Σπουδαία εμφάνιση και τεσσάρα η ΑΕΛάρα!

Τεράστια νίκη πέτυχε η ομάδα μας στο ντέρμπι κόντρα στην Ανόρθωση με 4-1 έχοντας ένα δυναμικό πέρασμα εκμηδενίζοντας τον αντίπαλο της και παίρνοντας ένα παλικαρίσιο τρίποντο πολύ σημαντικό για τη συνέχεια του πρωταθλήματος μιας και έχει περάσει ένα δύσκολο πρόγραμμα.  Πολύ καλή απόδοση και πάθος απ’ όλους τους ποδοσφαιριστές της ομάδας μας με τους Μπεμπε και Ντανιελζίνιο να δίνουν άλλη ώθηση στην ομάδα με την αγωνιστική τους συμπεριφορά.  Η νίκη αυτή δίνει μετά το πέρας έξι αγωνιστικών στην ομάδα μας 11 πολύτιμους βαθμούς.

Στα πρώτα στάδια του Α’ ημιχρόνου οι δύο ομάδες έψαχναν τα πατήματα τους με την αντίπαλη ομάδα να έχει την κατοχή όμως η ομάδα μας  ήταν αυτή που δημιούργησε προϋποθέσεις χωρίς όμως να μπορεί να τελειώσει τις φάσεις με εξαίρεση τη φάση στο 30′ όπου η όμορφη κάθετη του Καρλίτος μετουσιώθηκε σε γκολ από τον Ντανιελζίνιο παίρνοντας την ομάδα μας στα αποδυτήρια με προβάδισμα 1-0.

Το δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας μπήκε φουριόζα και διπλασίασε τα τέρματα της δύο λεπτά μετά την έναρξη.  Η ομάδα μας απ’ εκεί και έπειτα είχε τον έλεγχο του αγώνα και ήταν καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο δημιουργώντας προϋποθέσεις για γκολ.  Παρ’ όλο που η αντίπαλη ομάδα μείωσε στο 56′ η ΑΕΛ μας δε πτοήθηκε και συνέχισε στον ίδιο ρυθμό σκοράροντας και τρίτο τέρμα με τον Εντμάρ να γράφει το 3-1 ενώ λίγο πριν το τέλος ο Αντρέας Σταύρου μετά από σερβίρισμα του Μπεμπέ που έδωσε απίστευτες ασσίστ στον αγώνα έγραψε το τελικό 4-1.

A’ ημίχρονο:

Στο 3′ λεπτό ο Σαρδινέρο κτυπήθηκε στο πρόσωπο αλλά κανένας από τους υπεύθυνους διαιτησίας δεν έδειξε παράβαση.

Χάθηκε σπουδαία προϋπόθεση για γκολ στο 24′ για την ομάδα μας, όπου ο Γκιγκίεβιτς κατέβηκε με τη μπάλα και είχε μπροστά του μόνο ένα ποδοσφαιριστή της Ανόρθωσης ενώ αριστερά του υπήρχε δικός μας ποδοσφαιριστής αλλά στην προσπάθεια του να δώσει τη πάσα η μπάλα χάθηκε.

Στο 30′ η ομάδα μας άνοιξε το σκορ 1-0 με τον Ντανιελζίνιο μετά από εξαίρετη ενέργεια του Καρλίτος που έδωσε κάθετη πάσα, ο Γκιγκίεβιτς άφησε στον Ντανιελζίνιο που με το αριστερό πλάσαρε υποδειγματικά.  Πολύ ωραία προσπάθεια από την ομάδα μας που μετουσιώθηκε σε γκολ.

Στην αμέσως επόμενη φάση του γκολ ο Γκιγκίεβιτς έφυγε μόνος, πήγε να ντριπλάρει τον αντίπαλο τερματοφύλακα και στο τέλος έχασε τη μπάλα, ήταν τεράστια ευκαιρία για την ομάδα μας να διπλασιάσει τα τέρματα της.

O Ρομέρο στο 40′ απέκρουσε πλασέ από κοντά που έκανε ποδοσφαιριστής της Ανόρθωσης αποσοβώντας ένα μεγάλο κίνδυνο.

B’ ημίχρονο:

Με την έναρξη του Β’ ημιχρόνου ο Γκιγκίεβιτς κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας μετά την έξυπνη πάσα του Ντανιελζίνιο ο Γκιγκίεβιτς με το στήθος έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.  Πολύ σημαντική παράμετρος για το γκολ έπαιξε η προσπάθεια του Ντανιελζίνιο ο οποίος κράτησε τη μπάλα και σέρβιρε τη κατάλληλη στιγμή.

Στο 56′ η Ανόρθωση σκόραρε μετά από σέντρα του Κάλβο, ο Καντού δεν μπόρεσε να διώξει με αποτέλεσμα ο Ιακοβένκο να μειώσει σε 2-1.

Εξαιρετικό γκολ πέτυχε η ομάδα μας στο 66′, μετά την απίστευτη ασσίστ του Λουτσιάνο Μπεμπέ ο Εντμάρ με το αριστερό εκτέλεσε έξοχα τον Καμίνσκι κάνοντας το 3-1.

Στο 76′ ο Ντανιελζίνιο από αριστερά μπήκε στην περιοχή και ντρίμπλαρε εντυπωσιακά 2 ποδοσφαιριστές της Ανόρθωσης όμως το τελείωμα του δεν ήταν το ίδιο καλό και η μπάλα έφυγε έξω.

Δύο λεπτά αργότερα ο Μπεμπέ έδωσε στον Εντμάρ που έκανε όμορφη σέντρα από αριστερά, υπήρξε μια σύγχυση με τον Ταγκμπατζούμι να μη καταφέρνει να βρει δίκτυα, η μπάλα έφυγε κόρνερ που πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Στο 89′ ο Αντρέας Σταύρου έφυγε από δεξιά μετά από ασσίστ του Λουτσιάνο Μπεμπέ και πάλι, έκοψε τη μπάλα και έστειλε όμορφα τη μπάλα στα δίκτυα.

Αρχική ενδεκάδα: Ρομέρο, Καντού, Κυριάκου, Εντμάρ, Καρλίτος, Ντιαλό, Νικολάου, Μπεμπέ, Σαρδινέρο (82′ Σταύρου), Ντανιελζίνιο (87′ Ελευθερίου), Γκιγκίεβιτς (61′ Tαγκμπατζουμί).

Κάρτες: Νικολάου, Καντού, Ντιαλό Γκουιντελέγιε,  /Μάκος, Κάλβο