Ήταν μια άλλη ΑΕΛ που πάλι έκανε χαρακίρι – Το 1-3 έγινε 3-3

Χάλασε ότι έκτισε σε ολόκληρο τον αγώνα η ομάδα μας και ενώ βρισκόταν στο 88′ με 1-3 κατάφερε και ισοφαρίστηκε σε 3-3 μέχρι το τέλος του αγώνα.  Εκεί που όλα έδειχναν πως το τρίποντο δε μπορούσε να χαθεί καταφέραμε και το χάσαμε.  Αν και η ομάδα μας ήταν καλύτερη από τα προηγούμενα παιχνίδια το τέλος άφησε μια πικρή γεύση στον κόσμο.  H σφριγηλή άμυνα όλου του αγώνα χαλάρωσε τα τελευταία λεπτά και δέχθηκε δύο αδικαιολόγητα γκολ.

Το πρώτο ημίχρονο η ομάδα μας ήταν καλύτερη από τον αντίπαλο, πατούσε καλά στον αγωνιστικό χώρο και δεν επέτρεψε να απειληθεί η εστία της παρά από 2-3 μακρινά σουτ.  Κέρδισε το χώρο του κέντρου και αυτός όταν ο κύριος λόγος που επικράτησε στον αγωνιστικό χώρο το πρώτο σαρανταπεντάλεπτο.  Η ομάδα μας άνοιξε το σκορ στο 30′ με το Μάρκο Ταγκμπατζούμι μετά από παράλληλη πάσα του Εντμάρ ενώ λίγο αργότερα έμεινε με 10 παίκτες μετά από δεύτερη κίτρινη στον Μπεμπέ, το ίδιο συνέβηκε και στον αντίπαλο τέσσερα λεπτά αργότερα.

Στην επανάληψη η ομάδα μας μπήκε συνεχίζοντας απ’ εκεί που έμεινε, σκόραρε δέκα λεπτά περίπου μετά την έναρξη διπλασιάζοντας τα τέρματα της και πίεζε συνεχώς.  Είχε πάρα πολλές ευκαιρίες και μια σπουδαία φάση στο 62′ όπου είχαμε διπλό δοκάρι.  Η ομάδα μας έκανε το 1-3 με τον Σταύρου στο 88′ και η αδράνεια έφερε την ισοφάριση στο τέλος αφού ο Απόλλωνας σκόραρε στο 90′ και στο 95′ κάνοντας το 3-3.

Α’ ημίχρονο:

Ο Σαγκόι εκτός φάσης έσπρωξε τον Καλό όμως ο διαιτητής κιτρίνισε και τον Μπεμπέ γιατί διαμαρτυρήθηκε.  Σε μια άλλη χώρα αυτό θα τιμωρείτο με κόκκινη κάρτα.

Πρώτη τελειωμένη φάση για την ομάδα μας στον αγώνα στο 14′ λεπτό από την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λουτσιάνο Μπεμπέ, έφυγε πάνω ψηλά από τα δοκάρια.

Σ’ ένα κόρνερ για την ομάδα μας στο 18′ ο Ταγκμπατζουμί έπιασε τη κεφαλιά όμως ήταν εντελώς άστοχη και έφυγε πάνω από τα αντίπαλα δοκάρια.

Στο 22′ ο Ντιαλό έπιασε μια καλή σέντρα στην περιοχή, βρίσκοντας τον Ταγκμπατζούμι ο οποίος είχε πολύ χρόνο και χώρο για να κάνει κάτι καλό.  Ανέβηκε ψηλά και δυστυχώς δε βρήκε τη μπάλα και ενώ ο αντίπαλος τερματοφύλακας βρισκόταν σε λάθος τοποθέτηση.

Τέσσερα λεπτά αργότερα από εκτέλεση κόρνερ του Μπεμπέ ο Ταγκμπατζουμί βρήκε τη μπάλα με το κεφάλι όμως έφυγε έξω.

Στο 27′ έγινε μια σύγχυση στην περιοχή όμως ο Ρομέρο έτρεξε και αγκάλιασε τη μπάλα βάζοντας τέλος στη φάση.

Η ομάδα μας άνοιξε το σκορ στο 30′ λεπτό με τον Μάρκο Ταγκμπατζουμί.  Η φάση ξεκίνησε από τον Εστεμπάν Σακέττι που εκτέλεσε γρήγορα το φάουλ έδωσε στον Κάλο που πάσαρε αριστερά στον Εντμάρ ο οποίος έκανε την παράλληλη, άφησε ο Σαρδινέρο στον Ταγκμπατζουμί που σκόραρε το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα!

Στο 35′ λεπτό ο Λουτσιάνο Μπεμπέ έπεσε τάκλιν από πίσω αλλά δε φάνηκε να βρίσκει τη μπάλα έτσι ο διαιτητής βρήκε την ευκαιρία και έδειξε τη δεύτερη κίτρινη και έφυγε για τα αποδυτήρια.

Στο 39′ έμεινε και ο Απόλλωνας με 10 ποδοσφαιριστές αφού ο ήδη κιτρινισμένος Στογιάνοβιτς έκανε θέατρο και ο διαιτητής έδειξε δεύτερη κίτρινη και κόκκινη στον ποδοσφαιριστή τους.

Ο Ρομέρο έπεσε και αγκάλιασε τη μπάλα στο αδύναμο πλασέ του Παπουλλή στο 42′.

Στο 45′ ο Καλό σπρώχθηκε με δύναμη από τον ποδοσφαιριστή του Απόλλωνα με αριθμό ‘2’ όμως ο διαιτητής έκλεισε τα μάτια και δεν έδειξε την οφθαλμοφανέστατη παράβαση πέναλτι.

Δεύτερο πέναλτι είχε η ομάδα μας στο δεύτερο λεπτό τον καθυστερήσεων δε δόθηκε, πεντακάθαρο και αυτό!  Μέχρι και οι Απολλωνίστες σχολιαστές το παραδέχθηκαν στην τηλεόραση.

Β’ ημίχρονο:

Η πρώτη καλή φάση του Β’ ημιχρόνου προήλθε από σουτ του Ντιαλό που αποκρούστηκε ασταθώς στο 53′.

Στο 58′ η ομάδα μας διπλασίασε τα τέρματα της με τον Μάρκο Ταγκμπατζουμί μετά από κλέψιμο στο κέντρο και εξαιρετική ασσίστ του Καλό, ο επιθετικός της ομάδας μας κάρφωσε τη μπάλα στα αντίπαλα δίκτυα.

Έχασε απίστευτη ευκαιρία στο 62ο λεπτό η ομάδα μας , από το απευθείας φάουλ του Σαμπού η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια κατέληξε στον Καλό που από κοντά σημάδεψε το Βάλε που απόκρουσε τη μπάλα στέλνοντας την στο δοκάρι.

Πολύ καλή απόκρουση στο 73′ από τον Ρομέρο που ήταν σε ετοιμότητα, έδειξε να κτυπά στο δοκάρι.  Ευτυχώς δεν ήταν κάτι ανησυχητικό.

Στο 79′ ο αντίπαλος μείωσε με σουτ από κλειστό πεδίο από δεξιά με τον Τουράμ κάνοντας το 1-2.

Εντυπωσιακός συνδυασμός στο 88′ για την ομάδα μας που έφυγε στην αντεπίθεση από αριστερά και ο Ταγκμπατζουμί έδωσε στον Σταύρου που έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα! Γελοίος ο διαιτητής κιτρίνισε τον Σταύρου για πανηγυρισμό μπροστά στην αντίπαλη κερκίδα ενώ ο νεαρός δεν προκάλεσε κανένα και απλά σήκωσε το χέρι του μπροστά στην κερκίδα.

Δύο λεπτά αργότερα από αδράνεια της άμυνας η ομάδα μας δέχθηκε την μείωση του σκορ και το 2-3.

Ο Σαγκόι επιβεβαίωσε το πόσο παλιόπαιδο είναι για άλλη μια φορά αφού κτύπησε στο πρόσωπο τον Γ. Ελευθερίου και έφτυσε στον Ταγκμπατζουμί.  Ενώ θυμίζουμε το πρώτο ημίχρονο κτύπησε τον Καλό.

Kρίμα η ομάδα μας δέχθηκε την ισοφάριση στην τελευταία φάση του αγώνα και το 3-3 και ενώ κρατούσε μια νίκη έβγαλε μόνη της τα μάτια της. Κρίμα για την τόση προσπάθεια.

Aρχική ενδεκάδα: Ρομέρο, Σιέλης, Σαμπού, Καρλίτος, Εντμάρ,  Σακέττι (69′ Νικολάου), Μπεμπέ, Ντιαλό (81′ Ελευθερίου), Καλό, Σαρδινέρο (76′ Σταύρου), Ταγκμπατζουμί

Κάρτες: Στογιάνοβιτς (κόκκινη – 2η κίτρινη), Σαγκόι, Μούλντερ, Ρέζεκ, Μερκής/ Μπεμπέ (κόκκινη – 2η κίτρινη), Σιέλης, Καλό, Ντιαλό, Σταύρου.