Έσωσε το βαθμό ο Ταγκμπατζούμι – 2-2 με Αγία Νάπα

Το πρώτο ημίχρονο ενώ ήταν καλύτερη η ομάδα μας η Αγία Νάπα κατάφερε να ανοίξει το σκορ στη τελευταία φάση του πρώτου σαρανταπενταλέπτου.  Στην επανάληψη οι ποδοσφαιριστές μας μπήκαν μουδιασμένα και έδωσαν την ευκαιρία στην Αγία Νάπα να διπλασιάσει τα τέρμα της.  Τη συνέχεια αφυπνίστηκαν έπαιξαν καλύτερα και προσπάθησαν να πάρουν κάτι από το παιχνίδι.

Με δύο προσωπικά του γκολ ο Μάρκο Ταγκμπατζουμί έφερε το παιχνίδι στα ίσα ενώ το πρώτο ημίχρονο απώλεσε πέναλτι για την ομάδα μας.

Γενικά ήταν μια μέτρια παρουσία σε ένα μειωμένου ενδιαφέροντος παιχνίδι, ευελπιστούμε οι ποδοσφαιριστές μας να μείνουν ζεστοί και με το ενδιαφέρον στο μάξιμουμ για τους αγώνες του Κυπέλλου.  Υπενθυμίζουμε στις 24 Μαρτίου θα πραγματοποιηθεί η κλήρωση.

Α’ ημίχρονο:

H πρώτη τελική προσπάθεια για την ομάδα μας προήλθε από τα πόδια του Μάικ Σέμα στο 8ο λεπτό, όπου με το αριστερό προσπάθησε να απειλήσει την αντίπαλη εστία, ανεπιτυχώς.

Πολύ καλή ευκαιρία με τον Σέμα στο 27ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Νικολάου με τακουνάκι έστρωσε στον Σεμά αλλά αυτός από απόσταση 2 μέτρων έστειλε την μπάλα έξω.

Στο 42′ λεπτό ο διαιτητής υπόδειξε την εσχάτη των ποινών υπερ της ομάδας μας για χέρι του αμυντικού της Αγίας Νάπας στην περιοχή.  Ο Ταγκμπατζουμί ανέλαβε την εκτέλεση, ανεπιτυχώς δυστυχώς.

Δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής κατάφερε να σκοράρει με το κεφάλι, όμως ο Αναστασίου έδωσε φάουλ στον αμυντικό της Αγίας Νάπας γιατί ο Ταγκμπατζουμί χρησιμοποίησε τα χέρια του για να ανέβει στον αέρα με αποτέλεσμα το γκολ να μη μετρήσει.

Στην πρώτη της τελική προσπάθεια η Αγία Νάπα, στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου σκόραρε με τον Φιλγκέιτ στέλνοντας την ομάδα μας στα αποδυτήρια με το εις βάρος της 0-1.

B’ ημίχρονο:

Μεγάλη ευκαιρία δημιούργησε η Αγία Νάπα με την έναρξη του Β’ ημιχρόνου όμως ο Φεγκρούζ είπε το όχι από πολύ κοντά.

H αντίπαλη ομάδα διπλασίασε τα τέρματα της στο 48′, ήταν η δεύτερη φορά που πάτησε την περιοχή μας και κατάφερε να βρει πάλι δίκτυα με τον Φεγκρούζ και την άμυνα να φέρουν μεγάλη ευθύνη.

Στο 57′ η ομάδα μας πήγε να κάνει κάτι με τους Ταγκμπατζουμί και Σαρδινέρο, με τον πρώτο να στρώνει στον δεξί εξτρέμ της ομάδας μας όμως έπιασε ένα χλιαρό σουτ.

Στο 71′ μετά από πολύ ώρα η ομάδα μας είχε μπει περιοχή με τον Οχένε που πήγε να κάνει ψαλιδάκι και στο μαρκάρισμα βρέθηκε κάτω ο διαιτητής έδειξε πέναλτι.  Δική μας άποψη δεν υπήρχε πέναλτι.

Το πέναλτι ανέλαβε να εκτελέσει ξανά ο Ταγκμπατζουμί που ευστόχησε στο 73′ κάνοντας το 1-2.

Δυνατό σουτ του Μάρκο Ταγκμπατζουμί στο 77′ αποκρούστηκε δύσκολα σε κόρνερ από τον Κίττο.

Με εξαιρετικό άλμα ο Ταγκμπατζουμί, μετά τη σέντρα του Γ. Ελευθερίου στο 83′ η ομάδα μας έκανε το 2-2.  Η μπάλα αποκρούστηκε μέσα από τη γραμμή από τον τερματοφύλακα της Αγίας Νάπας, υπήρξαν κάποιες διαμαρτυρίες αλλά η μπάλα πέρασε ξεκάθαρα.

Αρχική ενδεκάδα: Φεγκρούζ, Καρλίτος, Σιέλης, Κυριάκου (84′ Εντμάρ), Ελευθερίου, Σακέττι, Νικολάου, Oχένε, Ιονίτα (37′ Tαγκμπατζουμί), Σέμα, Σαρδινέρο (64′ Σταύρου).

Κάρτες: Ταγκμπατζουμι / Φίλγκειτ, Κίττος, Μέσσιος