Απογοητευτική εμφάνιση και ισοπαλία με Εθνικό

Απογοητευτική ήταν η εμφάνιση της ομάδας μας κόντρα στον Εθνικό Άχνας όπου άφησε δύο πολύτιμους βαθμούς να της ξεφύγουν αφού ο αγώνας έληξε ισόπαλος 2-2.  Το παιχνίδι της ομάδας μας δεν είχε ουσία και δύναμη δίνοντας την ευκαιρία στον Εθνικό να απεσπάσει το βαθμό.

Με την αρχή αρχή του αγώνα η ομάδα μας μπήκε μουδιασμένα και ευτύχησε να σκοράρει με τον Καντού στο 11′.  Δυστυχώς όμως δεν εκμεταλλεύτηκε το υπερ της σκορ για να αναλάβει τα ηνία του αγώνα και ισοφαρίστηκε μέχρι το 21′.  Το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου κύλησε με την ομάδα μας να κρατά την ανούσια κυκλοφορία της μπάλας, χωρίς σοβαρότητα και με πολλά λάθη.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας μπήκε με την ίδια διάθεση, χωρίς καθόλου πάθος, συγκέντρωση και ουσία στο παιχνίδι της.  Έκανε το 2-1 όμως δε μπόρεσε να το κρατήσει αφού στο 89′ δέχθηκε το γκολ από το Γκόραν Ταλ με το παιχνίδι να τελειώνει ισόπαλο.

Α’ ημίχρονο:

Η πρώτη καλή φάση για την ομάδα μας προήλθε στο 10′ λεπτό από αριστερά με τον Ταγκμπατζουμί να φεύγει ταχύτατα και να ανατρέπεται από τον Γκουντούλ ο οποίος παραδέχθηκε το λάθος που υπέπεσε.  Το πέναλτι εκτελέστηκε ένα λεπτό αργότερα από το κεντρικό αμυντικό της ομάδας μας τον Καντού το οποίο αποκρούστηκε όμως σε δεύτερη φάση ο Καντού έσπρωξε τη μπάλα στα δίκτυα γράφοντας το 1-0.

Ενώ καμιά σημαντική φάση δεν υπήρξε μέχρι το 21′, ο διαιτητής υπέδειξε σε παράβαση πέναλτι το μαρκάρισμα του Βαλεντίνου Σιέλη, ένα πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Πιντσέλι ισοφαρίζοντας σε 1-1.  Ήταν η πρώτη φάση που ο Εθνικός δημιούργησε προυποθέσεις για κάποιο γκολ και έμμεσα τα κατάφερε, από την άσπρη βούλα.

Στο 41′ πραγματοποιήθηκε ένας γρήγορος συνδιασμός της μπάλας με τον Εντμάρ να κάνει μια πολύ ωραία σέντρα όμως η κεφαλιά του Σαρτινέρο έφυγε πάνω ψηλά από την αντίπαλη εστία.

B’ ημίχρονο:

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στην επανάληψη προήλθε στο 57′ από την ασσίστ του Μπεμπέ στον Ταγκμπατζουμί που τελείωσε τη φάση άσχημα με τη μπάλα να περνά έξω.

Ένα λεπτό αργότερα ο Γκιγκίεβιτς εκμεταλλέυτηκε την υπέροχη μπαλιά που του έβγαλε ο Μάρκο Ταγκμπατζουμί και με το κεφάλι κάρφωσε όμορφα τη μπάλα στα δίκτυα κάνοντας το 2-1.

Από αριστερά ο Εντμάρ δέχθηκε την πάσα μετά από ωραίο συνδυασμό βρέθηκε φάτσα με τον Γκουντούλ όμως το πλασέ του αποκρούστηκε στο 66′.

Στο 78΄ο Μπεμπέ σέρβιρε όμορφα στον Γκιγκίεβιτς όμως ο δεύτερος φάτσα με το τέρμα έκανε πολύ χλυαρό πλασέ στην αγκαλιά του Γκουντούλ.

Η άστοχή έξοδος του Ρομέρο στοίχισε στην ομάδα μας το γκολ και την ισοφάριση στο 89′, ο Ταλ πήρε τη κεφαλιά από το ύψος της περιοχής και έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Ασυνενοησία Μπεμπέ και Ταγκμπατζουμί που δε κατάφεραν να τελειώσουν με κάποιο τρόπο τη σέντρα που έβγαλε ο Ντανιελζίνιο.

Aρχική ενδεκάδα: Ρομέρο, Καντού, Σιέλης, Kαρλίτος, Εντμάρ, Νικολάου, Γκουιντελέγιε, Μπαρσέλος (25′ Μπεμπέ), Ταγκμπατζουμί, Γκιγκίεβιτς (87′ Ντανιελζίνιο), Σαρτινέρο(80′ Ελευθερίου).

Κάρτες: Ταγκμπατζουμί, Ρομέρο/Γκουντούλ, Έβερτον