Δεν άντεξε ως το τέλος – 2-2 με Ερμή

Την ισοφάριση δέχθηκε η ομάδα μας στο 94′ από τον Ερμή σε έναν δραματικό αγώνα χωρίς πολλές φάσεις, που είχε όμως τέσσερα γκολ.  Η ομάδα μας ανέτρεψε το εις βάρος της 1-0 στο πρώτο ημίχρονο μετατρέποντας το σε 1-2 αλλά το δεύτερο ημίχρονο έμεινε πίσω στην άμυνα χωρίς να απειλήσει ιδιαίτερα τον αντίπαλο με εξαίρεση 1-2 περιπτώσεις και δέχθηκε το γκολ στην τελευταία θα λέγαμε φάση του αγώνα.  Το 2-2 κρατά την βαθμολογική διαφορά του Ερμή έναντι της ομάδας μας στο +2 και κάνει τα πράγματα για την είσοδο στην πρώτη εξάδα πολύ δύσκολα.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα μας σε γενικές γραμμές είχε την κατοχή της μπάλας χωρίς αρχικά να απειλεί.  Όσες φορές έγιναν ρήγματα στην αντίπαλη εστία προήλθαν από τον Λουτσιάνο Μπεμπε ο οποίος με προσωπική του προσπάθεια ισοφάρισε το εις βάρος μας αποτέλεσμα που προήλθε στο 7′ και στη συνέχεια ο ίδιος ποδοσφαιριστής από στημένο βρήκε όμορφα τον Σαμπού κάνοντας την ανατροπή μέσα σε ένα ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας είχε περισσότερο αμυντικό ρόλο στον αγώνα αν και έλεγχε το παιχνίδι χωρίς να αφήσει τον αντίπαλο να της κάνει ευκαιρίες.  Πάντως στην μόνη φάση που αδράνησε η άμυνα και χάθηκε η συγκέντρωση η ομάδα μας δέχθηκε το γκολ στο 94′ και αυτό μάλλον της στοιχίζει την πρώτη εξάδα.  Μέγα λάθος το ότι τα τελευταία λεπτά είχαμε παθητικό ρόλο και κλειστήκαμε πίσω στην άμυνα μας.

Α’ ημίχρονο:

Mόλις στην πρώτη σημαντική ευκαιρία του Ερμή στο 7′ κατάφερε να σκοράρει παίρνοντας κεφάλι στο σκορ μετά από κάθετη πάσα ο Ρομέρο βγήκε πολύ μακριά από την εστία του και δέχθηκε το γκολ αφού ήταν ανίκανος να αντιδράσει.

Στο 16′ η ομάδα μας ολοκλήρωσε την πρώτη της φάση με τον Λουτσιάνο Μπεμπέ να σουτάρει από μακριά πάνω στον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Λουτσιάνο Μπεμπέ στο 25′ έφερε το γκολ για την ομάδα μας.  Ο Βραζιλιάνος έκλεψε τη μπάλα στο ύψος της περιοχής του Ερμή μπήκε στην περιοχή και κάρφωσε τη μπάλα με αριστερό πλασέ στα δίκτυα του Ερμή, μέσα από τρεις ποδοσφαιριστές.

Απίστευτο γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου για την ομάδα μας μετά από εκτέλεση-σερβίρισμα του Λουτσιάνο Μπεμπέ που βρήκε όμορφα το κεφάλι του Σαμπού που κάρφωσε την αντίπαλη εστία και κάνοντας το 1-2.

B’ ημίχρονο:

Δέκα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα μας με όμορφο συνδυασμό έχασε σημαντική ευκαιρία για το γκολ.  Η σέντρα του Καλό από αριστερά βρήκε το Σεμά που έστρωσε πολύ όμορφα στον Μπεμπέ όμως το πλασέ του Βραζιλιάνου έφυγε έξω.

Καλή προσπάθεια του Σεμά μετά από κλέψιμο του Μπεμπέ όμως το πλασέ του πρώτου ήταν αδύνατο, στο 62′.

Στο 67΄ο Σέμα καθυστέρησε να στοπάρει τη μπάλα και παρενέβησαν οι αμυντικοί του Ερμή, ήταν σε καλή θέση ο ποδοσφαιριστής της ομάδας μας.

Έφυγε γρήγορα στο 78′ για την αντεπίθεση η ομάδα μας όμως ο αντίπαλος τερματοφύλακας πρόλαβε τον Σαρδινέρο και απέκοψε όσες ελπίδες πήγαν να δημιουργηθούν για γκολ.

Στην τελευταία φάση του αγώνα η ομάδα μας δέχθηκε την ισοφάριση και το 2-2 με αποτέλεσμα να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας και να διατηρήσει τη διαφορά των δύο βαθμών στον βαθμολογικό πίνακα.  Αδράνεια στην άμυνα και μηδενική συγκέντρωση.

Αρχική ενδεκάδα: Ρομέρο, Σιέλης, Σαμπού, Μεντί, Καρλίτος, Νικολάου, Σακέττι (Ντιαλό 80′), Μπεμπέ, Καλό (90+2 Σταύρου), Σαρδινέρο, Σεμά (84′ Εντμάρ).

Κάρτες: Tαραλίδης, Πίνα / Σιέλης