Πρώτο τρίποντο της χρονιάς

AELagianapa
Με το στενό 1-0 κατάφερε να πάρει το τρίποντο η ομάδα μας απέναντι στην Αγία Νάπα μέσα στο μουντό Τσίρειο ελέω της κεκλεισμένων των θυρών τιμωρίας.  Αυτό είναι το πρώτο τρίποντο για την ομάδα μας για τη φετινή χρονιά σε έναν θεωρητικά εύκολο αγώνα. Δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες αλλά δυσκολεύτηκε να βρει δίκτυα.  Αρκετά μαχητικός και κινητικός ο νεοαποκτηθέντας Νιάνγκ που έδειξε ότι μπορεί να βοηθήσει την ομάδα μας.

Το πρώτο ημίχρονο η ομάδα μας ήταν καλύτερη από την αντίπαλο της, είχε την κατοχή της μπάλας κυκλοφορώντας την στο μισό της Αγίας Νάπας.

Η αντίπαλη ομάδα προσπαθούσε να απειλήσει κυρίως από αντεπιθέσεις δημουργώντας κάποιες προυποθέσεις με τον Ντεγκρά να λέει όχι σε ένα πολύ σοβαρό τετ-α-τετ με τον Μγκούνι.

Υπήρχε κάπως αργή ανάπτυξη της ομάδας στην παθητική αμυντική συμπεριφορά των αντιπάλων με αποτέλεσμα οι οποίες επιθετικές προσπάθειες να ήταν προβλεπτές και να αποκόπτονται.

Στην επανάληψη η ομάδα μας μπήκε πιο ζωντανή και ευτήχησε να σκοράρει με τον Σαρδινέρο στο 61′, έχασε αρκετές ευκαιρίες που αν ήταν πιο εύστοχη θα μπορούσε να διευρύνει ακόμη περισσότερο το δίκτυ του σκορ.  Είχε την κατοχή και το δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο και άσκησε κατά διαστήματα αρκετά την αντίπαλη άμυνα.

Λεπτομερής αναφορά αγώνα:

A’ ημίχρονο:

Πρώτη καλή φάση στο 3′ για την ομάδα μας με τον πανύψηλο Νιάνγκ να πιάνει την κεφαλιά, η οποία αποκρούστηκε από τον Κίττο ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Ρομπέρ από αριστερά και ενώ είχε το χώρο να πασάρει σούταρε στην κλειστή γωνία κερδίζοντας κόρνερ.

Δοκάρι είχε στο 15′ η Αγία Νάπα από μακρινή σέντρα-σουτ του Φίλγκειτ.

Έχασε απίστευτη ευκαιρία ο Μούσα Μγκούνι για την Αγία Νάπα ο οποίος στο 26′ ελευθερώθηκε και βρέθηκε φάτσα με τον Ντεγκρά ο οποίος είπε όχι.

Στο 44′ ο Φέλτσερ επιχείρησε να απειλήσει από κτύπημα φάουλ όμως η μπάλα έφυγε ψηλά πάνω από τα δοκάρια.

Χάθηκε διπλή μεγάλη ευκαιρία στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον Σαρδινέρο να πασάρει στον Αντράντε με το τέλειωμα του να αποκρούεται ασταθώς και στην επιστροφη της μπάλας ο Σαρδινέρο να μη μπορεί να βρει καλά τη μπάλα και να ανοίξει το σκορ.

Β’ ημίχρονο:

Το 47′ ο Νιάνγκ έχασε τεράστια ευκαιρία με κεφαλιά ψαράκι μετά από όμορφη σέντρα του Ρομπέρ.

Λίγο αργότερα, στο 56′ ο Φέλτσερ πήρε μπάλα μέσα στην περιοχή έσπασε τη μέση του και σούταρε με το αριστερό με τον Κίττο να αποκρούρει το σουτ.

Στο 61′ ο Σαρδινέρο άνοιξε το σκορ, μπήκε από αριστερά στην περιοχή και σουτάροντας με το εξωτερικό του ποδιού στην κλειστή γωνία του Κίττου βρήκε δίκτυα.  Η επαναληπτική προβολή έδειξε ότι ο ποδοσφαιριστής της ομάδας μας βρισκόταν οριακά οφσάιντ.

Κλασσική ευκαιρία για τον Μέσκα στο 92′ που βρέθηκε φάτσα με τον τερματοφύλακα της Αγίας Νάπας όμως το πλασέ του ήταν πολύ κακό σπαταλώντας την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας μας και να χρηστεί σκόρερ.

Αρχική ενδεκάδα: Ντεγκρά, Ρομπέρ, Σαμπού, Αντράντε, Καραγκούνη, Σοάρες, Κουταντέ (87′ Φράγκου), Οχένε (64′ Αρούα), Φέλτσιερ (78′ Mέσκα), Σαρδινέρο, Νιάνγκ.

Kάρτες: Σαμπού   / Σκόπλιακ, Φίλγκειτ, Φούσκο