Η αποβολή έφερε την καταστροφή – Ήττα 4-2

Την ήττα με 4-2 δέχθηκε η ομάδα μας από τον Εθνικό στο δασάκι της Άχνας που αν και προηγήθηκε με 0-2 δε μπόρεσε να πάρει κάτι από το παιχνίδι.  Παρουσίασε δύο πρόσωπα και πάλι, με το δεύτερο ημίχρονο που εξελίχθηκε σε καταστροφικό να κρίνει τον αγώνα.  Η αποβολή του Καντού σημάδεψε τον αγώνα και έκρινε την έκβαση του παιχνιδιού.  Η ομάδα μας παρέμεινε στην 7η θέση.

Το πρώτο ημίχρονο η ομάδα μας αν και ξεκίνησε νορθρά τα πρώτα λεπτά στη συνέχεια βρήκε τα πατήματα της και ανέβηκε ψηλά, στην πρώτη της ευκαιρία κατάφερε να σκοράρει με το Λουτσιάνο Μπεμπέ και στη συνέχεια ήταν ανώτερη από τον αντίπαλο της.  Ο Ιονίτα διπλασίασε τα γκολ μας με υποδειγματικό σουτ μέσα από τη περιοχή και ο Εθνικός μείωσε με μακρινό δυνατό σουτ με αποτέλεσμα οι δυο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με το 1-2.  Η κατοχή ήταν υπερ της ομάδας μας στο πρώτο ημίχρονο με 63% έναντι 37% του Εθνικού.

Το δεύτερο ημίχρονο υπήρξε καταστροφικό για την ομάδα μας, δέχθηκε το γκολ με την έναρξη του δεύτερου μισού και στη συνέχεια έμεινε πίσω από απόδοση.  Έχασε τον Καντού ο οποίος δέχθηκε κόκκινη για θέατρο και η συνέχεια ήταν ακόμα χειρότερη με την αντίπαλη ομάδα να επιτυγχάνει την ολική ανατροπή και το 4-2.  Η ομάδα μας ήταν αδύναμη και έδειξε εντελώς αλλαγμένο πρόσωπο στην επανάληψη.

Α΄ημίχρονο:

Στην πρώτη μας καλή ευκαιρία στο 13′ λεπτό η ομάδα μας κατάφερε να ανοίξει το σκορ με σουτ του Λουτσιάνο Μπεμπέ εκτός περιοχής, ο Βραζιλιάνος έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και μέσα.

Ο Ιονίτα επιχείρησε ένα σουτ με το αριστερό, στο 25′ έφυγε εκτός εστίας.

Πολύ καλή ευκαιρία έχασε η ομάδα μας και πάλι με τον Ιονίτα που έκανε ένα ανάποδο ψαλίδι όμως η μπάλα έφυγε μόλις έξω.

Στο 33′ ο Γκουιντελέγιε κατέβηκε από το κέντρο ντρίμπλαρε και έδωσε αριστερά στο Σταύρου ο οποίος επιχείρησε από κλειστή γωνία σουτ το οποίο αποκρούστηκε εύκολα.

Εξαίρετη προσπάθεια του Σαρδινέρο στο 34′ έδωσε δεξιά στον Άλεξ Ιονίτα που σούταρε όμορφα και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας μας.  Ήταν μια πολύ όμορφη προσπάθεια από τους ποδοσφαιριστές της ομάδας μας.

Ένα λεπτό αργότερα η ομάδα μας έχασε ευκαιρία με το Σταύρου για το τρίτο γκολ όμως ο ποδοσφαιριστής μας σημάδεψε τον αμυντικό του Εθνικού.

Από πολύ μακριά στο 39′ ο Εθνικός Άχνας μείωσε σε 1-2 με τον Ζουνίνιο.  Πολύ δυνατό και ωραίο σουτ από τον ποδοσφαιριστή του Εθνικού.

Β’ ημίχρονο:

Στην πρώτη φάση του δεύτερου μέρους η ομάδα μας αδράνησε αμυντικά και δέχθηκε στην ισοφάριση.  Τέσσερις ποδοσφαιριστές βρέθηκαν μόνοι τους μετά από στημένη φάση και ο Ατάντα έκανε το 2-2 με το κεφάλι.

Απίστευτη ευκαιρία στο 49′ για την ομάδα μας, ο Σαρδινέρο κατέβηκε από δεξιά, μπήκε στην περιοχή έκανε μια παράλληλη μπαλιά και ο Σταύρου έβαλε την προβολή όμως η μπάλα αποκρούστηκε πάνω στη γραμμή.

Μακρινό σουτ του Γκουιντελέγιε έσβησε εύκολα στην αγκαλιά του αντίπαλου τερματοφύλακα στο 58′.

Στο 68′ η ομάδα μας έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές μετά από 2η κίτρινη που έδειξε ο Μασιάς στον Καντού για θέατρο.  Ο ποδοσφαιριστής της ομάδας μας έπεσε στην περιοχή όμως στην επανάληψη φαίνεται να πατήθηκε το πόδι του από τον ποδοσφαιριστή του Εθνικού.  Δε φαίνεται ξεκάθαρα πάντως θεωρούμε πως η 2η κίτρινη σε μια τέτοια αμφιλεγόμενη φάση είναι υπερβολική.

Στο 71′ ο Μασιάς έδειξε  κίτρινη στον Μπεμπέ που ενώ έτρεχε αίμα στο κεφάλι του έμεινε κάτω και ενώ τον είδε ο Μασιάς δεν σταμάτησε το παιχνίδι.  Βάση κανονισμού το παιχνίδι έπρεπε να διακοπεί αφού το κτύπημα ήταν στο κεφάλι και να κατασχεθεί ιατρική περίθαλψη στον Βραζιλιάνο.  Ο Μπεμπέ δέχτηκε την κίτρινη για διαμαρτυρία αφού χειροκρότησε το Μασιά.

Στο 76′ η ομάδα του Εθνικού πέτυχε την ανατροπή κάνοντας το 3-2 πάλι από αδράνεια της άμυνας, με κοντινή κεφαλιά ο Bάλτο έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα του Ρομέρο.

Το 4-2 έκανε ο Εθνικός πάλι από λάθος στην άμυνα της ομάδας μας από τον Νικολάου, η μπάλα στρώθηκε στα πόδια του Ατάντα στέλνοντας την εύκολα στα δίκτυα.

Αρχική ενδεκάδα: Ρομέρο, Καντού, Εσπάνα, Εντμάρ, Καρλίτος, Νικολάου, Μπεμπέ, Γκουιντιλέγιε (79′ Μπαρσέλος), Ιονίτα (79′ Καρλίτος Ταβάρες), Σαρδινέρο (85′ Γκιγκίεβιτς), Σταύρου

Kάρτες: ΜπεμπέΝικολάου, Καντού (κόκκινη – 2η κίτρινη), Σταύρου/ John, Φραντζέσκου