Τα δύο της πρόσωπα έφεραν την ήττα

Την ήττα δέχθηκε η ομάδα μας από την Ανόρθωση με 2-1 σε ένα παιχνίδι που αδίκησε τον εαυτό της, μπήκε με διάθεση να κάνει κάτι καλό στο παιχνίδι και προηγήθηκε χωρίς να καταφέρνει να συνεχίσει στα ίδια επίπεδα με αποτέλεσμα να δώσει τον έλεγχο στον αντίπαλο και να δεχθεί την ανατροπή.

Το πρώτο μισό του αγώνα η ομάδα μας είχε το πάνω χέρι στον αγώνα, πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.  Προηγήθηκε με απευθείας φάουλ του Λουτσιάνο Μπεμπέ στο 18ο λεπτό και στη μόνη φάση που αδράνησε και άφησε τον αντίπαλο να δημιουργήσει προϋποθέσεις δέχθηκε το γκολ.  Χαρακτηριστικό της ομάδας μας ήταν το υψηλό πρέσσινκγ που ασκούσε στον αντίπαλο στο δικό του μισό ενώ υπήρχαν πολύ καλές και σωστές εναλλαγές πάσεων.

Το δεύτερο ημίχρονο είδαμε μια άλλη ΑΕΛ, χωρίς να έχει την ίδια διάθεση και όρεξη για να πάρει το παιχνίδι.  Έδωσε χώρο στον αντίπαλο να πάρει τον έλεγχο του παιχνιδιού.  Προς τα τέλη του αγώνα προσπάθησε να δημιουργήσει κάποιες προυποθέσεις όμως δεν τα κατάφερε.  Στο 90′ ο Εντμάρ έκανε ένα σοβαρό λάθος στο αριστερό άκρο της άμυνας και η ομάδα μας δέχθηκε το γκολ και την ανατροπή αφού το σκορ από 0-1 διαμορφώθηκε σε 2-1.

A’ ημίχρονο:

Σκληρό φάουλ από τον Λαίφη στον Μάρκο Ταγκμπατζούμι στο 16′ λεπτό εκατοστά έξω από την περιοχή της Ανόρθωσης.

Το φάουλ εκτέλεσε ο Λουτσιάνο Μπεμπέ εντυπωσιακά στέλνοντας τη μπάλα στα δίκτυα ανοίγοντας το σκορ.  0-1 με εξαίρετο σουτ του βραχύσωμου μέσου της ομάδας μας στο 18′ λεπτό.

Στο 29′ το υψηλό πρέσινγκ που ασκούσε η ομάδα μας πήγε να αποφέρει καρπούς από το τσίμπημα του Καλό που πήγε να βρει τον Ταγκμπατζουμί όμως ο αντίπαλος τερματοφύλακας βγήκε και έβαλε τέλος στη φάση.

Ένα κερδισμένο φάουλ που εκτέλεσε η ομάδα μας στο 33′ πήγε να εκμεταλλευτεί ο Ντιαλό ανεβαίνοντας ψηλά όμως η κεφαλιά του πέρασε πάνω από τα αντίπαλα δοκάρια.

Στο 35′ η Ανόρθωση έφερε το παιχνίδι στα ίσα με την κεφαλιά του Μακρή μετά από μακρινή σέντρα, οι αμυντικοί μας δεν ακολούθησαν τον νεαρό που έμεινε μόνος στέλνοντας τη μπάλα στα δίκτυα του Ρομέρο.

Ο Σαρδινέρο επιχείρησε ωραία προσπάθεια από δεξιά στο 41′, ντρίμπλαρε και μπήκε στην περιοχή έκανε τη χαμηλή σέντρα που αποκρούστηκε σε κόρνερ από τους ποδοσφαιριστές του αντιπάλου αλλά ο επόπτης έδειξε ελεύθερο.

Ένα λεπτό αργότερα ο Σαμπού από μακριά βρήκε τον Μπεμπέ που κατέβασε υποδειγματικά στ’ αριστερά, έκανε μια πανέμορφη σέντρα που δεν την εκμεταλλεύτηκαν σωστά οι επιτιθέμενοι ποδοσφαιριστές της ομάδας μας.

B’ ημίχρονο:

Τρία λεπτά μετά την έναρξη του Β΄ημιχρόνου η Ανόρθωση έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Σερράν όπου έμεινε μόνος πλάγια της εστίας αλλά ευτυχώς έστειλε τη μπάλα στα ουράνια.

Στο 54′ ο Σακέττι επιχείρησε ένα σουτ το οποίο πέρασε άουτ ενώ 4 λεπτά αργότερα ο Γ. Ελευθερίου έπιασε ένα καλό σουτ που αποκρούστηκε σε κόρνερ που πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Μετά από πολύ ώρα χωρίς φάσεις η ομάδα μας έβγαλε μπαλιά πίσω από την άμυνα της Ανόρθωσης την οποία βρήκε ο Μάρκο Ταγκμπατουζμί, έκανε ένα γύρισμα με το πόδι αλλά δε βρέθηκε κάποιος δικός μας να βάλει την προβολή και έδιωξαν οι αμυντικοί της Ανόρθωσης στο 84′.

Στο 85′ ο Ταγκμπατζούμι από αριστερά έκανε ένα γύρισμα στον Ντιαλό όμως δεν κατάφερε να βρει τη μπάλα όπως θα ήθελε.

Στο 90′ η ομάδα μας δέχθηκε το γκολ και την ανατροπή μετά από πολύ σοβαρό λάθος του Εντμάρ Λασέρτα.

Aρχική ενδεκάδα: Ρομέρο, Σαμπού, Μεντί, Εντμάρ, Ελευθερίου (90′ Ιονίτα), Ντιαλό, Σακέττι, Μπεμπέ (77′ Οχένε), Σαρδινέρο, Καλό (83′ Σταύρου),Ταγκμπατζουμί

Κάρτες: Λαίφης, Δημητρίου, Μαισουράτζε, Νούχου  / Ταγκμπατζούμι, Σαρδινέρο