Διπλοπρόσωπη εξήλθε 1-1 με τη Νέα Σαλαμίνα

Με δύο πρόσωπα παρουσιάστηκε η ομάδα μας στον αγώνα με τη Νέα Σαλαμίνα, σπατάλησε το πρώτο ημίχρονο έχοντας ανούσια κατοχή ενώ ήταν πίσω στο σκορ με 0-1.  Το δεύτερο ημίχρονο υπήρξε διαφορετική, έδειξε κατά διαστήματα να θέλει τον αγώνα όμως το μόνο που πέτυχε ήταν να ισοφαρίσει σε 1-1.  Προκλητική η συμπεριφορά του Αντώνη Χριστοδούλου για ακόμη μια φορά που έκλεισε τα μάτια σε ένα καθαρό πέναλτι ενώ σε πολλές φάσεις δεν σφύριζε καθαρά φάουλ πάνω στους παίκτες της ομάδας μας.

Το πρώτο ημίχρονο η ομάδα μας μπήκε κάπως μουδιασμένα, στη συνέχεια είχε κατά πολύ την κατοχή της μπάλας έναντι του αντιπάλου, που ήταν όμως ανούσια και χωρίς όφελος στο πρώτο 45′ λέπτο.  Μετά που δεχθήκαμε το γκολ οι ποδοσφαιριστές μας προσπάθησαν να ανεβούν πιο ψηλά και έκαναν 1-2 φάσεις χωρίς όμως αποτέλεσμα.  Κρίσιμη η εντυπωσιακή απόκρουση του Ρομέρο στις καθυστερήσεις του Α’ ημιχρόνου που κράτησε το 0-1 για τα αποδυτήρια.

Το δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας μπήκε με άλλο πρόσωπο, είχε πάθος και σωστές τοποθετήσεις επιδεικνύοντας θέληση για να πάρει βαθμολογικό κέρδος από το παιχνίδι.  Το κέντρο δούλεψε όπως θα έπρεπε σε κάποια σημεία του αγώνα ενώνοντας την άμυνα με την επίθεση.  Δικαιούμασταν πέναλτι το οποίο μας στερήθηκε λίγα λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου σαρανταπενταλέπτου ενώ δευτερόλεπτα πριν το τέλος υπήρξε ανατροπή στον Σταύρου όμως δε φάνηκε ξεκάθαρα από τις πρώτες επαναλήψεις (θα το δούμε ξανά και θα ενημερώσουμε ανάλογα).  Η ομάδα μας ισοφάρισε με σουτ του Γκουιντελέγιε στο 64′ και ήταν πολύ ανώτερη από τον αντίπαλο κυρίως το δεύτερο ημίχρονο.

A’ ημίχρονο:

Η πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα για την ομάδα μας προήλθε από το πολύ δυνατό σουτ του Λουτσιάνο Μπεμπέ που ανάγκασε τον Μπρουκς να εκτιναχθεί και να διώξει σε κόρνερ στο 15′.

O Ρομέρο βγήκε έγκαιρα στο 28′ και έκλεισε τον Εζέ που έφυγε μόνος σε τετ-α-τετ.  Πανέτοιμος έκοψε με ευκολία μακρινό σουτ της Σαλαμίνας στο 32′.

Στο μισάωρο η κατοχή ήταν 61% – 39% υπερ της ομάδας μας

Στο 35′ λεπτό η Νέα Σαλαμίνα άνοιξε το σκορ με τον Εζέ, ο οποίος με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής της ομάδας μας νίκησε το Ρομέρο.

Στο 38′ ο Ντιαλό Γκουιντελέγιε επιχείρησε αδύναμο πλασέ-σουτ από μακριά το οποίο αποκρούστηκε εύκολα.

Kαλή προσπάθεια από δεξιά έκανε ο Εντμάρ Λασέρτα που έβγαλε τη σέντρα όμως ο Ιονίτα δε βρήκε τη μπάλα όπως θα ήθελε, ένα λεπτό αργότερα ο Ταγκμπατζουμί έπιασε καλό σουτ όμως έφυγε λίγο έξω.

Απίστευτη απόκρουση στο 46′ από το Ρομέρο μετά από αντεπίθεση της Νέας Σαλαμίνας.  Ο τερματοφύλακας της ομάδας μας απόκρουσε ενστικτωδώς από πολύ κοντά στέλνοντας της δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το 0-1.

Β΄ημίχρονο:

Έξι λεπτά μετά την έναρξη του Β’ ημιχρόνου η ομάδα μας είχε πέναλτι από ανατροπή του Μάρκο Ταγκμπατζουμί όμως ο Αντώνης Χριστοδούλου έκλεισε τα μάτια.

Στο 56′ ο Αντρέας Σταύρου έπιασε ένα καλό σουτ μετά που άδειασε την άμυνα της Σαλαμίνας όμως ήταν αδύνατο και αποκρούστηκε.

Στο 64′ η ομάδα μας έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τον Ντιάλο Γκουιντελέγιε ο οποίος στόπαρε ωραία τη μπάλα, την έφερε στο δεξί και με δυνατό σουτ την έστειλε στα δίκτυα του Μπρούκς.

Ο Σταύρου έκανε μια όμορφη ασσίστ στον Γκουιντελέγιε στο 68′ που τσίμπησε τη μπάλα η οποία εν τέλει κατέληξε σε κόρνερ.

Εξαιρετικό σουτ στο 75′ από το Λουτσιάνο Μπεμπέ που πέρασε μόλις πάνω από την αντίπαλη εστία.

Σωτήρια ο Ρομέρο έπεσε με τα πόδια και με αυτοθυσία πρόλαβε τη μπάλα πριν βρεθεί στα πόδια του ποδοσφαιριστή των αντιπάλων από ευνοϊκή θέση.

Κάρτες: Εσπάνα, Kαντού,  / Τσιντί, Mπρουκς

Αρχική ενδεκάδα: Ρομέρο, Καρλίτος, Εντμάρ (αναγκαστική, 78′ Οχένε), Εσπάνα, Καντού, Ντιαλό, Νικολάου, Μπεμπέ, Ιονίτα (46′ Σταύρου),  Σαρδινέρο (65 Κάλο), Ταγκμπατζουμί.