ΑΕΛάρα απ’ τα παλιά διέσυρε το κατεστημένο τους – Ανατροπή και ανώτερη

Μεγάλη νίκη και ανατροπή πήρε η ομάδα μας κόντρα στο Αποέλ, ήταν παθιασμένη, ήταν δυνατή και γύρισε το παιχνίδι από το 0-1 στο 2-1.  Το τρίποντο αυτό άξιζε εξ’ ολοκλήρου στην ομάδα μας που ήταν ανώτερη στον αγώνα από το κατεστημένο της Λευκωσίας και διέσυρε όποιο βρέθηκε στο δρόμο της και προσπάθησε να της στερήσει αυτή τη νίκη.  Πρώτη νίκη μετά τη νίκη στον Οθέλλο.

Το Α’ ημίχρονο η ομάδα μας μπήκε καλύτερα από τον αντίπαλο της όμως στη συνέχεια ορισμένα λάθη έδωσαν χώρους στον αντίπαλο να ισοζυγίσει το παιχνίδι και να ανοίξει το σκορ από μια λάθος έξοδο του Ρομέρο.  Στη συνέχεια υπήρξε η διακοπή του αγώνα και με την επανέναρξη ο αντίπαλος ήταν καλύτερος, η ομάδα μας άρχισε να βρίσκει ξανά πατήματα το τελευταίο εικοσάλεπτο του Α’ ημιχρόνου και έφτιαξε κάποιες ευκαιρίες χωρίς να βρίσκει στόχο με αποτέλεσμα να πηγαίνει στα αποδυτήρια με τα εις βάρος της δεδομένα.

Το Β’ ημίχρονο η ομάδα μας μπήκε με άλλο αέρα, γεμάτη πάθος και ασκούσε συνέχεια πίεση στον αντίπαλο χάνοντας 2-3 σημαντικές ευκαιρίες λίγα μόλις λεπτά μετά την επανάληψη.  Μέχρι το 63′ ήταν καλύτερη με τον αντίπαλο να μην κάνει καμία σημαντική φάση, στο 65′ κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε ο Μάρκο Ταγκμπατζουμί εύστοχα ισοφαρίζοντας το σκορ.  Μετά την ισοφάριση η ομάδα μας συνέχισε να ασκεί πίεση και πήρε ότι εδικαιούτο παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με εντυπωσιακό γκολ του Ταγκμπατζουμί.  Η συνέχεια άνηκε εξολοκλήρου στην ομάδα μας που συνέχισε να είναι καλύτερη και εν τέλει να παίρνει μια μεγάλη νίκη ανατροπή που της άξιζε και με το παραπάνω ενώ το σκορ θα μπορούσε να διευρυνθεί ακόμα περισσότερο.

Αναλυτικά οι σημαντικές φάσεις του αγώνα πιο κάτω:

A’ ημίχρονο

Στο 7′ λεπτό ο Καλό πήρε τη μπάλα και κατέβηκε στην περιοχή των αντιπάλων που άργησε να κάνει την πάσα και η μπάλα χάθηκε, αυτές ήταν οι πρώτες προϋποθέσεις για τον την ομάδα μας στον αγώνα.

Μόλις στο 12′ λεπτό ο Ρομέρο έκανε λανθασμένη έξοδο και δε μπόρεσε να αποκρούσει μια πανεύκολη κεφαλιά που έκανε ο Ρίσε με αποτέλεσμα η αντίπαλος ομάδα να ανοίξει το σκορ.

Γύρω στο 14ο λεπτό οπαδοί του Αποέλ μπήκαν στο ταρτάν και στη συνέχεια οπαδοί της δικής μας ομάδας μπήκαν επίσης στο ταρτάν αντιδρώντας στις προκλήσεις.  Ο Μασιάς διέκοψε το παιχνίδι προσωρινά με την αστυνομία να επιτίθεται μόνο στον δικό μας κόσμο για να τον στρέψει προς στην κερκίδα, χωρίς να επικροτούμε την είσοδο των φιλάθλων μας στον αγωνιστικό χώρο κάπως έτσι διαγράφηκε η πραγματικότητα.  Ο αγώνας διακόπηκε και επανάρχισε μετά από 18 λεπτά περίπου.

Στο 42′ η ομάδα μας έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Καλό από το στρώσιμο του Ταγκμπατζουμί, πλάσαρε από πολύ κοντά όμως ο αντίπαλος τερματοφύλακας απόκρουσε.

Ο Μάρκο Ταγκμπατζουμί στο 44′ δέχθηκε όμορφη πάσα από τον Καλό και αντί να φύγει στην επίθεση πήγε παράλληλα και σούταρε απελπιστικά μακριά από τα δοκάρια.

Καλή φάση στο 45+5 είχε η ομάδα μας από στημένο με το πολύ δυνατό σουτ του Σαμπού να αποκρούεται ασταθώς.

Ένα λεπτό αργότερα προσπάθησε να κάνει ένα τεχνικό σουτ ο Εστεμπάν Σακέττι αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά έξω.

Στο 45+18 από στατική φάση βγήκε ο Μπάρντο και έδιωξε χλιαρά όμως ο Σαρδινέρο δε μπόρεσε να βρει τη μπάλα και να τη στήλη στην κενή εστία, η μπάλα κατέληξε στο Μάριο Νικολάου που έπιασε ένα σουτ που έφυγε πάνω από την εστία ήταν μια καλή ευκαιρία για την ισοφάριση.

Β’ ημίχρονο

Στο 48′ η ομάδα μας έχασε καλή ευκαιρία με τον Σαρδινέρο στην περιοχή που ολιγώρησε και η μπάλα έφυγε κόρνερ, αν γύριζε γρήγορα θα βρεθόταν φάτσα με τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Ένα λεπτό αργότερα μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα μας με σουτ από τον Οχένε από το ύψος της μεγάλης περιοχής πέρασε λίγο έξω.

Απίστευτη ευκαιρία από τον Καλό μετά από εξαιρετική προσπάθεια και ασσίστ του Ταγκμπατζουμί στο 55′.  Ο Καλό ήταν μόνος φάτσα με τα γκολπόστ και έστειλε τη μπάλα μακριά έξω.

Στο 58′ ο Μάριος Νικολάου από στημένη φάση έβγαλε στον Σαμπού που ανέβηκε ψηλότερα από όλους με τη μπάλα να φεύγει μόλις έξω.

Στο 65′ η ομάδα μας κέρδισε πέναλτι μετά από καθαρή παράβαση πάνω στον Καλό, το πέναλτι μετουσίωσε σε γκολ ο Μάρκο Ταγκμπατζουμί ο οποίος έστειλε τον Μπάρντο στην άλλη γωνιά.

Απίστευτο γκολ για την ομάδα μας στο 73′ από τα πόδια του Μάρκο Ταγκμπατζουμί με το αριστερό, ήταν ο Οχένε που έδωσε μια φανταστική ασσίστ στον επιθετικό μας ο οποίος με το αριστερό και χωρίς να στοπάρει τη μπάλα την κάρφωσε στα δίκτυα του Μπάρντο κάνοντας το 2-1.

Στο 81′ ο Μάριος Νικολάου έδωσε εξαίρετη ασσίστ στον Ταγκμπατζουμί που γύρισε όμως η μπάλα κάπου κτύπησε και έφυγε κόρνερ, όταν εκτελέστηκε το κόρνερ η ομάδα μας έχασε κι’ άλλη ευκαιρία να σκοράρει ο επόπτης έδωσε κόρνερ αλλά ο Μασιάς άφησε το παιχνίδι να συνεχιστεί.  Τελικά μετά από λίγο αντιλήφθηκε το βοηθό του και έδειξε το κόρνερ.

Στο 84′ ήταν ίσως η ευκαιρία του αγώνα, ο Σαρδινέρο μπήκε από δεξιά και έδωσε στον Ελευθερίου που σούταρε επάνω ακριβώς στον Μπάρντο, στην επαναφορά η μπάλα πήγε στον Μάριο Νικολάου και αντί να στοπάρει και να δει τον Ταγκμπατζουμί που ήταν μόνος σούταρε από μακριά ακριβώς πάνω στον αντίπαλο τερματοφύλακα και πάλι.

Ο Σακέττι έκοψε την κεφαλιά του Παπάζογλου στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων επάνω στη γραμμή.

Στις καθυστερήσεις ο Τζιμπούρ κλωτσούσε τον Καλό σαν ήταν τραυματίας και έσπρωχνε τον Μάριο Νικολάου όμως ο Μασιάς αρκέστηκε στην κίτρινη.

Αρχική ενδεκάδα: Ρομέρο, Σιέλης, Σαμπού, Εντμάρ, Ελευθερίου, Σακέττι, Νικολάου, Σαρδινέρο (92′ Ιονίτα), Οχένε (85′ Σταύρου), Καλό (94′ Ναντό), Ταγκμπατζουμί.

Kάρτες: Σακέττι, Σιέλης / Αμορίν, Κακά, Αλεξάνδρου, Ντε Βινσέντι, Παπάζογλου, Τζιμπούρ