Χωρίς πάθος δεν πας πουθενά – Ήττα 2-0 στο Γ.Σ.Π

Την ήττα γνώρισε η ομάδα μας σήμερα το απόγευμα από την Ομόνοια με 2-0, είχε ένα μέτριο Α΄ημίχρονο και ένα πολύ κακό Β’ ημίχρονο.  Η αδιαφορία και η έλλειψη πάθους από τους ποδοσφαιριστές συνεχίστηκε για ακόμα ένα παιχνίδι ακόμα και με τον νέο προπονητή στον πάγκο που είδε τους ποδοσφαιριστές του σε πολλές φάσεις να περπατάνε μέσα στο γήπεδο.  Αναλυτικά για τον αγώνα πιο κάτω.

Το πρώτο ημίχρονο η ομάδα μας ξεκίνησε δυναμικά, πίεζε ψηλά στα πρώτα στάδια του αγώνα χωρίς όμως να κάνει κάποια φάση για να απειλήσει την εστία.  Στη συνέχεια η ομάδα μας έδωσε χώρο στην Ομόνοια που ανέβηκε πιο ψηλά και έκανε 1-2 ευκαιρίες ενώ άνοιξε το σκορ μετά από εκτέλεση πέναλτι.  Απ’ εκεί και πέρα η ομάδα μας είχε την ανούσια κυκλοφορία του αγώνα, ήταν καλύτερη και πιο προσεκτική.  Δημιούργησε 2-3 προϋποθέσεις για γκολ με αποκορύφωμα εκείνη του Ντανιελζίνιο μπροστά από τα γκολπόστ.    Ο Τράττος στέρησε πεντακάθαρο πέναλτι στην ομάδα μας για ακόμη μια φορά, πιο πασιφανές δε θα μπορούσε να ήταν το αντιαθλητικό κτύπημα που δέχθηκε ο Σαρδινέρο.

Το δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας μπήκε στο γήπεδο διαφορετική αφήνοντας την καλή εικόνα του Α’ κατά διαστήματα στα αποδυτήρια.  Έλειπε το πάθος και πάλι, με τα πολλά λάθη να δίνουν και να παίρνουν.  Παρ’ όλο που δημιουργήθηκαν δύο κλασσικές φάσεις υπήρχε γενικά δυσκολία να μεταφερθεί η μπάλα στο αντίπαλο μισό και να γίνουμε επικίνδυνοι.  Η Ομόνοια διπλασίασε τα τέρματα της με πλασέ μέσα από την περιοχή.

Α’ Ημίχρονο:

Στο 6′ λεπτό ο Σαρδινέρο επιχείρησε ένα σουτ από μακριά όσο ήταν εκτός εστίας ο αντίπαλος τερματοφύλακας όμως έφυγε απελπιστικά έξω.

O Tράττος σφύριξε πέναλτι στο 16ο λεπτό για παράβαση επάνω στο Σιέλη όπου η μπάλα κτύπησε στο χέρι του.  Το πέναλτι εκτέλεσε ο Ποτέ για λογαριασμό της Ομόνοιας ανοίγοντας το σκορ στον αγώνα με 1-0.

Ο Ταγκμπατζουμί στο 18′ έκλεψε τη μπάλα από αριστερά όμως γύρισε προς τα έξω και το σουτ που επιχείρησε δεν πέρασε από την αντίπαλη άμυνα που επέστρεψε.

Mακρινό σουτ από τον Μάρκο Ταγκμπατζουμί στο 33′ αποκρούστηκε εύκολα ενώ από το ίδιο σημείο επιχείρησε ακόμη ένα λίγο αργότερα αλλά έφυγε μακριά έξω από τις αντίπαλες δοκούς.

Καλή στιγμή στο 36′ μετά από 3-4 εναλλαγές πάσας ο Ντανιελζίνιο βρέθηκε έξω από την περιοχή και έπιασε ένα σουτ όμως ”σημάδεψε” τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Πανέτοιμος και ψύχραιμος ο Ρομέρο στο 38′ που δήλωσε παρών σε πλασέ εντός περιοχής.

Στο 42′ η ομάδα μας ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή πάνω στον Σαρδινέρο, ο Τράττος έκλεισε τα μάτια δείχνοντας ακόμα μια φορά πόσο λίγος είναι.  Ήταν το πρότυπο του πέναλτι και έπρεπε να δοθεί.

στη συνέχεια μετά από σουτ του Εντμάρ η δύσκολη απόκρουση του Μορέιρα έστειλε τη μπάλα στα πόδια του Ντανιελζίνιο που πλάσαρε αδύναμα πάνω στον τερματοφύλακα.

Β΄ημίχρονο:

Ήταν στο 56 λεπτό η σέντρα από τα δεξιά από τον Ναντό, η πρώτη κεφαλιά από τον Σαρδινέρο, στο δεύτερο δοκάρι ο Ντανιελζίνιο δε βρήκε τη μπάλα και η ευκαιρία πέρασε ανεκμετάλλευτη.

Στο 59′ η Ομόνοια σκόραρε με τον Ποτέ και ο βοηθός υπόδειξε offside, ήταν μια λάθος υπόδειξη αφού ο ποδοσφαιριστής της Ομόνοιας καλυπτόταν από τον Καντού και το γκολ θα έπρεπε να μετρήσει.

Στο 65′ ο Ποτέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας μας σε 2-0.

Στο 76′ η σέντρα του Σταύρου κατέληξε στο δεξί πόδι του Ταγκμπατζουμί που από πολύ καλή θέση σούταρε πολύ ψηλά πάνω από τα δοκάρια των αντιπάλων.

Απίστευτη ευκαιρία στο 82′, από στατική φάση από αριστερά ο Καντού έπιασε από πολύ κοντά το κεφάλι και η μπάλα κτύπησε στη συμβολή των δοκαριών.

Αρχική ενδεκάδα: Ρομέρο – Καντού, Σιέλης,Εντμάρ (46′ Nαντό ), Καρλίτος – Ντιαλό (73′ Iονίτα), Νικολάου, Μπεμπέ – Ντανιελζίνιο ( 60′ Αντρέας Σταύρου), Σαρδινέρο και Ταγκμπατζουμί.

Κάρτες: Ντανιελζίνιο, Σιέλης / Kίρμ, Δημητρίου