Έσωσε το βαθμό ο Ιονίτα

Συνεχίστηκαν τα αρνητικά αποτελέσματα και οι κακές εμφανίσεις για την ομάδα μας που εξήλθε ισόπαλη με την Αγία Νάπα 1-1.  Η ομάδα μας σπατάλησε το πρώτο ημίχρονο χωρίς να κάνει κάτι ουσιαστικό και αν και στην επανάληψη ήταν καλύτερη και πιο απειλητική δε κατάφερε να βρει δίκτυα στις ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν ενώ δέχθηκε το γκολ λίγο πριν το τέλος του αγώνα, το βαθμό έσωσε ο Άλεξ Ιονίτα στην τελευταία φάση του αγώνα με σουτ από κοντά.
Η αδιαφορία από ορισμένους ποδοσφαιριστές συνεχίστηκε σε αντίθεση με τους Μπεμπέ, Σταύρου και Καντού που προσπάθησαν να κάνουν κάτι.  Καλές τοποθετήσεις και προσπάθειες είχε και ο Ιονίτα που αγωνίστηκε για ένα ημίχρονο και κατάφερε να βρει δίκτυα λίγο πριν τη λήξη του αγώνα.

Το πρώτο ημίχρονο η ομάδα μας μπήκε δυνατά και με θέληση στον αγώνα όμως στη συνέχεια δεν συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και έδωσε χώρο στην Αγία Νάπα να κάνει κάποιες ευκαιρίες.  Είχαμε και τις δικές μας ευκαιρίες με αποκορύφωμα το σουτ του Μπεμπέ από το ύψος της περιοχής που αποκρούστηκε.  Πάντως η συνολική εικόνα του αγώνα για την ομάδα μας δεν ήταν πολύ καλή, χωρίς οργανωμένη ανάπτυξη και αρκετά λανθασμένες πάσες.

Στην επανάληψη η ομάδα μας ήταν σαφώς πιο απειλητική, δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες.  Όσο περνούσε η ώρα ανέβαινε ψηλότερα να πιέσει με αποτέλεσμα να μένουν κενά στην άμυνα, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Αγία Νάπα σκοράροντας στο 88′.  Η ομάδα μας σκόραρε λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα.

A’ ημίχρονο:

Πρώτη καλή ευκαιρία στον αγώνα προήλθε από αντεπίθεση της Αγίας Νάπας στο 7′ όμως ο Ρομέρο είπε όχι στο κακό πλασέ που επιχείρησε ο Κολοκούδιας.

Kαλό σουτ από τον Ντανιελζίνιο στο 35′ αποκρούστηκε εύκολα από τον αντίπαλο τερματοφύλακα

Τεράστια ευκαιρία έχασε η ομάδα μας στο 37′ με το Λουτσιάνο Μπεμπέ που κατέβασε στην περιοχή με ψυχραιμία και σούταρε από το ύψος περίπου του πέναλτι όμως η μπάλα αποκρούστηκε από τον Αθανασίου.

Ο κ. Πέτεφ αναγκάστηκε να κάνει αλλαγή στο 40′ τον Γκουιντελέγιε που αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα, τη θέση του πήρε ο Μπαρσέλος.

Καλή φάση είχε η Αγία Νάπα στο 42′ με τον Παναγιώτοφ όμως ο Ρομέρο απόκρουσε ψύχραιμα.

Β’ ημίχρονo:

20′ δεύτερα μετά την έναρξη του Β’ ημιχρόνου ο Μπαρσέλος έκλεψε, πάτησε περιοχή και επιχείρησε ένα σουτ το οποίο πέρασε κόρνερ.

Καλή κίνηση από τον Ιονίτα που δέχθηκε στο 54′ καλή ασσίστ από το Σταύρου και σούταρε με την πρώτη και η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Στο 64′ η ομάδα μας έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Καρλίτος που βρέθηκε αμαρκάριστος μπροστά από τα γκολπόστ όμως το σουτ του έφυγε απελπιστικά πάνω από τα δοκάρια.

Στο 66′ ο Λουτσιάνο Μπεμπέ κατέβηκε από αριστερά μόνος μπήκε στην περιοχή από πλάγια και σούταρε από κλειστο πεδίο όμως η μπάλα έφυγε έξω.

Στο 67′ πέρασε μέσα ο Σαρδινέρο στη θέση του Εντμάρ που ένιωσε πρόβλημα στο μυ, μάλλον τράβηγμα.

Καλή ευκαιρία στο 67′ με τον Ντανιελζίνιο με σουτ μέσα από την περιοχή και ένα λεπτό αργότερα ο Εσπάνα έπιασε καλή κεφαλιά που αποκρούστηε από τον αντίπαλο τερματοφύλακα με τα ακροδάχτυλα.

Από το ύψος της περιοχής στο 79′ ο Ιονίτα απείλησε με σουτ η μπάλα πέρασε έξω.

Στο 82′ ο Ντανιελζίνιο βρέθηκε σε καλή θέση όμως σούταρε χλιαρά.

Η ομάδα μας δέχθηκε στο 88′ το γκολ με ψηλοκρεμαστό σουτ σε αντεπίθεση.

Στη τελευταία φάση του αγώνα ο Ιονίτα σούταρε μέσα από την περιοχή και βρήκε επιτέλους δίκτυα για την ομάδα μας.

Aρχική ενδεκάδα: Ρομέρο – Καντού, Εσπάνια, Καρλίτος, Εντμάρ (65′ Σαρδινέρο) – Ντιαλό (40′ Μπαρσέλος) ,Νικολάου,Μπεμπέ – Ντανιελζίνιο, Σταύρου, Γκιγκίεβιτς (45′ Ιονίτα)

Κάρτες: Φιλγκειντ / Εσπάνα