Με το δεξί στη πρεμιέρα η ΑΕΛάρα – 0-2 τη Ν. Σαλαμίνα

Με το δεξί μπήκε στο νέο πρωτάθλημα η ομάδα μας όπου κέρδισε την πρώτη αγωνιστική τη Νέα Σαλαμίνα στην έδρα της με 0-2.  Αν και το ξεκίνημα δεν ήταν ιδανικό στη συνέχεια επέβαλε το ρυθμό της φέρνοντας το τρίποντο στη Λεμεσό αποκτώντας ψυχολογία και ώθηση για τη συνέχεια.

Ο αγώνας ξεκίνησε κάπως υποτονικά και από τις δύο ομάδες με τη Νέα Σαλαμίνα να βρίσκει νωρίτερα τα πατήματα της και να δημιουργεί κάποιες προυποθέσεις από τα αριστερά.  Στη συνέχεια η ομάδα μας ανέβασε απόδοση, βγήκε ψηλά και δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες με αποκορύφωμα το δοκάρι του Σαρτινέρο στο 30′.

Το δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας μπήκε με περισσότερη διάθεση να ελένξει το ρυθμό του αγώνα και το πετύχε.  Άσκησε πίεση στον αντίπαλο της και έκλεισε καλύτερα τα μετώσπισθεν.  Ευτύχησε να σκοράρει δύο τέρματα με τους Σιέλη και Μπεμπέ πέρνοντας το τρίποντο.

Α’ ημίχρονο:
Η πρώτη καλή φάση του αγώνα προήλθε από τη Νέα Σαλαμίνα στο έκτο λεπτό μετά από λάθος της άμυνας μας ο Ρομέρο είπε δυναμικά όχι και σε δεύτερο χρόνο έδιωξε μακριά ο Καρλίτος.

Στο 11′ λεπτό στην πρώτη της οργανωμένη επίθεση της ομάδας μας βγήκε μια σέντρα από αριστερά, ο Ταγκμπατζουμί έπιασε τη κεφαλιά όμως έφυγε ψηλά πάνω από τα δοκάρια.

Στο 18′ λεπτό μετά απο εκτέλεση κόρνερ ο Ταγκμπατζουμί πλάσαρε όμως αδύναμα και η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του αντίπαλου τερματοφύλακα.  Τρία λεπτά αργότερα ο Ταγκμπατζούμι και πάλι με το κεφάλι δε τα κατάφερε να βρει δίκτυα.

Δοκάρι είχε η ομάδα μας με σουτ-πλάσα του Σαρτινέρο στο 30′.

Στο 40′ ήταν η επόμενι φάση για την ομάδα μας με την εξαιρετική ασσιστ του Σαρτινέρο να καταλήγει στον Ταγκμπατζουμί που δεν πλάσαρε όπως θα θέλε και η μπάλα κατέληξε κόρνερ.

Δύο λεπτά αργότερα σε αντεπίθεση της Νέας Σαλαμίνας έκοψε εντυπωσιακα ο Ρομέρο.

B’ ημίχρονο:

Με την έναρξη του αγώνα στο 48′ η σέντρα που επιχείρησε ο Σαρτινέρο από δεξιά βρήκε το κεφάλι του Γκιγκίεβιτς που μπροστά από τον τερματοφύλακα δε κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίκτυα.

Υπέροχο γκολ στο 61′ πέτυχε ο Βαλεντίνος Σιέλης που έμεινε μόνος μετά από εξαίρετη εκτέλεση στημένου του Μπαρσέλος, ο κύπριος αμυντικός έστειλε τη μπάλα εκπληκτικά στα δίκτυα ανοίγοντας το σκορ.

Πανέτοιμος ο Ρομέρο στο 65′ σε άλλη μια φάση από σουτ του αντιπάλου.

Με το που πέρασε στον αγωνιστικό χώρο ο Λουτσιάνο Μπεμπέ, πήρε τη μπάλα από το κέντρο στο 71′ κατέβηκε και πλάσαρε έξοχα στην αριστερή γωνία του τερματοφύλακα της Νέας Σαλαμίνας διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας μας.

Aρχική ενδεκάδα: Ρομέρο – Καρλίτος, Εντμάρ, Σιέλης, Καντού – Ντιαλό, Νικολάου, Μπαρσέλος (69′ Μπεμπέ)- Ταγκμαντζουμί(87′ Ντανιελζίνιο), Σαρδινέρο(80′ Ελευθερίου), Γκιγκίεβιτς

Κίτρινες: Ταγκμπατζουμί, Εντμάρ, Β. Σιέλης, Καντού / Λεών, Εζέ,