Η παρουσία της Αθλητικής Ένωσης Λεμεσού στην Ευρώπη (Γ’ Μέρος)

Συνεχίζουμε στο Γ’ μέρος του αφιερώματος μα για τις Ευρωπαϊκές πορείες της αγαπημένης μας ομάδας.  Μεταφερόμαστε στη χρονιά 1987 όπου η ομάδα μας εξασφάλισε το εισιτήριο για τα ευρωπαϊκά σαλόνια μετά την νίκη της με 1-0 στον τελικό Κυπέλλου επί του Απόλλωνα.

Η ομάδα μας έφτασε στον τελικό αποκλείοντας τον ΠΟΛ και δραματικά την Νέα Σαλαμίνα.  Ήταν τότε Ιούνιος του 1987 οι δύο αιώνιοι αντίπαλοι θα συναντιόνταν για πρώτη φορά σε τελικό, η ομάδα μας αγωνίστηκε στον τελικό με τους Ονησιφόρου, Χριστοδούλου, Αναστασίου, Χριστοφόρου, Σωκράτους, Ορφανίδη, Κολιανδρή, Σάββα (74′ Αριστοτέλους), Λάουτα, Μαυρουδή και Κασπάρεκ( 87′ Ιωάννου).

Το παιχνίδι κρίθηκε στο 69′ λεπτό όπου το πάθος και ο τσαμπουκάς του Π. Σάββα βγήκαν όλα πάνω σε ένα σουτ βολίδα το οποίο καρφώθηκε πανέμορφα στο αριστερό παραθυράκι της εστίας του Κονιώτη χαρίζοντας το πέμπτο Κύπελλο στην Ιστορία της  Αθλητικής Ένωσης Λεμεσού και δίνοντας της το εισιτήριο για το Κύπελλο Κυπελλούχων.

Η ομάδα μας ατύχησε πάρα πολύ στην κλήρωση αφού κλήθηκε να αγωνιστεί στο μοναδικό προκριματικό αγώνα ο οποίος θα γινόταν τον Αύγουστο με αποτέλεσμα η ομάδα μας να μην μπορέσει να προετοιμαστεί κατάλληλα για να δώσει το 100% των δυνατοτήτων της.

1987

Ο πρώτος αγώνας διεξήχθη στις 23/8/1987 στο Τσίρειο Στάδιο.  Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Αυστριακός Χάιντζ Χόλμαν.  Τον αγώνα παρακολούθησαν 10.000 τρελαμένοι ΑΕΛίστες που ήθελαν και ζητούσαν τη νίκη.

Η ομάδα μας αντιμετώπιζε μία δυνατή ομάδα που έκανε την παρθενική της εμφάνιση στα ευρωπαϊκά σαλόνια, την Ντούναισκα Στρέντα. Σε αντίθεση με τους ποδοσφαιριστές μας οι οποίοι δεν είχαν την καλύτερη φυσική κατάσταση για να αντεπεξέλθουν στις απαιτήσεις ενός τέτοιου αγώνα οι ποδοσφαιριστές της Στρέντα ήταν καλογυμνασμένοι και πιο έτοιμοι.

Παρ’ όλα αυτά η ομάδα μας μπήκε δυναμικά και το πρώτο 25 λεπτό ήταν αρκετά καλή έχοντας το πάνω χέρι, μάλιστα είχε την ευκαιρία να σκοράρει με όμορφο δυνατό σουτ του Λάουτα το οποίο έδιωξε σε κόρνερ το αντίπαλος τερματοφύλακας.  Οι Τσεχοσλοβάκοι τα επόμενα 10 λεπτά έφτιαξαν δύο καλές ευκαιρίες όμως ο Ονησιφόρου αποσόβησε τον κίνδυνο κρατώντας το μηδέν παθητικό για την εστία του.  Μέχρι το ημίχρονο η ομάδα μας πίεσε και ήταν καλύτερη χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας παρουσιάστηκε εντελώς διαφορετική αφού έδωσε χώρους στην αντίπαλο της η οποία στο 67′ κατάφερε να σκοράρει με τον Μάγιαρος ο οποίος με σουτ μέσα στην περιοχή άνοιξε το σκορ.  Η Στρέντα στο 79′ θα μπορούσε να διπλασιάσει τα τέρματα της όμως ο Μεντγκάις σημάδεψε το δοκάρι.  Στο 80′ ο Πάυλος Σάββα έπιασε ένα όμορφο σου όμως ο τερματοφύλακας των Τσεχοσλοβάκων είπε όχι.  Όχι είπε και στο σουτ του Λάουτα στο 88′.

Τελικό αποτέλεσμα AEL Limassol –  Dunakska Streda 0-1

Η ομάδα μας αγωνίστηκε με τους: Μάριο Ονησιφόρου, Χρίστο Χριστοφόρου, Γιάννη Ιωάννου, Γιώργο Αναστασίου (80′ Κώστας Κωνσταντίνου), Πανίκος Ορφανίδης, Λοΐζος Μαυρουδής, Παύλος Σάββα, Χρίστος Κολιανδρής (70′ Ανδρέας Χριστοδούλου), Άριστος Αριστετέλους, Λαντισλαβ Λάουτα.

Οι Τσεχοσλοβάκοι με τους: Βάχαλα, Λίμπα, Τσάπαν, Κάπκο, Σράμεκ, Χοντούρ (75′ Σόλτες) Μίχαλετς, Πάβλικ, Κασπάρ, Μάγιαρος, Μέντγκαις.

Οι εφημερίδες τότε έγραψαν πως η ΑΕΛ αν ήταν πιο έτοιμη θα κατάφερνε να πάρει το παιχνίδι..

Η ενδεκάδα της ομάδας μας στον πρώτο αγώνα κόντρα στην Στρέντα

Στον επαναληπτικό που πραγματοποιήθηκε στις 27/8/1987 στην Τσεχοσλοβακία η ομάδα μας ηττήθηκε με το βαρύ σκορ 5-1.

1987b

Τον αγώνα είχαν παρακολουθήσει 5000 θεατές.  Διαιτητής ήταν ο Γιουγκοσλάβος Στέπαν Γκλάβινα.

Η ομάδα της Στρέντα έπαιξε εξαιρετικό ποδόσφαιρο μπροστά στο κοινό της.  Άρχισε εντυπωσιακά και από το 6′ άνοιξε το σκορ με τον Τίμπορ Μίτσινετς.  Στο 20′ ο Μεντγκάις διπλασίασε τα τέρματα τον Τσεχοσλοβάκων ενώ στο 27′ ο Πάβλικ έκανε το 3-0.  Ο Μίτσινετς έβαλε στο 39′ το δεύτερο του γκολ και πανηγύρισε το 4-0 το οποίο ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Ως φυσικό επακόλουθο οι ποδοσφαιριστές της Στρέντα χαλάρωσαν και άφησαν χώρους στην ομάδα μας η οποία είχε σαφέστατα καλύτερη εμφάνιση απ’ αυτή του πρώτου και ευτύχησε να σκοράρει με όμορφο πλασέ του Αριστοτέλους στο 68′ λεπτό μετά από συνδυασμό με τους Κολιανδρή και Μαυρουδή.

Το τελικό σκορ έγραψε ο Μάγιαρος στο 86′ λεπτό με εύστοχο χτύπημα πέναλτι.

Η ιστοσελίδα μας ανέβασε και μικρής διάρκειας βίντεο από τον αγώνα, σας το παραθέτουμε.

Μετά το σφύριγμα της λήξης η Στρέντα πέρασε στην επόμενη φάση όπου κλήθηκε να αντιμετωπίσει την Ελβετική Young Boys από την οποία δέχθηκε δύο ήττες και αποκλείστηκε (2-1 / 1-3).