Ξέσπασε με τεσσάρα – Άνετη και ωραία

Με φόρα μπήκε η ομάδα μας στον αγώνα με τη Δόξα που ήταν από την αρχή καλύτερη και πήρε τη νίκη με 0-4 τρίζοντας τα δόντια πριν από το ντέρμπι με τον Απόλλωνα που θα διεξαχθεί την ερχόμενη βδομάδα.  Πολύ καλή παρουσία από τους ποδοσφαιριστές μας αν και δεν είχαν ιδιαίτερη αντίσταση από τον αντίπαλο που καθηλώθηκε από την αρχή.  Πολύ σημαντικά τα δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο.

Η ομάδα μας μπήκε με πολύ καλή διάθεση και σκόραρε με το Ντανιελζίνιο από το πρώτο κιόλας λεπτό.  Στη συνέχεια κρατούσε τον αγώνα τα χέρια της και διπλασίασε τα τέρματα της το 12′ λεπτό με τον Καντού.  Η ομάδα της Δόξας δε κατάφερε να απειλήσει σε καμία περίπτωση.  Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η ομάδα μας έψαχνε το τρίτο γκολ χωρίς όμως να βρει τον τρόπο, απείλησε σε 1-2 περιπτώσεις όμως ανεπιτυχώς.  Το γκολ του Ντανιελζίνιο ήταν το πιο γρήγορο γκολ στο φετινό πρωτάθλημα, πριν προλάβει καλά καλά να συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό.

Το δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας συνέχισε να έχει την υπεροχή.  Σκόραρε ακόμα δύο τέρματα και ουσιαστικά έκανε ένα υγιεινό περίπατο πριν από το ντέρμπι με τον Απόλλωνα.  Το τρίτο γκολ της ομάδας μας προήλθε λίγο μετά την έναρξη του αγώνα με τον Γκιγκίεβιτς μετά από σέντρα του Σαρτινέρο ενώ το τέταρτο προήλθε από τα πόδια του Μπαρσέλος.  Μουντό το γήπεδο χωρίς κόσμο, αφού μόνο περίπου 200 φίλοι της ομάδας μας έδωσαν το παρών τους δείχνοντας την αντίθεση τους προς τον τρομονόμο και τα φασιστικά νομοσχέδια που επιβάλλονται στα κυπριακά γήπεδα.

Α’ ημίχρονο:

Με την πρώτη της προσπάθεια να απειλήσει την αντίπαλη εστία η ομάδα μας ευτύχησε να σκοράρει.  Ήταν η εξαίσια σέντρα του Ελευθερίου από δεξιά με το αριστερό που βρήκε αμαρκάριστο τον Ντανιελζίνιο που έσπρωξε τη μπάλα στα δίκτυα ανοίγοντας το σκορ.

Στο 12′ λεπτό ο Μπεμπέ εκτέλεσε όμορφα στον Καντού το φάουλ από αριστερά και ο Πορτογάλος με προβολή σημείωσε το 0-2.

Στο 33′ η ομάδα μας κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο από αριστερά έπειτα από σκληρό φάουλ της Δόξας.  Το φάουλ εκτέλεσε ο Λουτσιάνο Μπεμπέ πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Στο 40′ ο Ντανιελζίνιο κατέβηκε  με τη μπάλα επιχείρησε το σουτ με το δεξί όμως πέρασε έξω.

Β’ ημιχρόνο:

Μετά από μπαλιά του Φερνάντες ο Ράμος βρέθηκε από πλάγια μόνος με το Ρομέρο όμως άτσαλα κτύπησε τη μπάλα και έφυγε έξω 47′.

Στο 49′ η ομάδα μας τριπλασίασε τα τέρματα της μετά από σέντρα του Σαρτινέρο από δεξιά ο Γκιγκίεβιτς έσπρωξε τη μπάλα στα δίκτυα κάνοντας το 3-0.

Στο 58′ η Δόξα επιχείρησε ένα δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής όμως πέρασε πάνω από τα δικτυα του Ρομέρο.

Στο 59′ η ομάδα μας πέτυχε το 0-4 με τον Μπαρσέλος.  Αρχικά ο Μπαρσέλος πήρε το κεφάλι όμως ο τερματοφύλακας της Δόξας απόκρουσε εξεπαφής και η μπάλα κατέληξε στα πόδια του Γκιγκίεβιτς που σε δεύτερο χρόνο σούταρε με το τερματοφύλακα της Δόξας να αποκρούει ξανά όμως η μπάλα βρέθηκε στα πόδια του Μπαρσέλος που την κάρφωσε στα δίκτυα γράφοντας το 0-4.

Στο 74ο λεπτό ο Σιέλης έκανε ωραία προσπάθεια, έδωσε στον Ντανιελζίνιο που επιχείρησε το σουτ με τη μπάλα να περνάει κόρνερ.  Ένα κόρνερ που εκτέλεσε ο Μπαρσέλος χωρίς όμως να δημιουργείται κάτι το απειλητικό για την εστία της Δόξας.

Αρχική ενδεκάδα: Ρομέρο, Ελευθερίου, Σιέλης, Καντού, Εντμάρ, Μπεμπέ, Ντιαλό Γκουιντελέγιε (63′ Ζεζίνιο), Μπαρσέλος, Σαρτινέρο (69′ Σταύρου), Γκιγκίεβιτες, Ντανιελζίνιο(77′ Καρλίτος).

Kάρτες: Μάρκες, Λίβιγκστον/Γκουιντιλέγιε

Να σημειώσουμε ότι για άλλη μια φορά πριν από παιχνίδι της ομάδας μας με τον Απόλλωνα, διαιτητής του αγώνα είναι ο Σκαπούλης γνωστός για την αγάπη του προς τη συγκεκριμένη ομάδα.

Απέναντι στην ομάδα μας για λογαριασμό της Δόξας αγωνίστηκε ο Αντόνιο Νίλσον που στέφθηκε πρωταθλητής με τη φανέλα της ΑΕΛ μας.