Κακή εμφάνιση και ήττα στο ντέρμπι

Την ήττα γνώρισε η ομάδα μας κόντρα στον Απόλλωνα με 1-2.  Η ομάδα μας έδειξε πολλές αδυναμίες τόσο στο δημιουργικό αλλά και στο ανασταλτικό κομμάτι.  Δεν υπήρχε ψυχραίμια στις εναλλαγές της μπάλας με αποτέλεσμα να γίνονται πολλά λάθη τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά.   Η ΑΕΛ που είδαμε σήμερα θέλει πολύ δουλειά και βελτίωση αν θέλει να πάρει κάτι από τη φετινή χρονιά.

Με την έναρξη του αγώνα η ομάδα μας μπήκε στον αγωνιστικό χώρο νωθρά και χωρίς πάθος στο παιχνίδι της.  Βρέθηκε πίσω στο σκορ στα μισά του ημιχρόνου και έγινε ακόμα χειρότερη στις μεταβιβάσεις της και από πλευρά της συγκέντρωσης.  Η αντίπαλη ομάδα διπλασίασε τα τέρματα της μετά από λάθος της άμυνας μας.  Γενικά η ομάδα μας δεν είχε καλά πατήματα και είχε κακή λειτουργία σε όλες τις γραμμές, παρ’ όλα αυτά δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες που πέρασαν ανεκμετάλλευτες.

Στο Β’ ημίχρονο η ομάδα μας προσπάθησε να ανοιχθεί για να πάρει κάτι από το παιχνίδι, συνέχισε να έχει πολλές κακές μεταβιβάσεις.  Δημιούργησε 2 ευκαιρίες στην αρχή και μετά έχασε πολύ χρόνο σε ένα μουντό διάστημα μέχρι το 70′ όπου και έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Σαρτινέρο. Απ’ εκεί και έπειτα πήρε τα ηνία του αγώνα και στο 76′ μείωσε το σκορ με τον Ντανιελζίνιο μετά από όμορφη ασσίστ του Γκουιντελέγιε.  Πίεσε και προσπάθησε να βρει δίκτυα με αποκορύφωμα τη τεράστια ευκαιρία του Ταγκμπατζουμί στο 88′.

Α’ ημίχρονο:

Πρώτη καλή προσπάθεια για την ομάδα μας μόλις στο 2′ με τον Ντανιελζίνιο που πάτησε περιοχή από πλάγια και σούταρε και ενώ η μπάλα έφευγε κόρνερ κτύπησε πάνω στον Γκιγκίεβιτς.

Στο 4′ λεπτό πραγματοποιήθηκε ένας μικρός χαμός στην περιοχή της ομάδας μας μετά από σέντρα, η αντίπαλη ομάδα με το κεφάλι σημάδεψε το δοκάρι και στην επαναφορά ο Ρομέρο είπε όχι αλλά η μπάλα δεν απομακρύνθηκε με τους αντίπαλους να σουτάρουν ξανά και ο Ρομέρο είπε ξανά όχι. Άλλο ένα σουτ πρωτού εστείας έκοψε και ο Καντού.

Ανάποδο ψαλίδι επιχείρησε ο Μπαρσέλος μετά από πάσα με το κεφάλι του Γκιγκίεβιτς όμως αποκρούστηκε από τον αντίπαλο τερματοφύλακα, στο 16′ λεπτό.

Στο 21′ για καλή μας τύχη δε στοίχισε το λάθος του Βαλεντίνου Σιέλη στο ύψος της μεγάλης περιοχής.

Στο 23′ με προβολή η αντίπαλη ομάδα άνοιξε το σκορ μετά από σέντρα από δεξιά.  Η άμυνα μας πιάστηκε στον ύπνο αφού είχαμε μια γεμάτη περιοχή όμως κανένας δε μπόρεσε να διώξει τη μπάλα.

Άφησε άγαλμα τον αντίπαλο τερματοφύλακα ο Λουτσιάνο Μπεμπέ στο 28′ μετά από απευθείας κτύπημα φάουλ όμως η μάλα πέρασε εκατοστά έξω.

Από αριστερά ο Μπαρσέλος στο 35′ κατέβηκε με τη μπάλα και έκανε το γύρισμα με τον Γκιγκίεβιτς να βάζει το πόδι του και η μπάλα να φεύγει έξω.

Στο 39′ ο Ντανιελζίνιο έφυγε μόνος όμως ο Βάλε τον πρόλαβε στην έξοδο, ένα λεπτό αργότερα επιχείρησε σουτ έξω από την περιοχή που πέρασε άουτ.

Λανθασμένη έξοδος του Ρομέρο άφησε άδεια την εστία και ευτυχώς η κεφαλιά των αντιπάλων έφυγε έξω.

Στο 43′ το λάθος διώξιμο του Καρλίτος έστρωσε τη μπάλα στο πόδι του ποδοσφαιριστή του Απόλλωνα που το εκμεταλλεύτηκε στο μάξιμουμ κάνοντας το 0-2.

Δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του Α’ ημιχρόνου η ομάδα μας έχασε ευκαιρία να μειώσει το σκορ αφού ο Μπαρσέλος από κοντά βρήκε το Βάλε και στην επαναφορά ο Ντανιελζίνιο έστειλε τη μπάλα ψηλά.

Β’ ημίχρονο:

Στο 46′ η ομάδα μας είχε τις προυποθέσεις για γκολ με τον Καρλίτος που σούταρε ψηλά πάνω από τα δοκάρια.

Τρία λεπτά αργότερα η ομάδα μας έχασε μεγάλη ευκαιρία.  Ήταν η σέντρα από δεξιά του Γκιγκίεβιτς και η πάσα κεφαλιά του Ντανιελζίνιο που στον Σαρτινέρο όπου ο τελευταίος επιχείρησε το ανάποδο ψαλίδι που δύσκολα απόκρουσε ο αντίπαλος τερματοφύλακας.

Στο 71′ η ομάδα μας έμεινε με 10 παίκτες αφού ο Σαρτινέρο δέχθηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο 76′ η ομάδα μας μείωσε το σκορ σε 2-1 μετά από εξαίρετη ασσίστ του Ντιαλό Γκουιντελέγιε που βρήκε τον Ντανιελζίνιο που τσίμπησε τη μπάλα πάνω από τον Βάλε.

Ένα λεπτό αργότερα ο Ταγκμπατζουμί από δεξιά έπιασε δυνατό σουτ όμως στην ασταθή απόκρουση του αντίπαλου τερματοφύλακα δε μπόρεσε να σπρώξει τη μπάλα μέσα στα δίκτυα ο Γκιγκίεβιτς.

Στο 81′ ο Σανγκόυ εκμαίευσε φάουλ στον Καντού με το διαιτητή να δίνει υπερ του φάουλ και κίτρινη κάρτα στον Καντού που όχι μόνο δε κτύπησε τον Σανγκόυ αλλά κτυπήθηκε.

Στο 88′ η ομάδα μας έχασε τεράστια ευκαιρία από τον Τακμπατζουμί από τη σέντρα του Ντανιελζίνιο έπιασε ένα άστοχο διαγώνιο σουτ.  Ήταν η ευκαιρία του αγώνα.

Αρχική ενδεκάδα: Ρομέρο, Καρλίτος, Σιέλης, Καντού, Εντμάρ ( 80′ Ιονίτα), Νικολάου (46′ Γκουιντελέγιε), Μπεμπέ, Σαρτινέρο, Ντανιελζίνιο, Γκιγκίεβιτς, Μπαρσέλος (57′ Ταγκμπατζουμί).

Κίτρινες κάρτες:  Μπεμπέ, Σαρτινέρο (2η κίτρινη – Κόκκινη), Eντμάρ, Καντού/Μερκής, Αντράντε, Kουγιόν, Στυλιανού