Εύκολη νίκη με 3-0 και βλέπει Ερμή [15/2]

Η ομάδα μας απόψε πήρε μια σχετικά εύκολη νίκη απέναντι στην Αγία Νάπα με 3-0 και συνέχισε το κυνήγι για την εξάδα, αν και ο Ερμής δεν στραβοπάτησε απέναντι στον Οθέλλο. Η ομάδα μας παρουσιάστηκε πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο ήδη από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, πίεσε και κράτησε μπάλα και πήγε στα αποδυτήρια με το υπερ της 2-0. Στην επανάληψη του αγώνα οι ρυθμοί ήταν πιο χαμηλοί και με τον Χριστάκη Χριστοφόρου να κάνει νωρίς τις αλλαγές του σκεπτόμενος τον ερχόμενο αγώνα κυπέλλου με τον Ερμή στο Τσίρειο.

Α΄Ημίχρονο

Η ομάδα μας μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, είχε την κατοχή, είχε την κυριαρχία, και δεν άφησε τον αντίπαλό να κάνει το παιχνίδι του. Οι ευκαιρίες έρχονταν η μία μετά την άλλη, κυρίως από τον αρκετά καλό Εντμάρ. Η κατοχή έφτασε μέχρι και το 62% – 38% για την ομάδα μας και 8-0 τα κόρνερ. Ο αντίπαλος δεν άντεξε στην πίεση της ομάδας μας και έτσι γράφτηκε το 2-0 του πρώτου ημιχρόνου με τον Μπεμπέ και τον Ταγκμπατζούμί.

Πρώτη ευκαιρία για την ομάδα μας στο 2ο λεπτό με τον Εντμάρ να μπένει από τα αριστερά στην περιοχή, να βγάζει την σέντρα αλλά η κεφαλιά του Ταγκμπατζουμί περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

Τρία λεπτά αργότερα κόρνερ για την ομάδα μας, ο Μεντί πιάνει την καλή κεφαλιά ωστόσο πέρασε μόλις έξω

Και πάλι στην περιοχή ο Εντμάρ, βγάζει την παράλληλη και τελευταία στιγμή διώχνουν σε κόρνερ οι αμυντικοί. Η φάση στο 7′

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛ στο 16′. Μετά από ωραία μπαλιά του Καρλίτος, ο Μπεμπέ από το ύψος του πέναλτυ πιάνει το γυριστό, η μπάλα βρίσκει στο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίκτυα. 1-0 για την ομάδα μας.

Πρώτη ευκαιρία για την Αγ.Νάπα στο 20ο λεπτό, μετά από λάθος του Καρλίτος η μπάλα φτάνει στον Μγκόυνι και από το ύψος του πέναλτυ στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Πολύ καλή ευκαιρία για την ΑΕΛ στο 26ο λεπτό. Ο Ταγκμπατζουμί αποφεύγει τους αντιπάλους και μπαίνει στην περιοχή από τα δεξιά, η παράλληλη μπαλιά του βρίσκει τον Μπεμπέ αλλά το σουτ που έπιασε ήταν άσχημο.

Συγχηση στην άμυνα της ΑΕΛ στο 26′, η μπάλα χάνεται και φτάνει στον Μγκούνι αλλά ευτυχώς ο Φεγκρούζ απόκρουσε το σουτ.

Διπλή ευκαιρία για την ΑΕΛ στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Ντιαλό έπιασε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, ο Κίττος απόκρουσε ασταθώς, στη συνέχεια η μπάλα καταλήγει στον Σαρδινέρο ο του οποίου το σουτ κόπηκε λίγο πριν την τελική γραμμή.

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛ 2-0 για την ομάδα μας στο 32′. Ο Μπεμπέ με κάθετη πάσα βρίσκει τον Ταγκμπατζουμί ο οποίος βγαίνει τετ-α-τετ με τον Κίττο, το πλασέ του αποκρούεται αλλά στην κόντρα βρίσκει στο γονάτο του και καταλήγει στα δίκτυα.

Καλή στιγμή για την ΑΕΛ στο 36, ο Μπεμπέ δίνει κάθετη και πάλι στον Ταγκμπατζουμί ο οποίος πέρασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα από πολύ πλάγια αλλά η παράλληλη μπαλιά του απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς.

Β’ Ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο κινήθηκε σε πολύ πιο χαμηλούς ρυθμούς με τις δύο ομάδες να μην δημιουργούν το κάτι ιδιαίτερο. Η ομάδα μας έλεγξε πολύ καλά το παιχνίδι και στο δεύτερο ημίχρονο, κράτησε όσο έπρεπε την μπάλα και στο τέλος ήρθε και το τρίτο γκολ.

Πρώτη ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο είναι για την Αγ.Νάπα, με το μακρινό φάουλ η μπάλα κτυπά στο έδαφος αλλά ο Φεγκρούζ δεν αιφνιδιάζεται.

Δύο λεπτά αργότερα σειρά της ΑΕΛ να απειλήσει με το δυνατό σουτ του Σαμπού από εκτέλεση φάουλ.

Ευκαιρία για την Αγ.Νάπα στο 64ο λεπτό, με πάσα ο Χάμπερ βρίσκει τον Παναγιότοφ αλλά ευτυχώς το πλασέ του πάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Δύο λεπτά αργότερα μετά από εκτέλεση κόρνερ της Αγ.Νάπας, αποκρούει την κεφαλιά ο Φεγκρούζ.

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ 3-0 για την ΑΕΛ στο 78ο λεπτό. Μετά από εξαιρετική μπαλιά του Ντιαλό προς τον Ταγκμπατζουμί, αυτός προλαβαίνει την μπάλα πριν βγεί και την προσπάθεια του να δώσει πάσα η μπάλα βρίσκει στον Μαρκόφσκι και η μπάλα καταλήγει στα δίκτυα.

Δύο λεπτά αργότερα ολιγωρία στην άμυνα της ΑΕΛ, η μπάλα καταλήγει στον Άντολεκ ο οποίος ήταν μόνος με τον Φεγκρούζ αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 82ο λεπτό εξαιρετική ντρίπλα του Σεμά από τα δεξιά, ωστόσο η μπαλιά του δεν βρίσκει κάποιον συμπαίκτη.

Ένα λεπτό αργότερα δοκάρι για την ΑΕΛ, μετά από από ωραία πάσα του Σταύρου μέσα στην περιοχή για τον Ταγκμπατζουμί, αυτός από πολύ πλάγια πιάνει τη βολίδα αλλά η μπάλα βρίσκει το δοκάρι και πάει έξω.

Αρχική ενδεκάδα: Φεγκρούζ, Μεντί, Σαμπού, Εντμάρ, Καρλίτος, Σακέττι (72′ Σταύρου), Ντιαλό, Μπεμπέ (59′ Νικολάου), Σαρδινέρο (46′ Καλό), Σεμά, Ταγκμπατζούμι

Κίτρινες: Σακέττι  / Μαρκόφσκι, Θεοδώρου