Λευκή ισοπαλία στο Γ.Σ.Π

Ισοπαλία 0-0 τελείωσε πριν από λίγο ο αγώνας της ομάδας μας με το Αποέλ στο Γ.Σ.Π σε έναν αγώνα που οι δύο ομάδες ήταν ισοδύναμες και το αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο.  Η ομάδα μας ήταν καλύτερη κατά διαστήματα κρατώντας μπάλα αλλά το Αποέλ είχε δημιουργήσει πιο κλασσικές ευκαιρίες για καποιο ενώ και η ομάδα μας δημιούργησε ορισμένες για να κλέψει το τρίποντο με αποκορύφωμα την εκαιρία από τον Καρλίτος με διαγώνιο σουτ που έφυγε έξω.

Η ομάδα μας το πρώτο ημίχρονο είχε καλά πατήματα στον αγωνιστικό χώρο και δημιούργησε ορισμένες προυποθέσεις για να απειλήσει όμως είτε γινόταν δυστακτική είτε ολιγορούσε.  Στα αρχικά διαστήματα του αγώνα υπήρξε μια κωλυσιεργεία στην άμυνα και ίσως αυτό να οφειλόταν και στον άτυχο τραυματισμό του Βαλεντίνου Σιέλη που αντικαταστάθηκε αναγκαστικά από τον Εσπάνα μόλις στο 18′ λεπτό.  Στη συνέχεια οι άμυνες έβγαιναν με περισσότερη προσοχή όμως υπήρχε γενικά μια νευρικότητα στον αγωνιστικό χώρο που έκανε πιο δύσκολο το να στρωθεί η μπάλα και να παικτεί ορθόδοξο ποδόσφαιρο.  Υπήρχαν πολλά φάουλ κι’ απ’ τις δύο πλευρές.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με το Αποελ να πιέζει στο πρώτο δεκάλεπτο αλλά ευτυχώς αστοχία και Ρομέρο σταματούσαν τις φάσεις. Από εκεί και πέρα η ομάδα μας προσπάθησε να ισορροπίσει το παιχνίδι, φτιάχνοντας κυρίως φάσεις από τα δεξιά με το νεοησελθέντα Μ.Καρλίτος. Στα μισά του ημιχρόνου ο ρυθμός έπεσε με την ομάδα μας να κρατά καλά την μπάλα στα ποδιά της. Το Αποέλ ωστόσο ήταν αυτό που προσπάθησε μα βγει στο προσκήνιο αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει με επιτυχία την εστία μας.

Α’ Ημίχρονο

Πρώτη καλή ευκαιρία του παιχνιδιού είναι για το Αποελ. Στο 10ο λεπτό ο Αμορίν βγάζει μπαλιά στον Σωτηρίου, ο οποίος βρέθηκε φάτσα με τον Ρομέρο, ο οποίος ευτυχώς πρόλαβε τον αντίπαλο ποδοσφαιριστή πριν σκοράρει.

Στο 12′ δυνατή σύγκρουση Σιέλη-Σωτηρίου με αποτέλεσμα ο ποδοσφαιριστή της ομάδας μας να σχίσει το κεφάλι του και να μένει αρκετή ώρα στο έδαφος. Αναγκαστική αλλαγή με τον Εσπάνα να μπαίνει στη θέση του.

Εξαιρετική ευκαιρία για την ομάδα μας στο 24ο λεπτό. Μετά από μπαλιά του Σταύρου, η μπάλα φτάνει στον Γκικίεβιτς ο οποίος βγαίνει τετ-α-τετ με τον Πάρντο αλλά δεν καταφέρνει να τον νικήσει.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό το Αποέλ χάνει ευκαιρία με πλάσε του Εφραίμ.

Φτάνουμε στο 29ο λεπτό. Ο Ντανιελζίνιο μπαίνει στην περιοχή και πιάνει ένα δεξί πλασέ, το οποίο όμως φεύγει μόλις έξω.

Β’ ημίχρονο

Πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο για το Αποέλ. Στο 49′ μετά από μπαλιά του Αλωνεύτη ο Σωτηρίου στην καρδιά της άμυνας, πιάνει το σουτ εξ’επαφής αλλά ο Ρομέρο ευτυχώς σταματά το σουτ.

Σουτ του Αμορίν στο 56ο λεπτό μετά από κόρνερ. Αποκρούει ο Ρομέρο.

64′. Μπαλιά του Μπεμπέ, αλλά η κεφαλιά του Ντανιελζίνιο πέρνα πολύ πάνω από τα δοκάρια.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Μιγκέλ Καρλίτος κάνει μια επέλαση, μπαίνει στην περιοχή, ωστόσο το αριστερό του πλασέ περνά έξω.

Φτάσαμε στο 78ο λεπτό. Μετά από μπαλιά του Εσπάνα η μπάλα φτάνει στον Καρλίτος Σοάρες και αυτός από δεξιά πιάνει το σουτ που φεύγει έξω.

‘Ενα λεπτό αργότερα φάση για το Αποέλ, το σουτ του Γκόμεζ όμως φεύγει έξω.

Στο 80′ μπαλιά του Αλωνεύτη στο πρώτο δοκάρι αλλά ευτυχώς το πλασέ του Σιέρινταν περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ από τον Μαντούκα στο 83’, ο Ρομέρο διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Σέντρα του Μ.Σέρτζιο στο επόμενο λεπτό και η μπαλιά να βρίσκει το κεφάλι του Σιέρινταν, ευτυχώς όμως η μπάλα πέρασε έξω.

Αρχική ενδεκάδαΡομέρο, Καρλίτος, Εντμάρ, Καντού, Σιέλης (18′ Εσπάνα), Ντιαλό, Νικολάου, Μπεμπέ, Σταύρου (57′ Μ. Καρλίτος, Ντανιελζίνιο, Γκικίεβιτς (90′ Ιονίτα).

Κάρτες: Μπεμπέ, Ντιαλό Μ.Καρλίτος, Eσπάνα / Καρλάο, Ρίισε