Τρίποντο εξάδας – 1-0 την Αεκ

Τη νίκη πήρε η ΑΕΛ μας με 1-0 κόντρα στην Αεκ Λάρνακας, μια πολύ σημαντική νίκη που φέρνει την ομάδα μας στο -2 από τον έκτο Ερμή και θα παίξει σημαντικό ρόλο για το που θα τερματίσει στο τέλος του πρωταθλήματος.  Απέχει πολύ από την ΑΕΛ που όλοι μας επιθυμούμε αλλά πήρε το ζητούμενο κόντρα σε ένα δύσκολο αντίπαλο που αν εξαιρέσουμε 1-2 περιπτώσεις δε κατάφερε να την απειλήσει σημαντικά.

Το πρώτο ημίχρονο η ομάδα μας μπήκε με διάθεση να πρεσάρει ψηλά όμως στη συνέχεια της ασκήθηκε πίεση και έμεινε για λίγο στο δικό της μισό προσπαθώντας να απειλήσει με αντεπιθέσεις.  Στα τελευταία στάδια του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα μας πίεσε και δημιούργησε κάποιες προϋποθέσεις για γκολ οι οποίες δεν ήταν εύστοχες.

Το δεύτερο ημίχρονο αν και δε ξεκίνησε καλά για την ομάδα μας στη συνέχεια πάτησε λίγο καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, ήταν πιο προσεκτική στα αμυντικά της καθήκοντα και έψαχνε να κτυπήσει με αντεπιθέσεις όπως και τα κατάφερε στο 72′ με σκόρερ τον Σαρδινέρο.  Στη συνέχεια ανέβασε απόδοση και αντιστάθηκε στη πίεση του αντιπάλου, έχασε 1-2 ευκαιρίες για να σκοράρει κι’ άλλο γκολ όμως δε τα κατάφερε.

Α’ ημίχρονο:

Προϋποθέσεις για την ομάδα μας μόλις στο 2′ αλλά η κεφαλιά του Ταγκμπατζουμί δεν ήταν καθόλου καλή με αποτέλεσμα να μη βρει στόχο.

Δύο λεπτά αργότερα ωραίοι συνδυασμοί από τους παίκτες της ομάδας μας, η μπάλα καταλήγει στον Ταγκμπατζουμί από τα πλάγια αλλά οι αμυντικοί της ΑΕΚ προλαβαίνουν και διώχνουν σε κόρνερ.

Στο 38′ μετά από ωραία προσπάθεια του Εντμάρ η μπάλα κατέληξε στο Λουτσιάνο Μπεμπέ ο οποίος έπιασε ένα σουτ πολύ άστοχο.

Στο 39′ ο Καλό έπιασε ένα δυνατό σουτ με το αριστερό έξω από την περιοχή όμως πέρασε λίγο πάνω από τα αντίπαλα δοκάρια.

Ωραίοι συνδυασμοί από τους Σαρδινέρο, Μπεμπέ, Καλό στο 43′ η μπάλα κατέληξε στον αρχηγό μας ο οποίος έπιασε μια βολίδα που κατέληξε μόλις άουτ.

Πολύ καλή προσπάθεια του Μεντί στο 44′ μετά από πάσα που δέχθηκε στο κόρνερ, μπήκε περιοχή επιχείρησε μια παράλληλη πάσα όμως η μπάλα διώχθηκε κόρνερ, το κόρνερ εκτελέσθηκε από τον Μπεμπέ που πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Στις καθυστερήσεις του Α’ ημιχρόνου ο Μάριος Νικολάου επιχείρησε μια πολύ ωραία κάθετη προς τον Καλό που δε πρόλαβε και η μπάλα έφυγε κόρνερ από παρέμβαση των αντιπάλων.

B’ ημίχρονο:

Τεράστια ευκαιρία έχασε 4′ λεπτά μετά την έναρξη του Β’ ημιχρόνου ο πρώην ποδοσφαιριστής της ομάδας μας Χόρχε Μοντέιρο που μπροστά από άδεια εστία έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 55′ ο Λουτσιάνο Μπεμπέ επιχείρησε ένα σουτ με το αριστερό όμως η μπάλα αποκρούστηκε από τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Στο 70′ ο Καλό υποδείχθηκε σε θέση οφσαιντ ενώ έφευγε για το 1 με 1, ήταν λανθασμένη υπόδειξη.

Στο 72′ ο Σαρδινέρο μετά από κόντρες στην περιοχή άνοιξε το σκορ για την ομάδα μας κάνοντας το 1-0, ήταν ο Ντιαλό που μπήκε περιοχή από δεξιά, η μπάλα κατέληξε στον Ταγκμπατζουμί που έκανε ένα κακό σουτ και η μπάλα κατέληξε στο Σαρδινέρο που βρήκε με υποδειγματικό πλασέ τα δίκτυα της ΑΕΚ.

Τρία λεπτά αργότερα ο Σαρδινέρο μπήκε από δεξιά πλάσαρε όμορφα όμως η μπάλα κόπηκε επάνω στη γραμμή από τους αντίπαλους αμυντικούς σε κόρνερ.

Στο 91′ ο Μαικ Σεμα έκανε το ντεμπούτο του με την ομάδα μας αντικαθιστώντας τον Σαρδινέρο

Aρχική ενδεκάδα: Ρομέρο, Σαμπού, Σιέλης, Μεντί, Εντμάρ, Νικολάου, Μπεμπέ (62′ Ντιαλό), Σακέττι, Καλό (81′ Σταύρου), Σαρδινέρο (91′ Σεμά), Ταγκμπατζούμι

Kάρτες: Σαμπού, Mεντί, Σακέττι, Ταγκμπατζουμί (χάνει το επόμενο)/ Χαραλάμπους, Βάντερ