Η κατρακύλα συνεχίζεται

Την ήττα δέχθηκε η ομάδα μας από τον Ερμή αν και προηγήθηκε από πολύ νωρίς κατάφερε και έχασε τον αγώνα με 2-3 αφήνοντας άλλους 3 βαθμούς να φύγουν.  Κατώτερη των προσδοκιών, χωρίς συγκέντρωση, κακές πάσες και άσχημη αμυντική λειτουργία.  Η ομάδα μας δεν είχε την ομαδικότητα που χρειαζόταν για να αντιμετωπίσει ένα τέτοιο αντίπαλο που έπαιξε έχοντας σφριγηλή άμυνα.

To πρώτο ημίχρονο η ομάδα μας μπήκε φουριόζα στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε να σκοράρει από το δεύτερο κιόλας λεπτό, στη συνέχεια κατέβασε ρυθμό και έδωσε την ευκαιρία στον Ερμή μέχρι το 20′ να γυρίσει το παιχνίδι σε 1-2 λόγω κακών αμυντικών συμπεριφορών.  Απ’ εκεί και πέρα η ομάδα μας έχασε ευκαιρίες για να αλλάξει τα εις βάρος της δεδομένα όμως όλες ήταν άστοχες.  Λίγο πριν τη λήξη του Α’ ημιχρόνου ο Μπεμπέ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Εντμάρ στέλνοντας τον αγώνα στα αποδυτήρια με το 2-2.

Το δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας παρουσίασε άλλο πρόσωπο πολύ κατώτερη των προσδοκιών και έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές από το 56′  και στο 65′ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-3.  Η ομάδα μας απ’ εκεί και πέρα δε δημιούργησε προϋποθέσεις για γκολ κρατώντας τη μπάλα χωρίς ουσία.

Αναλυτικά για τον αγώνα πιο κάτω:

Α’ ημίχρονο:

Στην πρώτη της επίθεση η ομάδα μας κατάφερε να ανοίξει το σκορ μπαίνοντας με το δεξί στον αγώνα.  Η μπαλιά του Εντμάρ από αριστερά ήταν πολύ καλή και ο Ντανιελζίνιο έβαλε την προβολή στέλνοντας τη μπάλα στα δίκτυα.  Μόλις στο 2′ λεπτό η ομάδα μας άνοιξε το δίχτυ του σκορ.

Στο 11′ o Eρμής έχασε σπουδαία ευκαιρία με τη μπάλα να περνά μόλις έξω και στην αμέσως επόμενη φάση ο Ζεζίνιο έχασε τη μπάλα στο κέντρο του γηπέδου και στην αντεπίθεση η ομάδα μας δέχθηκε το γκολ από μακρινό σουτ, με τον Ερμή να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα.

Στο 14′ ο Βαλεντίνος Σιέλης μετά από όμορφη εκτέλεση κόρνερ του Ντανιελζίνιο ανέβηκε ψηλότερα απ’ όλους και έστειλε τη μπάλα δυστυχώς στο δοκάρι και στην επαναφορά με το αριστερό έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στο εικοσάλεπτο ο  Ερμής εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία στην άμυνα μας και γύρισε τα εις βάρος του δεδομένα.

Στο 21′ η ομάδα μας έχασε τετ-α-τετ με τον Ντανιελζίνιο, δεν ήταν κατάλληλο το τελείωμα του ενώ στο 24′ ο Γκιγκίεβιτες από κοντά έβαλε την προβολή και η μπάλα αποκρούστηκε σε κόρνερ.

Έφυγε μόνος στην αντεπίθεση ο Γκιγκίεβιτς έδωσε παράλληλα στον Ντανιελζίνο που δεν πρόλαβε να στείλει τη μπάλα στα δίκτυα και αμέσως μετά ο Μπεμπέ έδωσε εξαίρετη ασσίστ στον Μπαρσέλος που από κοντά με πίεση προσπάθησε να πλασάρει όμως η μπάλα κατέληξε στο κορμί του αντίπαλου τερματοφύλακα.

Στο 30′ ο Ρομέρο δήλωσε πανέτοιμος σε σουτ μέσα από την περιοχή το οποίο έσβησε εύκολα στην αγκαλιά του.

Ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου η ομάδα μας κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Εντμάρ.  Το πέναλτι εκτέλεσε ο Λουτσιάνο Μπεμπέ επιτυχώς ισοφαρίζοντας σε 2-2 τον αγώνα.  Την κάθετη μπαλιά που έφερε το πέναλτι επιχείρησε ο ίδιος.

Αμέσως μετά ο Ντανιελζίνιο έδωσε πανέμορφη ασσίστ μισό γκολ στον Γκιγκίεβιτς που τσίμπησε τη μπάλα μπροστά στον Μπογκατινωφ ο οποίος βρέθηκε στη σωστή θέση για να αποκόψει το γκολ.

B’ ημίχρονο:

Στο 55′ η ομάδα μας έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Ναντό που έβαλε το κορμί του αντί τα πόδια του και δε μπόρεσε να σπρώξει τη μπάλα στα δίκτυα καθώς ήταν πάνω στην γραμμή.

Στο 56′ ο Ζεζίνιο έκανε ένα λάθος στο κέντρο του γηπέδου αναγκάζοντας τον Κυριάκου να υποπέσει σε φάουλ με αποτέλεσμα να δεχθεί δεύτερη κίτρινη και η ομάδα μας να μείνει με 10 ποδοσφαιριστές για το υπόλοιπο του αγώνα.

Στο 65′ λεπτό ο Ερμής έκανε το 3-2 με κεφαλιά από τον Ονίλο που ανέβηκε ψηλότερα απ’ όλους στην μικρή περιοχή της ομάδας μας μετά την αδράνεια από Ρομέρο και αμυντικούς.

Στο 80′ η ομάδα μας απείλησε με σουτ του Εντμάρ έξω από τη μεγάλη περιοχή που έξυσε το δοκάρι. Η πάσα προήλθε από φάουλ που κερδήθηκε αριστερά όπως επιτίθετο η ομάδα μας.

Φάση για τον Ερμή στο 91′ με παράλληλη μπαλιά που επιτιθέμενος εν πρόλαβε να στείλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Αρχική ενδεκάδα: Ρομέρο, Σιέλης (64′ Εσπάνα), Κυριάκου, Ναντό, Εντμάρ, Μπεμπέ, Ζεζίνιο (61’Καρλίτος), Μπαρσέλος, Ντανιελζίνιο, Σαρδινέρο, Γκιγκίεβιτς (72′ Ταγκμπατζουμί)

Kάρτες: Κυριάκου (κόκκινη – δύο κίτρινες), Λ. Μπεμπέ, Ταγκμπατζούμι / Μπεμπά, Μουσταφά, Τσίνα, Μπογκατίνωφ