερ λαπ δίνοντας το Σιέλη που πάτησε περιοχή και επέστρεψε τη μπάλα στον Κουταντέρ που έστρωσε στον Φέλτσερ ο οποίος με υποδειγματικό πλασέ άνοιξε το σκορ σε 1-0.

B’ ημιχρόνο:

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία προήλθε από την αντίπαλη ομάδα πάλι από μεγάλο λάθος της άμυνας μας στο 68′ όμως ευτυχώς ο Σκόβρον δήλωσε παρών με πάθος και έκοψε σωτήρια τη μπάλα.  Ο Αιρόσα ήταν αυτός που έκανε τη λάθος πάσα και έστρωσε ουσιαστικά στον στράικερ του Ερμή.

Στο 73′ λεπτό ο Ερμής εκμεταλλεύτηκε την οπισθοχώρηση της ομάδας μας και πίεσε αρκετά αλλά ο Σκοβρόν είπε όχι.

Τη πρώτη της ευκαιρία στο 83′ έχασε η ομάδα μας με τον Οχένε που του στρώθηκε η μπάλα στο ύψος της μεγάλης περιοχής όμως το σουτ του ήταν πάρα πολύ κακό.

Τρια λεπτά αργότερα ο Οχένε έδωσε πολύ καλή πάσα στον Σαρδινέρο που έδωσε πάσα πάρε-βάλε στον Κουταντέρ σε απόσταση ένα μέτρο από την αντίπαλη εστία όμως ο Γάλλος έκανε άσχημο κοντρόλ.

Αρχική ενδεκάδα: Σκόβρον, Αϊρόσα, Σαμπού, Αντράντε, Ρομπέρ (27′ Σιέλης), Σοάρες, Κουταντέρ, Φέλτσερ (79′ Οχένε), Σαρδινέρο, Σέμα (66′ Mέσκα), Νιάνγκ.

Κάρτες: Νιάνγκ / Γκονζάλβεζ, Ντε Πίνα