Ήττα από Οθέλλο – Βλέπει ΑΕΚ

Με πολλές αλλαγές αγωνίστηκε η ομάδα μας στον σημερινό αγώνα απέναντι στον Οθέλλο.  Σε γενικές γραμμές ο αγώνας ήταν μουντός με το πρώτο ημίχρονο να μην επιφυλάσσει τίποτα το ιδιαίτερο.  Το Β’ ημίχρονο ήταν πιο ζωντανό με τις δύο ομάδες να δημιουργούν κάποιες ευκαιρίες με τον Οθέλλο να αξιοποιεί μια εξ αυτών και να παίρνει το τρίποντο με το 0-1.

Ο κ. Χριστοφόρου έδωσε την ευκαιρία σε αρκετά νεαρά παιδιά να αγωνιστούν και να δείξουν τις δυνατότητες τους.

Kαλή παρουσία είχε για την ομάδα μας ο Ρομέρο που έκανε καλές αποκρούσεις.

Τώρα η ομάδα μας μπορεί να σκεφτεί μόνο τον αγώνα  της Τετάρτης με την ΑΕΚ όπου διακυβεύεται η πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου.  Ο πρώτος αγώνας θα πραγματοποιηθεί την ερχόμενη Τετάρτη στο Γ.Σ.Ζ στις 19:00.

Α’ ημίχρονο:

H πρώτη καλή ευκαιρία πραγματοποιήθηκε από τον αντίπαλο στο 8′ με τον Ευθυμίου να εκμεταλλεύεται την αδράνεια της άμυνας μας να πατά περιοχή και να σημαδεύει το εξωτερικό μέρος των δικτύων.

Η ομάδα μας στην πρώτη της καλή ευκαιρία δε μπόρεσε να κάνει κάτι καλό δια ποδός Α. Σταύρου μετά από όμορφη μπαλιά του Σαμπού, ο κύπριος εξτρέμ κατέβασε υποδειγματικά με το στήθος, έκοψε τη μπάλα μέσα όμως το τελείωμα του ήταν αδύνατο.

Β’ ημίχρονο:

Τριάντα δεύτερα από την έναρξη του δεύτερου σαρανταπενταλέπτου ο Ρομέρο έπεσε και απόκρουσε όμορφα ένα πλασέ που πήγαινε προς την εστία του.

Στο 51′ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σταύρου ο Σιέλης ψηλότερα από όλους έπιασε την κεφαλιά όμως δεν φάνηκε από την πρώτη αν η μπάλα πέρασε την τελική γραμμή.  Στην επαναληπτική προβολή φάνηκε να περνά αλλά δεν είναι εμφανές αν πέρασε ολόκληρη ή όχι.

Ένα λεπτό αργότερα ο Σακέττι επιχείρησε μακρινό σουτ με τη μπάλα να αποκρούεται από τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Την ευκαιρία του αγώνα έχασε ο Αντρέας Κυριάκου στο 58′ που μετά από ωραία εκτέλεση φάουλ του Σταύρου η μπάλα έσκασε στα πόδια του όμως δε μπόρεσε να την σπρώξει στα δίκτυα.

Στην αμέσως επόμενη φάση ο Οθέλλος βγήκε μπροστά αναγκάζοντας τον Ρομέρο να πραγματοποιήσει φοβερή απόκρουση.

O Οθέλλος στο 65′ άνοιξε το σκορ με τον Γκριγκαρασβίλι μετά από αδράνεια της άμυνας μας, ο ποδοσφαιριστής του Οθέλλου πάτησε περιοχή και σούταρε επιτυχώς στην εστία του Ρομέρο.

Αρχική ενδεκάδα: Ρομέρο, Σιέλης, Σακέττι, Σαμπού (46′ Καλό), Σταύρου, Ναντό, Κυριάκου, Νικολάου, Παναγιώτου ( 68′ Αντώνης Βασιλείου), Λίλλης, Παντελή (82′ Σωτήρης Βασιλείου).

Kάρτες: Ναντό, Α.Βασιλείου / Κυριάκου, Γκρίν, Γκρικαλασβίλι, Μενέντεζ